run

Už z úcty k bohům, kteří jaksi obhospodařují tyto tajemné a velmi mocné symboly, je postavím na první místo. Zaslouží si to.

Runová magie je také jednou z nejmocnějších a nejúčinnějších vůbec. Je to proto, že pokud něco žádám od run, oslovuji přímo bohy, a to osobně.

Runy také nelze kdykoli vzít a jen tak si vrhnout, jako to lze třeba s kartami. Nedělá se to. Řeč karet se totiž točí kolem našeho podvědomí, případně podvědomí lidí, na které se ptáme. Tak je to i s čajovými lístky, kávovou sedlinou, nebo třeba křišťálovou koulí. U run je to jinak.

Bavíme se přímo s bohy

Runy se vrhají rituálně a záleží rovněž na dni, kdy k tomuto úkonu přistupujeme, protože každý den se svou otázkou oslovujeme jiného boha.

Je to náročné, ale když se člověk naučí alespoň trochu runám porozumět, je to devíza na celý život. Výroba run dříve patřila výhradně do rukou druidů.

Pokud vás teď postavím přímo před runové symboly a rovnou vás naučím, jak takový amulet vyrobit a proč, nemyslím, že by to splnilo účel.

Máte-li porozumět, bylo by ode mě seriózní nechat vás napřed nahlédnout do světa těch, které o pomoc případně požádáte. Ráda vás seznámím s těmi, kteří jsou tak štědří ke mně, abyste poznali, do čích rukou vlastně svěřuji své prosby, přání a také mnoho díků.

Snad se neurazí, když nevyjmenuji všechny

Je jich opravdu mnoho a celá tato mytologie rozhodně stojí za přečtení. Je to krásný svět bohů, kteří jsou smrtelní a mají i lidské vlastnosti. Pokud by vás zajímala celá, tak například TYTO stránky pokládám za vydařené. Jinak ale, kniha je kniha.

Vládcem mých bohů je...

odODIN – Je to velmi přísný stařec, který nic neodpustí. Byl to ale právě on, kdo lidem runy dal, aby mohli s bohy komunikovat. Hodně při tom obětoval. Jeho runou je ALGYZ a ANZUS a jeho dnem je středa.fri

 

FRGG – Je manželkou Odina. Je ochránkyní rodiny, manželství, mateřství a slibu věrnosti. Proslula věšteckým uměním a tím, že svá tajemství neříká nikomu, ani svému muži. Její runou je BERKANA a také PERTHO.

 

lokLOKI – S Odinem uzavřel symbolické bratrství. Je to však zlomyslný bůh, jehož přičiněním a lstí zemřel miláček bohů Baldr. Za to byl ale Odinem krutě potrestán. Jeho zábavou je dostávat lidi do problémů, aby je pak z nich mohl velkoryse tahat. Loki nemá svou runu. Jeho dnem je sobota.

 

freFREYA – Je nekrásnější z bohyň. Je sestrou boha Freye a jejím symbolem je kočka. Freya má zvláštní pochopení pro zamilované ženy a páry, jimž je bráněno v lásce. Vlastní překrásný náhrdelník Brísing-orgamen, který tak moc chtěla, že se kvůli tomu pomilovala se čtyřmi trpaslíky. (Prý najednou.) Její runou je GEBO a FEHU a jejím dnem pátek.

thoTHÓR – Je synem Odina. Symbolizuje sílu a moc. Jeho kladivo nosí mnoho lidí na krku jako amulet pro získání síly a moci. Mnozí ovšem netuší, co nosí. Thór je vládcem hromu a blesků. Podle našich předků měl moc zastavit nebo spustit bouři. Vzývali ho hlavně válečníci. Jeho runou je URUZ. Jeho dnem je čtvrtek.

tyrTÝR – Je Odinovým adoptivním synem. Přes svou čest a schopnost přímého jednání musel Týr křivě přísahat, když došlo ke spoutání vlka Fenriho. Za trest jej vlk připravil o pravou ruku. Týr představuje právo a řád. Je žádán prostými lidmi, kteří prosí o spravedlnost a řádný soud. Právě s obětí jeho ruky je dodnes spjato ono proslulé „Ruku na to“. Jeho jménem se skládají přísahy právě pravačkou. Prý je spravedlivějším soudcem než nevyzpytatelný Odin. Jeho runou je TEIWAZ. Jeho dnem pak úterý.

balBALDER – Byl miláčkem bohů. Pro svou mírnou a dobrotivou povahu a také pro svou krásu. Jeho přítomnost blažila a jeho nekonfliktní chování je na severu stále příslovečné. O život přišel zásluhou Lokiho. Jeho matka Frigg při jeho narození požádala všechny věci, aby mu neubližovaly, a ony jí to přislíbily. Jediné, nač zapomněla, bylo jmelí. A právě šíp z jmelí podstrčil Loki jednomu z jeho bratrů, když v žertu po Baldrovi střílel. Spolu s Baldrem odchází do podsvětí i jeho věrná žena. Frigg udělala všechno možné, aby Baldra dostala zpět. Prozatím se jí to ale nepodařilo….

Bohů a jejich kouzelných příběhů je v této mytologii ovšem mnohem více... Snad jsem vás ale tímto kratinkým úvodem naladila, a také snad teď už mohu začít s návodem na výrobu run.

Kameny nebo dřívka

Runy jsou k dostání a jsou i runové karty. Pokládám to ale za neuctivý model. S runami se nekupčí! Jen takové mají sílu, které jsou vlastní rukou rituálně vyrobené. Můžete si runy buďto vypálit do dřívek, nejlépe z dubu, nebo jasanu, nebo namalovat na kameny.

runyJá mám runy kamenné, dobře uložené

Kameny pro výrobu run si nasbírejte. Nejlepší je prostě jít a sebrat ten kámen, který vám něco říká. Ti vnímaví z vás s tím jistě problém mít nebudou. Pak si kameny rozložte před sebe a vybírejte podle povahy každé runy kamínek, který k ní podle vašeho pocitu nejlépe sedí. U dřívek doporučuji napřed vyřezat, a pak určovat.

Kdy vyrábět?

Den, který pro výrobu zvolíte, bude dnem Boha, kterému je zasvětíte. On pak bude jejich patronem. (Pokud bude chtít.)

Jestliže si vyberete boha nebo bohyni, kteří nemají svůj určený den, pak je dobré vyrábět runy v neděli. To je den slunečního božstva zvaného SOL.

U run kamenných je k malování bezvadné použít barvy na sklo. Do dřívek pak symboly dobře vypálíte pájkou se špičkou. Tu si pořiďte, protože k pozdější výrobě runového amuletu nemůžete použít nic jiného než dřevo. To proto, že po splnění úkolu amulet musíte spálit a bohům vrátit. Kameny jsou dobré pro věštění.

Potřebujete atmosféru

rAť už se rozhodnete své pomocníky pro komunikaci vypálit na dřívka, nebo namalovat na kameny, je potřeba připravit atmosféru. Vyberte si čas, kdy vás nikdo moc nebude rušit, pusťte si třeba hudbu, zapalte svíčku nebo vonnou tyčinku a podobně.

Prostě vytvořte tomu, komu své runy zasvětíte, takové prostředí, do kterého byste se ho nestyděli pozvat. Úplně nejlepší pochopitelně je, když tak činíte v přírodě. Kdo má zahradu, to jistě ocení. Rozumí se, že na sídlišti před domem byste působili spíše jako atrakce.

Doufám, že jsem vás naladila na zítřejší pokračování. Dozvíte se významy jednotlivých run i jak z nich věštit, a vyrobíme si amulet na ochranu domu a majetku, na lepší vydělání peněz, na odvrácení nepřátelství a na všeobecnou ochranu osoby…