wokno

Větrání se v zimě podceňuje, v mnoha rodinách se z úsporných důvodů takřka nevětrá, nebo jen pár minut ráno. Ze zdravotních důvodů je však větrání velice důležité.

Co způsbuje „vydýchaný“ vzduch?

Únavu, bušení srdce, tlak na hrudi, omámenost, nevolnost, mdloby. Také se jím rychleji šíří choroboplodné zárodky, kterých se tak kumulje velké množství.

Jak správně větrat?

1. Větráme krátce, ale intenzivně, ideálně každé dvě hodiny. Navíc by se mělo větrat takzvaně křížem - otevřít zároveň okna na protilehlých stranách místnosti, dobré je zapojit i dveře.

2. Délka větrání v zimě by se měla pohybovat mezi 3-10 minutami.

3. Jestliže si do bytu pouštíte ledový vzduch, uděleje opatření ohledně svých květin. Nevystavujte je průvanu ani přímému zásahu zimy.

4. Vlastníte-li klimatizaci, uvědomte si, že nenahrzuje přísun čerstvého vzduchu.

5. Pozor na tepelné ztráty si dejte zvláště v místnosti, kde je instalovám termostat - máte-li ho.

Koupelna

Koupelna je větrací kapitola sama pro sebe. Z koupelny jde do celého bytu velké množství páry. V suchých přetopených a většinou panelákových bytech to oceníte, mnohde se ale vzduch zvlhčí až příliš a způsobí plíseň zdí a vlhkost okenních tabulí. V koupelně je proto nutné větrat dvakrát častěji než v jiných místnostech. Nemá-li okno, použijte větrák.

Kuchyně

Svým klimatem se trochu podobá koupelně, zláště, když se v ní intenzivně vaří. S něčím sice pomůže digestoř, ale množství par obohacených o vůně a pachy určitě všechy nepojme. Zase zde platí pravidlo otevřít okno a protlilehlé dveře, prostě prostor rychle a intenzivně „protáhnout“.

Jak v zimě větráte vy?