Druhým Čechem, který se po Vladimíru Remkovi podívá do vesmíru, je Patrik Prepsl (31 let). Let mu zajistila firma Virgin Galactic (společnost, která se vyjma jiných aktivit věnuje i suborbitálním letům), jejíž zástupce pro Českou republiku Hanuš Němeček uvádí, že dnes už vesmírná turistika není jen pro vyvolené s peněženkou nacpanou dolary. Celý projekt komerčních letů začíná v roce 2008, kdy do vesmíru vyletí 100 „turistů“ a v dalších dvou letech 500.

Odkud se poletí? Z nového vesmírného „přístavu", jak jej Virgin Galactic nazývá, v Novém Mexiku v USA. Další pak plánuje vybudovat ve Švédsku.

Kolik zaplatí Patrik Prepsl? Čtyři miliony korun za výlet 113km nad povrch planety. Let trvá 4-5 hodin, pobyt ve vesmíru pak 10 minut. Příprava na let je pouhé 3 dny, kdy se zkouší stav beztíže a probíhají fyzické testy.

Jak Prepsl řekl, r. 1998 prošel vesmírným kurzem včetně simulovaného stavu beztíže. Podle něj let není náročný a každý zdravý člověk jej může absolvovat. Na co se nejvíce těší? Uvidí kontinenty a zeměkouli jinak než z fotografií.


 

 

 

Chtěly byste se podívat do vesmíru?
Bály byste se vyletět?
Víte o někom, kdo by let chtěl absolvovat?
Zaplatily byste pouhé 4 miliony za takový výlet?
Je 10 minut málo na to, abyste viděly zeměkouli z výšky?
Co si myslíte o vesmírné turistice?

Reklama