shutterstock-1094473688.jpg

Mýval severní je původem opravdu ze Severní Ameriky, ale lidé ho převezli i do dalších částí světa. Objevuje se tedy i v Evropě, Japonsku a na Kavkaze. V roce 1934 byly dva páry mývalů vysazeni v německém městě Kassel do volné přírody. Dnes žije ve městě 100 000 mývalů, v celém Německu zhruba milion a rozšiřují se i do sousedních států. Vyskytuje se i v celém Česku, nejčastěji na jižní Moravě a na Šumavě. Při procházce lesy se vám tedy může stát, že spatříte pruhovaný ocásek. Daří se mu u nás velmi dobře, protože mu vyhovují listnaté a smíšené lesy. Ve městech je však považován za škůdce, když totiž nenajde k bydlení vhodnou noru, vleze do komína.

shutterstock-1366241402.jpg
Zdroj: Shutterstock

Zajímavosti o mývalech

1. Jméno dostali po svých tlapkách
Už Aztékové si všimli, že mají mývalové neobyčejné tlapky, které se podobají malým lidským dlaním. Pojmenovali je tedy v překladu: „Ti, co všechno vezmou do rukou.“

2. Jejich maska není jen na ozdobu
Díky černým znakům byli mývalové zapsání do historie jako zloději či podvodníci. I když je pravda, že mývalové rádi leccos ukradnou, převážně tedy odpadky, jejich černé zbarvení jim pomáhá lépe vidět. Tmavá barva totiž pohlcuje světlo, které by se jinak odráželo v jejich očích. V noci, kdy jsou mývalové nejaktivnější, jim méně periferního světla usnadňuje vnímání kontrastu v zaměřených objektech.

3. Jeden mýval žil i v Bílém domě
Domácí mazlíček třicátého prezidenta Spojených států amerických  Calvina Coolidgeho byl mýval Rebecca. Rebecca často doprovázela prezidenta při procházkách.

Reklama