O tom, že existuje encyklopedie Universum, ví v Česku asi každý. Ta původní měla deset svazků a vycházet začala v roce 2000. Její předobraz vzniknul v Německu, odkud prý tenkrát přišla „celá místnost“ papírů. Z těch se dala ale použít jen část. Mravenčí práce encyklopedistů začíná. Přesněji: ve výsledné desetisvazkové encyklopedii byla tak třetina textů převzata z německého originálu bez větších změn, třetina byla razantně přepracována pro české prostředí a třetina byla pro české Universum napsána zcela nově.

Nakonec na všech deseti dílech pracovalo přes 400 odborníků, aby vytvořili aktuální českou encyklopedii, která čítá na 135 000 hesel. Poprvé od éry totality tedy mají Češi encyklopedii, která není zatížena ideologií doby – to je jeden z největších přínosů. (umřel)
Zní to moc hezky a děkuji, ale ve stejné době existoval i nechvalně známý Diderot, který rovněž nebyl zatížen ideologií.

Následovala čtyřsvazková, ta měla 80 000 hesel, vyšla 2002. Potom přišlo eklektické vydání jednosvazkové, které se zhustilo na nějakých 40 tisíc nejdůležitějších hesel a opravilo nedostatky vydání desetidílného. K tomu v dnešní době zkratky asi lépe pokrývá potřeby čtenářů.

Již od 2001 existuje Universum v elektronické podobě – Universum 1 bylo pouze textové, přiloženo jako bonus k 10. svazku desetisvazkové, samostatně neprodejné. Universum 2 (2002), Universum 3 (2003), Universum 4 (2004) v podobě dvou CD se prodávaly samostatně, od roku 2002 fungují čtvrtletní aktualizace, díky kterým mají uživatelé Universum stále čerstvé!!!

Jenže jakou cenu má papírová encyklopedie v době internetu, když všechno, cokoliv, si můžeme během okamžiku zjistit? Prezident Václav Klaus k tomu vzpomněl jakýsi anglický citát: „Čím více máme vědomostí, tím více potřebujeme knihovníky,“ a dále dodal: „Potřebujeme někoho, nějakou skupinu odborníků, které můžeme věřit.“ Na internetu totiž nevíte, zda jsou informace relevantní či nejsou a navíc se ze světové sítě podle týmu Universa stává džungle, ze které je složité cokoli vydolovat.

Možná mají pravdu. Na každý pád nakladatelství Euromedia právě vydalo dvousvazkové Universum. Proč dvousvazkové, když bylo na světě jednosvazkové? Obsahuje snad encyklopedie více hesel než ta předchozí? A kolik jich tam tedy je? Všechno z deseti svazků se tam přece nemohlo vejít! Na tyto otázky odpovídá odpovědná redaktorka celé knihy Mgr. Jana Jůzlová takto:

Jednosvazkové Universum vyšlo v roce 2003 a v letošním roce již bylo vyprodané (prodalo se více než 30 tisíc kusů). Přišlo nám nesmyslné dotiskovat nadále knihu, která je 3 roky stará, proto jsme se rozhodli vydat encyklopedii zcela nově. Nová je nejen její moderní grafická podoba (4 000 vesměs nových obrázků, satelitní mapy, unikátní průsvitky se znázorněním lidského těla a Země), ale samozřejmě bylo doplněno několik desítek hesel, jiná hesla, která se nám zdála přebytečná, byla vyškrtána a vše, co jsme dokázali, bylo opraveno a aktualizováno. Ačkoli má nová encyklopedie dva svazky místo jednoho, hesel je v ní o trochu méně než v jednosvazkové. Současné Universum obsahuje 35 000 hesel. Dvousvazkovou formu jsme volili především kvůli manipulaci. Jednosvazkové bylo příliš velký špalek. Dvousvazkové sice celkem váží 7 kg, ale váha je rozložena do dvou snadněji uchopitelných částí – díky tomu je encyklopedie rovněž vhodná k posilování.

Naše představa je zhruba taková, že do knihy bude nahlížet čtenář, který rychle hledá nějakou základní informaci, zároveň se jí však čtenáři a čtenářky mohou prostě jen kochat, protože je to encyklopedie v mimořádné grafické úpravě. Pro získání podrobnějších informací je součástí knižního kompletu i DVD, které obsahuje plných 135 000 hesel, tedy obsah desetisvazkového Universa, 10 000 obrázků, audio a video ukázky a různé praktické vymoženosti.

Takže tak to tedy je... Takže slečno redaktorko, připravujete nějaké aktualizace, které budou ke stažení třeba přes internet?
Ano, i u DVD Universum 5, které je součástí kompletu dvousvazkového Universa, připravujeme pravidelné čtvrtletní aktualizace, které si zaregistrovaní uživatelé budou moci stahovat z internetu. První bude přichystané v lednu.

Jak je vidět, pokrok se nedá zastavit ani v encyklopedistice. A to DVD je zřejmě nejrozumnější volba, protože i když se se dvěma svazky manipuluje lépe než s jedním, obě knihy dohromady váží 7 kilogramů! I když pokud reklama nelže a kniha obsahuje veškeré vědění světa, není to zas tak mnoho.


 

 

*** Soutěž ***

Odpovězte správně na následující otázky, a když budete mít štěstí při losování, můžete vyhrát 7 kilo encyklopedie! Soutěž začíná v pondělí a končí 20.11.2006. Odpovědi vkládejte ve tvaru číslo otázky/písmeno odpovědi SEM (klikni).

1) Co je to žžonka?

 

a) alkoholický nápoj

b) cibetkovitá šelma

c) držadlo brusné vrtačky

 

 

2) Z kolika kostí se skládá lidská lebka?

 

      a) 8

      b) 19

      c) 29

 

3) Jakou slovní zásobu má šestileté dítě?

 

     a) 1000-1500 slov

     b) 2000-2500 slov

     c) 3000-3500 slov

 

4) Kdy se poprvé objevil znak pro nulu?

 

a) 1 stol. n. l., kalendář z Coligny

b) 870, v indickém rukopisu

c) 1010, v Arabské říši

 

 

5) Který kostel v ČR má nejvyšší kostelní věž?

 

a) Praha, chrám svatého Víta

b) Kutná Hora, chrám sv. Barbory

c) Plzeň, kostel sv. Bartoloměje

Reklama