Pokud máte rádi větrné mlýny v krajině, pak se leťte podívat na ostrov Fuerteventura. Je to větrný ostrov, dost tu fouká, takže není divu, že zdejší krajinu využívali předci dnešních obyvatel tohoto ostrova zejména pro stavbu větrných mlýnů.

Možná vám to přijde romantické jako mně, já je obdivuji a jsem ráda, že jsou místa, kde jsou ještě ty staré mlýny zachovalé.

větrné mlýny

Větrné mlýny, všech podob,, poháněné neutichajícími pasáty jsou nedílnou součástí krajiny Kanárských ostrovů. Také na Fuerteventuře.

Jejich původ sahá do 17.století, kdy měly nahradit mlýny na koňský pohon – takzvané tohonas. Nejstarším typem větrného mlýnu je molino. Staví se z bíle omítnutého místního kamene a vyznačuje se válcovým tělem, kónickou střechou a čtyřmi až šesti lopatkami. Devatenácté století přineslo novou variantu větrného mlýna zvaného molino. Od předchozího se liší nekrytou konstrukcí. Pro potřeby odsolovacích závodů byly později zavedeny moderní turbíny. V posledních letech vyrůstá po celém ostrově čím dál více větrných farem, jež slouží k výrobě elektřiny.větrné mlýny

Molino - Tento druh větrného mlýna je španělského původu a představuje příznačný prvek kanárské krajiny. Slouží k mletí mouky z pšenice, ječmene a kukuřice. Zařízení na mletí je upevněno v horní části. Zařízení na mletí je jednoduché – rotující lopatky otáčejí obrovským ozubeným kolem, které je napojeno přímo na mlýnek. Lopatky jsou zhotoveny ze silných laťek.

pláže

Obilí se sypalo na mlýnské kameny ručně. Mouka padala do trychtýřovitého dávkovače, odkud byla plněna pomocí násypného žlabu do pytlů umístěných na dolním podlaží.

pláže

Větrné mlýny starého typu – pro výrobu elektřiny byly v odsolovacích závodech instalovány také na čerpání vody.

Větrné turbíny – moderní tváře dnešních větrných mlýnů

Poslední generace výkonných supermoderních větrných farem se používá k výrobě elektřiny pro celý ostrov v průmyslovém měřítku.

pláže

Na Fuerteventuře jsou také nádherné, nevšední pláže!

pláže

Zde jsme o nich psali:


Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast - cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 7, případně na telefonu: +420/221969224 nebo mobilní operátor 602313049, fax 224946391 nebo 224 948025

Reklama