"Dobrý den, vítám vás v kavárně Vesmírna,“ říká Karel, zaměstnanec tréninkové kavárny, „zde máte zdarma džbán vody s citronem. Co si dáte?“

 

Dobroty, které tato netradiční oáza klidu nabízí, jsem studovala již na internetu – www.vesmirna.cz, chuť jsem dostala na vše. Žádám Karla, aby mi něco doporučil. Vybírám si tvarohový závin s vaječným koňakem a zelenou opici (čaj).

 

Ne náhodou jsem se vypravila do kavárny, která je vyhledávaným místem maminek s dětmi (a nejen jimi). Toto místo je známé jako obývák, dětská herna, kavárna a pracovna v jednom. Nekouří se zde a je sem bezbariérový přístup. Prostory tvarované do obráceného L jakoby samy vybídly k tomu, aby vzadu vzniklo podium, kde právě často pobývají maminky s ratolestmi.

 

Za chvíli přichází Mgr. Lívia Didičová, kterou jsem při žádosti o rozhovor oslovila. Podotýkám, že při vstupu do kavárny jsem si nemohla nevšimnout faktu, že již v 10 h ráno je zde rušno. Maminky s dětmi, studenti, těhotné... „A co teprve večer," usmívá se paní Lívia, „máme otevřeno do 22 h a pro odpolední a večerní hodiny je třeba si stolky rezervovat.“

Paní Didičová je koordinátorkou pracovně-tréninkového programu. Ptáte se jakého? „Kavárna Vesmírna je jedním z projektů občanského sdružení "Máme otevřeno?". Je to místo, kde pracují  lidé s mentálním postižením, kteří chtějí (obvinit)podpořit v začlenění do běžného života,“ říká paní Didičová. Zde se lidé s mentálním i kombinovaným postižením učí, co to vlastně znamená, chodit každý den do práce – osvojují si pracovní návyky, pravidla i povinnosti.

 

Zajímá mne, jaké dovednosti zde uživatelé získají. „V kavárně běží dvouletý pracovně-tréninkový program pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Uživatelé tohoto programu se zde učí komunikovat s lidmi z běžného prostředí, obsluhovat přístroje jako odšťavovač, kávovar, myčku, uklízet, doporučit jídlo či nápoj, vzít objednávku, správně ji vyřídit, připravovat studené a teplé nápoje...,“ vysvětluje paní Didičová a dodává: „Program je určen pro lidi nad 18 let a jeho kapacita je 10 uživatelů/ek, kteří/ré pracují ve třech směnách.“ Ptám se, co přivádí lidi s mentálním postižením do kavárny Vesmírna. „Hlavní důvod je prostý – nechtějí být doma a chtějí pracovat. Upřímně, mezi čtyřmi stěnami se nelíbí nikomu z nás. Chtějí být aspoň trochu samostatní a nezávislí a vydělat si trochu peněz, a to chce přeci každý.“

 

Přibližně šest měsíců před ukončením pracovně-tréninkového programu vstupuje uživatel zároveň do tzv. Tranzitního programu. Ten umožňuje získat uživatelům kavárny Vesmírna znalosti a dovednosti, aby si našli a udrželi práci nejlépe v nechráněných podmínkách. Lidé s mentálním postižením se naučí psát životopis, projít pohovorem, jak zacházet se smlouvou. S asistentem/kou se zorientují v novém pracovním místě a s jeho/její pomocí se začlení do nového kolektivu.

 

Jak uživatele programu (= zaměstnance)  vnímají návštěvníci kavárny? „Normálně, i když nikde na dveřích nemáme napsáno, že zde obsluhují lidé s mentálním postižením, všichni jsou s tím srozuměni. Nepřicházejí sem za absolventy oboru číšník/barman, ale kvůli prostředí,“ dodává paní Didičová.

 

 

Co říci na závěr?

Jste srdečně zváni. Přijďte pobejt!

 

 

Máme otevřeno?, o. s.

 

    Založilo kavárnu Vesmírna před 4 lety, přesněji 21. března

  • Pořádá každý podzim již známou pražskou kampaň Podzimní kafemletí, která seznamuje širokou veřejnost se světem lidí s postižením.
  • Podporuje lidi s mentálním postižením a autismem od nejútlejšího věku v rámci projektu Jiné odpoledne.
  • Pro mladé je zde projekt občanské advokacie Akce pontony, kde se spolu s dobrovolníky učí, jak uplatňovat své práva.
  • Aktivně usiluje o rozvoj dobrovolnictví (Dobrovolnické centrum).
  • Každý rok vydává osvětově-informační diář.
  • Založilo Kosmos – klub přátel o.s. Máme otevřeno?  www.kosmos.cz
  • Provozuje stránky www.dobromysl.cz, pro rodiny lidí s postižením. Zde najdete veškeré informace o různých postiženích, příběhy, zkušenosti, můžete požádat o radu, najít kontakt. Naleznete zde i zákony a práva související s tématem.
  • www.mameotevreno.cz

 

 

Reklama