Zavšivení (lat. pedikulóza) je přenosné onemocnění způsobené nechvalně známým parazitem vší dětskou (Pediculus capitis). Nejčastěji je postižena věková skupina předškolních a školních dětí, ať už ve školních zařízeních, nebo během prázdnin na letních táborech.  Veš se přitom nevyhýbá ani vlasům dospělých.

Komu nejvíc škodí?

vši

Pedikulóza častěji postihuje děvčata, honosících se dlouhými vlasy. Pokud dodržíme zásady odvšivování, onemocnění proběhne během 14 dnů nekomplikovaně. Nepříjemné jsou pro děti zejména příznaky spojené s napadením vlasového parazita. Zejména svědění pokožky hlavy spojené se škrábanci vede k neklidu a nervozitě dítěte, časté bývají poruchy spánku, ve dne pak poruchy koncentrace (zejména u školních dětí). Neméně příjemné je pro dítě i nutná absence pobytu mezi kamarády do zlikvidování nákazy. Tato absence může dítěti způsobit psychické problémy, zejména pokud není poučeno, že zavšivení není spojeno s úrovní hygieny a že jde o onemocnění jako každé jiné. Dítě by mělo být také poučeno, že veš provází lidský rod po celou dobu jeho existence.  

Veš geneticky přizpůsobivá

Díky nadstandardní schopnosti tohoto parazita geneticky mutovat, je vždy nezbytné vyvíjet nové přípravky ve chvíli, kdy si na starý přípravek zvykne. Já osobně jsem za dlouhá léta své pediatrické praxe zažil desítky různých „odvšivovacích“ prostředků, zejména na principu insekticidů (hubí vši ochromením jejich nervového systému). Dokonce jsem zažil i „pokusy“ využít účinků petroleje, který je sice účinný, ale ohrožuje jedince prudkou alergickou reakcí. Je také si nutno uvědomit, že přípravky na bázi insekticidů jsou agresivní látky a pokud se neaplikují přesně podle návodu, dojde k poškození vlasů. Ti, kteří se snažili použít na odvšivení například obdobné veterinární přípravky, by mohli vyprávět!

Jaké jsou na ně zbraně?

všiLéčbu je třeba zahájit pouze v případě, že ve vlasech najdeme živé, lezoucí vši. U chlapců můžeme využít krátký sestřih. U dívek se doporučuje využít přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty. Na tyto přípravky nevzniká rezistence a nepůsobí škodlivě na pokožku hlavy. Vzhledem k tomu, že většinou nezabíjí hnidy, nutno proceduru opakovat za 8-10 dnů, kdy se líhnou opět živé vši. V poslední době se na trhu objevil neinsekticidní přípravek s LPF faktorem Elimax, který maximálně eliminuje vši a zabíjí i hnidy. Doporučuje se následně vyčesat vlasy hřebenem „všiváčkem“, kdy mechanicky odstraníme přilepené hnidy.

Prevence má smysl

Vzhledem k tomu, že pedikulóza je přenosné onemocnění zejména v dětských kolektivech je pro jejich eliminaci nezbytná součinnost školy a rodiny. Veš se šíří přímým kontaktem vlasů, sama je neopouští. Přenos vzduchem není možný. Nejčastější forma přenosu je pomocí tkanin (čepice, ručníky, ložní prádlo, čalounění) a dotykem vlasů dětí při společných hrách.

Pokud rodič zjistí u dítěte vši, měl by neprodleně tuto skutečnost nahlásit ve školce nebo škole, kde se dítě v období dvou týdnů pohybovalo. Rodiče „zdravých“ dětí by pak měli po dobu 3 týdnů provádět pravidelnou kontrolu hlavy v intervalu dvou(!) dnů. Stejný režim pak platí pro děti na letních táborech a je na zodpovědnosti vedoucích, aby se jim vši v táboře nerozšířily. Rodičům před začátkem školního roku pak jednoznačně doporučuji stejný režim (třítýdenní kontrola hlavy) tak, aby se napadení vší odhalilo co nejdříve a mohla být zahájena neprodleně eliminace tohoto ektoparazita. Popřípadě doporučuji použití přípravku s LPF faktorem,(akrylopolymeru a sezamového oleje) který díky svým vlastnostem neutralizuje statický náboj vlasů a preventivně zabraňuje přenosu vší (již zmiňovaný Elimax).

Nekonečný příběh

DoktorNa sociálních sítích se dočtete řadu rad, jak zavšivené vlasy zbavit živého parazita i jeho vajíček (hnid). Každopádně existuje názorová shoda v tom, že jde o nikdy nekončící boj lidského rodu s tímto celosvětově přítomným parazitem. Jak nedávno předeslal jeden známý český profesor parazitolog: „Vši obtěžují, neškodí, je dobře, že je máme, ale je nutné je hubit všemi dostupnými prostředky“. Věřím, že nově dostupné přírodní přípravky maximálně pomohou eliminovat rozšíření tohoto vlasového parazita a umožní dovést tento boj do vítězného konce.

Reklama