cheng.jpgFoto: Profimedia

Experimentální projekt zeleného bydlení v čínském velkoměstě Čcheng-tu sliboval potencionálním obyvatelům život ve „vertikálním lese“ se zelení na každém balkóně. Všech 826 bytů bylo podle realitního makléře vyprodáno do dubna 2020, ale místo moderního eko-ráje teď vypadají dnes věže jako z post-apokalyptického filmu.
 
I komáři totiž milují rostliny. A na každém balkóně je jich přibližně 20 druhů. Podle Global Times se nakonec do Qiyi City Forest Garden přistěhovalo snad jen 10 rodin. Místo, které mělo být zeleným rájem pro obyvatele, nyní zeje prázdnotou.

blb.jpgFoto: Profimedia

Projekt byl v jihozápadním městě postaven v roce 2018 a každý soukromý balkon byl navržen tak, aby poskytoval prostor pro růst rostlin. Ty měly filtrovat vzduch ve městě, které se potýká s problémy se smogem. Jenomže o ty se teď nemá kdo starat.
 
Bez nájemců jsou věže zarostlé a zaplavené komáry. Některé balkóny jsou tak zanedbané, že je rostliny úplně pohltily. Záběry z tohoto měsíce ukazují rostliny visící z věží přes zábradlí. Developer projektu v reakci na to uvedl, že se bude snažit zajišťovat údržbu čtyřikrát ročně a také bojovat proti škůdcům.
 
Tento projekt je pouze jedním z mnoha projektů „vertikálních lesů“ v Číně, jejichž cílem je absorbovat oxid uhličitý a bojovat se znečištěným ovzduším v čínských městech. Mezi další projekty patří například Nanjing Green Towers ve státní provincii Jiangsu.

ver.jpgFoto: Profimedia

forest.jpg
Foto: Profimedia

Reklama