Tak takový nález je u nás docela ojedinělý. Archeologové pracující na nalezišti u Mašovic už několik let objevili torzo duté sochy znázorňující ženu, která je pravděpodobně stará až 7000 let! Práce archeologů na tomto místě trvá už několik let. Mají se tam totiž stavět rodinné domky, a než bude stavba povolena, musí místo prozkoumat odborníci, zda tam nejsou nějaké historické nálezy.

 

Už v roce 2000 tam nalezli zbytky jakési rituální svatyně, která možná sloužila jako hospodářský kalendář. Teoreticky je hodně podobný Stonehenge, který byl postaven v Anglii přibližně o 2000 let později.

 

Na samotném kousku ženské sochy (spodní část těla), který je na svou dobu neobvykle velká (počítá se totiž, že v původním stavu měřila něco přes půl metru), je zvláštní i to, že je zevnitř dutý. Předpokládá se, že socha měla jakési rituální účely. Žena byla totiž symbolem plodnosti, a tak mohla být používána jako záruka lepší úrody.

 

Je jasné, že cena nalezené sochy je nevyčíslitelná, ovšem na svou mnohem starší předchůdkyni Věstonickou Venuši stále nemá.

 

Zajímají vás tyto archeologické nálezy a záhady minulosti? To, jak dřív lidé žili, co k čemu používali a jakou měli hierarchii? Četla jste někdy nějakou knihu, která by se zabývala těmito tématy?

Reklama