Při letním grilování se řeč dostala na mentálně postižené lidi. Mluvili jsme o tom, jak je dobře, že dnes už nejsou zavření v ústavech, ale že mají možnost se zapojovat do života.  A  moje  dlouholetá kamarádka se mě ptala: “Už jsi byla ve Vesmírně?“  Vyvalila jsem oči: „Co to je?“ „Popovídej si s moji dcerou “

 

Takže Ivo, co je Vesmírna?

 

"Je to kavárna s pracovně-tréninkovým programem, podporuje integraci lidí s mentálním postižením a svojí činností se podobá např. Kavárně Na půl cesty v Pankráckém parku.

Pro Vesmírnu je nejvýstižnější označení „obývák v centru Prahy“. Nikde jinde v okolí centra nenajdeš lidštější (doslova!) podnik. Můžeš si dát chutná jídla nebo čerstvé šťávy, domácí štrůdl se zmrzlinou, palačinky na milion způsobů, dobré bagety nebo zeleninový salát – všechno za dost přijatelnou cenu, tak do 45,-. Takže na oběd je to výborné a příjemné místo. Nepodává se zde žádný alkohol a nekouří se.  Vesmírnu navštěvuje čím dál tím víc lidí, což je dobré, protože to prospívá jak občanskému sdružení  Máme otevřeno?(dále osMO?), tak i dětem, dospělejším a dospělým s postižením, kteří tam pracují."

 

Aha, tak kdo tam vlastně pracuje?

 

"V kavárně obsluhují lidé mentálně postižení – jsou, jak se tady říká, v programu. Lidé tu nespěchají a nikomu nevadí, že občas své přání musí zopakovat."

 

S mentálním postižením?

 

"Hodně lidí hází mentální postižení do jedné škatulky. To je samozřejmě špatně, protože existuje mnoho forem postižení. Většinou si  člověk představí naprosto nekoordinované dítě na vozíčku, neschopné komunikace - právě tato předpojatost je absurdní. Hlavním cílem pro celkovou osvětu je naučit veřejnost, aby dokázala rozlišovat lidi neslyšící, retardované nebo autistické. Důležité je tyto lidi neodsuzovat za to, jací jsou – kdokoli mohl nebo může onemocnět. Jsou to především LIDI, měli by mít stejné možnosti a práva."

 

Jak se tedy máme chovat?

 

"Terapeuti a zákazníci Vesmírny  s nimi jednají naprosto rovnocenně, to je správný přístup. Mentální postižení brání třeba vypočítat matematickou rovnici, řídit auto, orientovat se v čase nebo spolehlivě spočítat peníze, vyplnit formulář na úřadě apod. Ale rozhodně jim nic nebrání v komunikaci."

 

Kolik nemocných tedy ve Vesmírně pracuje?

 

"Hlavně – nemáme tu nemocné, ale klienty. V současnosti je zde 12 klientů zapojených do Tréninkového  programu. Na ploše kavárny pracují 1,5–2 roky. Potom budou pokračovat v programu Tranzit – tedy vstoupí do normálního, již nechráněného, zaměstnání."

 

Vidím tu hodně maminek s dětmi, proč?

 

"Podívej, vzadu na dřevěné vyvýšené podlaze, pokryté koberci, jsou nízké stolky. Tam se zuješ a uvidíš útulný koutek vhodný pro maminky s dětmi.  Je tam veliký kapsář s hračkami – pravý dětský ráj."

 

A co sponzoři?

 

"No ti se  nezískávají snadno, jsou to boje s vypracovanými projekty a programy – většina kontaktu probíhá přímým oslovením firmy, která by mohla mít zájem na rozvoji klientů nebo na podpoře kavárny a projektu osMO? tak nějak celkově. Podpora se shání již pro vypracované projekty a je jasné, že peníze získané od sponzorů nejdou vniveč, jsou prospěšné. Škála sponzorů není příliš široká, ale  jsou to např. BOBO BLOK, spol. s. r. o., Česká národní agentura Mládež, Evropská unie v rámci programu Phare, MPSV ČR, MŠMT ČR, Nadace Divoké husy, Nadace Charty 77, Stavební spořitelna České spořitelny, Velvyslanectví Nizozemského království v ČR..."

 

Čím sponzorují?

 

"Jednak věcnými dary, pak také přímo finančními.
Bankovní spojení pro finanční dary je:
Česká spořitelna Praha 2, č. ú. 63920349/0800, pokud by někdo měl zájem přispět na dobrou věc.
V tomto roce se našlo již 45 jednotlivců a výtěžek byl 45 618,- Kč, které jsme využili v projektu osMO? KOSMOS.

Dalším způsobem dárcovství je i nový projekt - Dárcovská SMS. Stačí ze svého mobilu zaslat zprávu ve tvaru DMS MAMEOTEVRENO svému operátorovi."

 

Kde se dozvím něco více?

určitě na webu: 

www.mameotevreno.cz

tam uvidíš programy na podporu integrace, dozvíš se o všech chystaných akcích a mnoho dalších podrobností.

 

Takže ještě poslední věc – kde je Vesmírna?

 

Ve Smečkách  5, Praha 1.

Otevřeno po-pá  9.00–22.00

              so     13.00–20.00

Můžete si zajistit i rezervaci na oslavy nebo firemní porady, schůze: 222 212 363

 

Ivo, děkuji za zajímavý rozhovor.

           
Reklama