No řekněte, jestli to není pecka, že člověk umí číst. Vedle nezvratného pozitiva, že si můžeme prostudovat jídelní lístek nebo nápisy na zdech, je tu možnost obohatit své duchovno kvalitní literaturou.

Tady je dobře poděkovat i těm, kteří umí i psát…

Jistě mi totiž dáte za pravdu, že existují knihy, které se do nás zapíší obsahem sdělení na celý život.

Logicky je to hlavně o tom, kdo takové dílo psal, tedy o jeho schopnosti zaujmout a oslovit.

Za sebe děkuji například panu Saint Exupérymu, jehož „Malý princ“ mi z části změnil život, panu Cervantesovi, znám hodně lidí, kteří v mých očích zrcadlí filozofii Dona Quijota, paní Harper Lee za „Jako zabít ptáčka“ a dalším, jejichž myšlenky jsou schopny pozvednout lidské duchovno i pohled na svět.

Jako malá jsem přečetla třeba celého „Krále vlků“ pod peřinou u baterky, neb mi otec zakázal svítit lampičkou. Ne, že by to bylo veledílo, ale právě pro způsob, jakým jsem nasála obsah, jsem na něj nikdy nezapomněla.

Člověk by to neřekl, ale i taková kvalitní detektivka může jednomu nemálo rozšířit vědomosti.

Mluvím třeba o Gulikově "Soudci Ti", který nabízí nejen napínavé čtení, ale také pohled do staré Číny, která s tou současnou souvisí snad jen slovem Čína.

Která je ta vaše kniha?

To je téma pro dnešní den.

Pište nejen o tom, co se číst chystáte, ale i tom, co jste četli a co byste třeba doporučili těm, kteří přemýšlí v jaké společnosti, respektive ve společnosti jakého autora a žánru stráví letošní chvíle odpočinku.

Které dílo ve vás zanechalo nesmazatelnou stopu a proč?

Pište na redakce@zena-in.cz

Vítězný e-mail získá jak jinak, než knihy.

Snad vítězi udělá radost zajímavý román „Zavržený“ od Beccy Fitzpatrick, strhující příběh Revy Mann „Rabínova dcera“ a kniha Joanne Fedler „Srdce na háčku“, kterou vřele doporučuji, protože autorka umí podat čtivě a poměrně vtipně i problematické věci.

k

Krásný den všem !

Reklama