"Dobrý den, vítám vás v kavárně Vesmírna,“ říká Karel, zaměstnanec tréninkové kavárny, „zde máte zdarma džbán vody s citronem. Co si dáte?“
Dobroty, které tato netradiční oáza klidu nabízí, jsem studovala již na internetu – www.vesmirna.cz, chuť jsem dostala na vše. Žádám Karla, aby mi něco doporučil. Vybírám si tvarohový závin s vaječným koňakem a zelenou opici (čaj).
Ne náhodou jsem se vypravila do kavárny, která je vyhledávaným místem maminek s dětmi (a nejen jimi). Toto místo je známé jako obývák, dětská herna, kavárna a pracovna v jednom. Nekouří se zde a je sem bezbariérový přístup. Prostory tvarované do obráceného L jakoby samy vybídly k tomu, aby vzadu vzniklo podium, kde právě často pobývají maminky s ratolestmi.
Paní Didičová je koordinátorkou pracovně-tréninkového programu. Ptáte se jakého? „Kavárna Vesmírna je jedním z projektů občanského sdružení "Máme otevřeno?". Je to místo, kde pracují lidé s mentálním postižením, kteří chtějí (obvinit)podpořit v začlenění do běžného života,“ říká paní Didičová. Zde se lidé s mentálním i kombinovaným postižením učí, co to vlastně znamená, chodit každý den do práce – osvojují si pracovní návyky, pravidla i povinnosti.
Přibližně šest měsíců před ukončením pracovně-tréninkového programu vstupuje uživatel zároveň do tzv. Tranzitního programu. Ten umožňuje získat uživatelům kavárny Vesmírna znalosti a dovednosti, aby si našli a udrželi práci nejlépe v nechráněných podmínkách. Lidé s mentálním postižením se naučí psát životopis, projít pohovorem, jak zacházet se smlouvou. S asistentem/kou se zorientují v novém pracovním místě a s jeho/její pomocí se začlení do nového kolektivu.
Jak uživatele programu (= zaměstnance) vnímají návštěvníci kavárny? „Normálně, i když nikde na dveřích nemáme napsáno, že zde obsluhují lidé s mentálním postižením, všichni jsou s tím srozuměni. Nepřicházejí sem za absolventy oboru číšník/barman, ale kvůli prostředí,“ dodává paní Didičová.
Co říci na závěr?
Jste srdečně zváni. Přijďte pobejt!
Máme otevřeno?, o. s.
Založilo kavárnu Vesmírna před 4 lety, přesněji 21. března
- Pořádá každý podzim již známou pražskou kampaň Podzimní kafemletí, která seznamuje širokou veřejnost se světem lidí s postižením.
- Podporuje lidi s mentálním postižením a autismem od nejútlejšího věku v rámci projektu Jiné odpoledne.
- Pro mladé je zde projekt občanské advokacie Akce pontony, kde se spolu s dobrovolníky učí, jak uplatňovat své práva.
- Aktivně usiluje o rozvoj dobrovolnictví (Dobrovolnické centrum).
- Každý rok vydává osvětově-informační diář.
- Založilo Kosmos – klub přátel o.s. Máme otevřeno? www.kosmos.cz
- Provozuje stránky www.dobromysl.cz, pro rodiny lidí s postižením. Zde najdete veškeré informace o různých postiženích, příběhy, zkušenosti, můžete požádat o radu, najít kontakt. Naleznete zde i zákony a práva související s tématem.
- www.mameotevreno.cz
Nový komentář
Komentáře
Bylo jsme tam loni s holkama na srazíku, je to tam příjemný
Víc takových kaváren