shutterstock-2142307109.jpg
Foto: Shutterstock

Chirurg britské Národní zdravotnické služby Karan Raj na TikToku uvedl, že se většina lidí neumí správně vyprazdňovat a poradil jednoduchou techniku, díky které je vykonávání velké potřeby mnohem jednodušší, zdravější a rychlejší.

Ve videu, které na sociální síť zveřejnil, vysvětluje, že je nejdůležitější nalézt správný úhel. „Zaměřte se hlavně na úhel mezi břichem a stehny,“ radí a ukazuje na obrazovce kresbu panáčka sedícího na toaletě.

Dále doporučuje se naklonit dopředu a zvednou nohy na špičky, aby byly vaše kolena výše než boky. Podle jeho slov si můžete nohy také položit na srolovaný ručník. „Puborectalis, sval, který obepíná konečník, se tak uvolní, čímž se narovnává a umožňuje exkrementům z těla hladší výstup,“ vysvětluje.

Ve studii publikované v časopise Digestive Diseases and Sciences z roku 2003 doktor Dov Sikirov potvrzuje, že sezení nebo dřep během defekace může zlepšit její průběh. Účastníci studie se vyprazdňovali ve třech různých polohách: vsedě na 40 cm vysokém záchodě, v sedě na 30 cm vysokém záchodě a v podřepu nad plastovou nádobou. Každý účastník byl instruován, aby zaznamenal, jak dlouho trval každý pohyb střev, a na čtyřbodové škále změřil, jak obtížné bylo úsilí.

Studie prokázala, že při dřepu jednotlivcům trval pohyb střev pouze 51 sekund ve srovnání se 130 sekundami, kdy seděli na vyšší toaletě. Navíc bylo vyprazdňování v podřepu méně namáhavé.

Rady doktora Karana Raje z TikTku i studii doktora Dova Sikirova potvrzují i jiní odborníci a studie.

Zdroje: TikTok/Karan Raj , National Library of Medicine

Reklama