Možná vás překvapí, že nejvíce znečištěné ovzduší máme doma. Je několikanásobně toxičtější než vzduch venku. Je to proto, že se v uzavřeném prostoru snadno kumulují drobné částice a množí mikroorganismy. Které jsou nejvíc zdraví škodlivé a jak se postarat o to, aby jich bylo doma méně?

 

U nás už rok ve dvoře pracují dělníci, protože jedna skupina opravuje fasádu a druhá rekonstruuje čísi byt nad námi. Já z toho prachu,  i když nevětrám, mám za den vrstvičku na kytkách, na podlaze, na parapetu, prostě všude. A i když všechno vytřu, vyluxuji, zkrátka vysmýčím, proti světlu vidím poletující drobné tečičky. Většinou se za chvíli usadí nebo je prostě vyvětrám. Jenže:

 

Nejvíce znečišťují ovzduší prachové částice, které jsou okem neviditelné, které nezachytí naše cesty dýchací, nejsou vykašlány a usazují se hluboko v plicích. Na ně se pak váží různé škodliviny, včetně karcinogenních látek.

 

V interiérech se v různé intenzitě a složení také nacházejí plísně a bakterie.

 

Není to jen prach, co nám tolik škodí. Prokazatelně špatný vliv mají emise z automobilové dopravy a ze spalování fosilních paliv za vysokých teplot a používání plynu na vaření, vytápění či ohřev teplé vody. Jejich vysoké koncentrace mohou vést až ke smrti v důsledku edému plic. Obecně jsou lidé používající plyn v domácnostech náchylnější k respiračním onemocněním. Vznikající oxid dusný snižuje hemoglobin v krvi a tím se organismus hůře okysličuje.

 

Příznaky akutní otravy způsobuje ve vysokých koncentracích oxid uhelnatý. Je stále příčinou předčasných úmrtí při používání technicky nevhodných topidel na pevná paliva. Hlavním zdrojem jsou všechny spotřebiče, které spalují při současném spotřebovávání kyslíku: plynové spotřebiče bez odtahu, krby, nevětrané kuchyně s plynovým sporákem, garáže v těsné blízkosti obytných prostor a kouření.

 

Koncentrace oxidu uhličitého je větší v interiéru než venku. Vliv na ni má především větrání.

 

Formaldehyd je často považován za nejnebezpečnější škodlivinu v interiérech. Problém je, že zdrojem mohou být samotné stavební materiály v konstrukci budov, zařizovací předměty, především dřevotřísky nebo izolace na bázi močoviny a formaldehydu, se kterými toho moc nevymyslíme.

 

Měli bychom si alespoň dát pozor na nábytek, podlahy, koberce, tapety, kosmetické, čisticí a desinfekční prostředky, a dokonce i některé plyšové hračky. Formaldehyd totiž způsobuje dráždění sliznice horních cest dýchacích a spojivek. Poznáme to tak, že máme suchý kašel, pálí nás oči a často slzíme. Formaldehyd se navíc podílí na oslabení lokální obranyschopnosti. Je jednou z možných příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a nastartování různých alergií.

 

Kvalita vnitřního ovzduší je závislá na kvalitě venkovního ovzduší, větrání, objemu vzduchu na osobu v místnosti, množství vzdušných škodlivin, které jsou způsobené aktivitami obyvatel, stavebními materiály, úklidem, čištěním a údržbou prostor, obyvateli a jejich metabolismem.  

 

Základní pravidlo říká: je-li vzduch venku mnohonásobně méně toxický než uvnitř, větrejme častěji.

Dobrým řešením je také pořízení kvalitní čističky vzduchu (o té více jindy).

 

Pro obyvatele měst mám ještě jednu radu - jezděte do přírody.

Reklama