A jak pak k nim čtenářka Věrulinka přišla, když sama sebe už v úvodu označuje za pouhopouhého amatéra? To se dozvíte v jejím příspěvku a také si můžete prohlédnout jedny šatky na zahrádku ))

Zdravím a přeji krásný den všem na ženě-in.

Dnešní téma šití, mě zaujalo, ale ne jak byste myslely milé ženy a redakce. Jsem pouhopouhý amatér.
Když jsem se prvně vdala v 19 letech moje tchyně na moji žádost, zda by mi naučila na šicím stroji reagovala kladně, na rozdíl od mé matky. Moje máma se bála, abych jí šicí stroj nerozbila, nesměla jsem se k němu ani přiblížit. Oč jí šlo, nechápu, ale nic nového v její povaze.

Tchyně mi vše vysvětlila a já pomalu začala šít. Stařičký šicí stroj mě poslouchal sice, ale dělalo mi problém šlapání. Problém byl ale ve mně samé, šlapala jsem rychle, což se mi jednou nevyplatilo, prošila jsem si prst, při posouvání látky, ouvej, ouvej, to byla bolest. Moje reakce byla, že jsem místo, abych přestala šlapat, cukla jsem prstem a protrhla si prst až na samý koneček nehtu.

Tchyně byla smíchy bez sebe a já jsem řekla, už nikdy k tomu nesednu. Omyl, druhý den tchyně odešla do práce a já už seděla u stroje a šila, ale pomalu šlapala a ono to šlo vše, jak mělo.
Měla jsem koupenou látku na cíchy a než se tchyně vrátila z práce, cíchy byly ušité. Měla jsem od ní vše vysvětlené, šila jsem přesně podle její rady. Zbývaly mi obšít dírky na knoflíky a s nimi mi pomohla a večer jsme spala v novém povlečení.

Ovšem moje přání si ušít letní šaty, na které jsem si koupila krásnou květovanou látku z čistého hedvábí, skončily v popelnici. Střih jsem sice měla, ale moje neumění dopadlo špatně.
Od tohoto šicího pokusu, jsem raději zůstala u rovných věcí, na nich není co zkazit a bohužel, zůstalo dodnes. Mezi tím jsem se snažila ještě o pár pokusů, ale vždy dopadly stejně- popelnice to jistila.

Vloni mi to nedalo a měla jsem doma kus modré látky, tak jsem si řekla, do prčic, přece nejsem až takový levák a až tak nešikovná a dala se do šití. Vždyť to budou šaty jenom na zahradu, o co jde, o nic.

Vzala jsem látku, složila na polovinu, vystřihla jsem otvor na krk, strany sešila, našila kapsy a službu mi dělají. Sice švadlena by se smíchy potrhala nad mojí prací, ale víc ze sebe prostě nedostanu. Šití není moje silná stránka a už nikdy nebude, na rozdíl od jiných prací, třeba zedničiny, v ní si vedu lépe, včetně pletení, háčkování a vyšívání.

Vrátím se k šicím strojům. Při třech dětech, bez šicího stroje být nešlo. Koupila jsem si šicí starý stroj -Singer- a nechala jsem si ho opravit a opravdu se mi vyplatil. Opravy různé na jejich třeba teplácích, příkladně.
Zemřela moje máma a při vyklízení bytu, mi zůstal její stroj, na který jsem nikdy nesměla ani sáhnout. Co s ním, doma mám svůj, ale nakonec jsem si ho vzala domů a měla jsem dva.

Umřela manželova maminka, která měla elektrický na stůl, který mi často půjčovala a zároveň slíbila, až umřu, Věrko, bude tvůj. Měla dvě dcery, tedy má, ale oběma řekla, že šicí stroj bude můj, tak se i stalo, mám ho dodnes a jsem nesmírně ráda. Je to super mašinka se všemi možnostmi, entlování, obšívání dírek, prostě vše. Taky si ho uchovávám, jako oko v hlavě. A najednou doma tři šicí stroje ve dvougarsonce. Můj stařičký šel za dveře, kde mi sloužil na kytky za dveřmi na chodbě a také po stěhování zůstal. Paní, která si byt koupila, sama řekla, že si ho tam ráda nechá, včetně kytek.

Posílám foto mého ne-uměleckého díla-šaty, šicí stroj elektrický, stojí na stroji po mé mámě a často říkávám, tak vidíte ,,holky“,mámy obě takto nazývám, jste tady se mnou pořád a budete až do mé smrti.

Častěji používám elektrický stroj, ale jsou věci, které nevezme díky síle materiálu(džíny) a tak použiji šlapací.

Zdraví Věrulinka a moc se nesmějte děvčata, jsem prostě levák, šaty dopadnout lépe nemohly, bohužel.

saty

stroj

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Věrulinko, nás by ani nenapadlo se smát. Snaha se cení a náhodou šatky nevypadají tak zle. Já si je podle popisu v textu představovala o hodně hůř :)
Jinak ten šicí stroj pod tím elektrickým vlastním také, bohužel už se mi asi nerozchodí :(
Přeji Ti pěkný den a děkuji za milý příspěvek i fotografie
Saša

Téma dnešního dne 20.června 2012: Šití a zašívání

 • Umíte šít?
 • Šily jste (nebo ještě i šijete) pro sebe či pro své děti?
 • Uměla byste si ušít například závěsy?
 • Dala jste si v současnosti něco ušít?
 • Vyplatí se dnes kupovat látku a šít?
 • Při jaké příležitosti nejvíc?
 • Umíte zašívat?
 • Co zašíváte nejvíc?
 • Uměla šít vaše maminka nebo babička?
 • Když jste byly malé, měly jste šité oblečení?
 • Nebo přešívané?

Vše o  šití a zašívání (a klidně i vyšívání), pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu švadlenku odměním krásně vonící dánskou kosmetikou Nordic Birch - krémem na ruce a deodorantem.

darecek

Reklama