a jak sama říká: „Co bych to byla za hospodyni, když mám vše, jak se říká, u ,,huby“, abych nezavařovala“. Upřímně řečeno, také bych se divila, kdyby nebyla Věrulinka mezi prvními přispívajícími. Děkujeme

Zdravím a přeji krásný den všem na ženě-in.

Téma zavařování, to je to, co mě právě začalo.

Co bych to byla za hospodyni, když mám vše, jak se říká u ,,huby“, abych nezavařovala Je pravda, dá vše práci, než dojde k samotnému zavařování, ale příroda pomůže, a když je pěkný počasí, vše nádherně roste a zraje.

Právě se věnuji zavařování okurek. Zatím, na ostatní si ještě počkám. Jenom letos jsem ochuzena o třešně, které jsme měli, bohužel třešeň byla stará a vloni na podzim jí manžel musel sundat a v zimě prolétla komínem. Za to jablek a švestek bude oproti loni hodně, takže mě čeká zavařování opravdu hodně.

Jablka si oloupu, mimo pěkných kusů, které půjdu do bedýnek a do sklepa, kde vydrží do příštího jara, včetně hrušek, ty máme moc dobré. Takže po oloupání je nastrouhám, nacpu do sklenic a zavařím. Kompot jablečný nesmí chybět, včetně hruškového.

Švestky-samozřejmě kompot a nejraději vařím ,,kleveru“, pro neznalé, vařím je a nechám větší kousky. Vynikající do buchet, na lívance, na vdolečky. Švestková povidla také pár skleniček bude, ale hlavně musím mít na zimu ovocný pečený čaj s rumem, to je moc dobré pití v zimě. Ale nejen švestková povidla, vynikající jsou jablka s hruškama dohromady, přímo pochoutka, ty chodím, otevírám skleničky a jím samotné.

Co mám nejraději, je míchaný kompot, švestky, jablka a hrušky dohromady, vloni v něm byly i třešně. Díky tomu, že jsem zjistila, jak je vynikající zelí z cukety, kterých budu mít letos hodně, nějak jsem to přehnala, zavařím si do sklenic zelí a vždy k jídlu budu jenom ohřívat.

Nejen zavařovat, ale i mrazák naplním ovocem na knedlíky na zimu, švestky a jablka na kousky. A suším jablka, hrušky a v zimě na místo brambůrků, který jdou na tlouštku, si ráda zachroupám sušené ovoce. Okurky mám teprve dvě várky zavařený, co mě jich ještě čeká, rostou jako z vody, no proč ne, když stále prší.

Zdraví Věrulinka

Milá Věrulinko, vy jste pravdu pilná hospodyňka. Stačíte to všechno za rok sníst? (Omlouvám se, že nemohu zveřejnit fotky. Systém si postavil hlavu a s Haklovou nekomunikuje :-) Musím počkat na Lukáše a založím je dodatečně

Text nebyl redakčně upraven

Jak jste na tom se zavařováním vy, milé ženy-in? Co už máte zavařeno, naloženo, zakonzervováno? Na co se chystáte? Který druh zavařenin máte nejraději? Stačíte to všechno zkonzumovat? Rozdáváte?

Napište nám na dnešní aktuální téma na adresu: redakce@zena-in.cz

 

Reklama