Čtenářka Věrulinka musela na zahrádce pracovat již jako dítě, bavit ji to začalo až jako dospělou. V Praze to nešlo, ale teď se její touha splnila. Děkuji Vám Věrulinko za Váš příspěvek a fotky. Co to je, já nevím, ale čtenářky na to jistě přijdou…

Zdravím a přeji krásný den všem na ženě-in.

Dnešní téma je přímo ušité na mojí míru. Zahradničení to je jeden z mých koníčků, který ve mně vypěstovala zřejmě moje babička, u které jsem trávila od mala každé prázdniny.
Babička ráno než odešla pracovat na pole do JZD, mě vždy určila, co mám udělat na zahrádce. Ne, že bych, co by dítě skákala radostí, to bych lhala, pletí, okopávání mě nebavilo, ale když jsem si šla vyndat první brambory-rohlíčky ze zeminy a uvařila si je, ano, to jsem milovala. Tu chuť brambor, cítím ještě dnes v puse. Rajčata, okurky, papriky z její zahrádky, to byla pochoutka.

1
Čím jsem byla starší, tím mě více práce na zahrádce bavila, prostě jsem se najednou těšila nejen na prázdniny k babičce, ale i na její zahrádku, kterou měla opravdu krásnou.

2
Dospěla jsem a zjistila, že v Praze mi zahrádka chybí. Přišlo jaro a já obcházela zahrádky u lidí a jenom obdivně koukala na jejich krásu a bylo mě smutno. Ovšem bydlením na sídlišti a v paneláku jsem měla smůlu, ale moje touha po domečku a zahrádce o to více narůstala.
Až na stará kolena se mi touha splnila, jsem v domečku a zahrádku, zahradu mám velikou a konečně mohu zakleknout k záhonům a pěstovat vše, co chci.

3
Letos jsem si koupila fóliovník, druhý mi manžel udělal z kovové konstrukce, obalil zakoupeným igelitem na pařeniště a tam si vše předpěstuji ze semínek.

4
Zmrzlých se letos nebojím, fóliovníky vše ošetří, rostlinky mají teplo, na rozdíl od loňska, kdy mi vše pomrzlo. Pěstuji okurky nakládačky, kedlubny, hrášek, okurky hadovky, rajčata, papriky, cukety (mimochodem z nich vařím vynikající zelí), cibuli (ještě mám od loňska ve sklepě a nehnije doposud), jahůdky, včetně kanadské borůvky, která mi zatím ještě nedala jednu borůvku, maliny, prostě co se dá, vyzkouším. Letos prvně zkouším dýně, ne že bych je měla ráda, ale jsem spíš zvědavá, zda se jim tady bude dařit. Když tady tak o tom píšu, uvědomila jsem si, že jsem zapomněla na melouny, ty jsem taky chtěla zkusit, tak holt příští rok.

5
Už se těším, až si zase vyndám ze zeminy svoje brambory a dáme si je s tvarohem a pažitkou, je to pochoutka. Bylinku také pěstuji, ty by mi chyběly k vaření.

6
Co se týče kytiček, až taková znalkyně nejsem, ale miluji růže a Afrikány, ty mám moc ráda, protože jsou nenáročné, mám je na hodně místech. Nesmím zapomenout na slunečnice, ty miluji, dělají zahrádku krásnou. Keře, které jsem podědila po bývalých majitelích, jsou také krásné, ty nedají žádnou práci.Ovocných stromů máme hodně, jablka, hrušky, švestky a veliký ořech, který vloni díky ledovým mužům pomrzl a nebyly ořechy. Doufám, že letos se nebude vše opakovat, má veliký a moc dobrý ořechy.

7
Malé SOS:
Prosím, neznáte někdo název toho keře s krásnými červenými kvítky? Ani místní neví a při tom mi keř každý obdivuje.

8

9

Zdraví Věrulinka všechny zahradnice a zahradníky a ať vám všem vše krásně roste k vaší spokojenosti.
Text nebyl redakčně upraven


  • Bylinky a zeleninu si kupujete, nebo pěstujete?
  • Z jaké zeleniny nejraději vaříte?
  • Máte nějaký zajímavý recept?
  • Jak se z vás stala zahrádkářka?
  • Nebo proč se z vás nikdy nestane?
  • Máte ráda zeleninu a bylinky? Které? Proč?
  • Pochlubte se  svými výpěstky a svými zahrádkami s poživatelnými rostlinami…

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás dnes v 16 hodin odměním knihami: Biokuchařka Hanky Zemanové a Kuchařka pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové

Reklama