Foto: Shutterstock
Asi nejznámějšími z rodiny čipmánků jsou Chip a Dale z Rychlé roty. Pamatujete na Disneyho animovaný seriál? Předlohou jim byl právě v Americe žijící hlodavec čipmank východní. Toho u nás tak snadno neseženete, ale máme pro vás tip na úžasného náhradníka. Jeho o trochu menšího příbuzného - burunduka páskovaného (Tamias sibiricus), u nás nejčastěji chovaný druh zemní veverky. Jen pozor – nikdy ho nesmíte vypustit do volné přírody, protože je řazen mezi invazivní druhy!
Burunduk, seznamte se
Veverka neváží víc než 120 gramů a i s dlouhým ocáskem měří něco přes 20 centimetrů. Její žlutohnědý kožíšek na zádech zdobí pět tmavých proužků. Doma je v horách, lesích a pláních severní polokoule – od Finska až po Japonsko. Ačkoli umí skvěle šplhat po stromech, žije na zemi. Respektive většinu roku pod ní. Staví si podzemní hnízda, kde v zimě hibernuje – budí se jen ve chvílích oteplení, aby doplnila zásoby. V zajetí ale zazimuje jen v případě, že ji chováte ve venkovní voliéře. V teplém příbytku však může být od podzimu línější, spavější a někdy i náladová.
Co potřebuje k životu?
Burunduk není příliš náročný, ke svému životu potřebuje hlavně prostor. Prostorná, vyšší voliéra (ideálně 1 x 0,5 x 0,5 m) s oky pletiva maximálně 1,5 x 1,5 cm by mu měla umožnit dostatek pohybu a šplhání do výšky po větvích a prolézačkách. I tak je ale vhodné nechat ho proběhnout po bytě, do klece na kterou je zvyklý, se pak většinou vrací sám. A nemusíte se bát, že bude trousit bobky. Naučí se chodit na „toaletu“, kam můžete dát například kočkolit. Jen myslete na to, že je hlodavec, a může tedy leccos rozkousat. Proto potřebuje dohled.
Foto: Shutterstock
V kleci musí mít i budku, kam se může hlavně přes noc schovat a spát. Aktivní je totiž jen přes den. Na dno klece můžete dát například hobliny, dřevní štěpku či seno, ale burunduka potěšíte i přírodním substrátem, například hrabankou.
Samozřejmostí je napáječka a miska na krmení. Burunduci mají rádi pestrou stravu. Nepohrdnou různými semínky, oříšky (kromě mandlí, které jsou pro ně jedovaté), ideálně i ve skořápkách, zeleninou, ovocem či travinami. Potřebují ale i živočišnou stravu v podobě moučných červů, cvrčků, žížal a podobně – alespoň dvakrát do týdne. Počítejte s tím, že si veverka část zásob odnese do pelíšku.
Jak ho ochočit?
Velkou výhodou pro chovatele je, že burunduk nepotřebuje ke svému životu parťáka. Naopak, bojoval by s ním, protože si chrání své teritorium. A jako jedináčka ho také snáze ochočíte. Čím mladší zvíře pořídíte, tím lépe. Pokud mu věnujete dostatek času, pamlsků a budete trpěliví, zvykne si na vaši ruku a bude se u vás cítit v bezpečí. Proto je lépe nakupovat u zkušeného chovatele, než ve zverimexu, kde mívají již starší exempláře. Navíc vám i poradí s jejím chovem.
Svého domácího mazlíčka můžete zvyknout na krmení z ruky, nošení, hlazení či dokonce na přivolání. Ale nečekejte žádné velké tulení. Má svou hlavu, a pokud zrovna nechce, nedržte ho násilím. Může i kousnout. Proto se nehodí pro malé děti – z těch bude mít i strach, protože jsou hlučné a dělají rychlé pohyby. Přece jen je to pořád plachý tvor.
Na co myslet?
Burunduk se dožívá kolem deseti let, takže je to závazek na delší dobu.
Foto: Shutterstock
Pokud trávíte celý den mimo domov, moc si jejího dovádění neužijete. Večer se ukládá ke spánku.
V zimě může být agresivnější.
Čtěte také:
- Pozvěte si domů naháče! Čtyři skinny domácí mazlíčci, kteří vám usnadní úklid
- Nenáročný mazlíček tak akorát do ruky? Obří šnek africký
Nový komentář
Komentáře
Krasné zvířátko, hned bych ho brala domů, ale přesto si myslím, že nejlíp je mu ve volné přírodě.
Je moc hezky,brala bych ho hned a to ze v noci chrni je super,mame zakrsle kraliky a ti jsou kolikrat v noci aktivni az moc :)