Milé ž-ínky, to jsem ani nemyslela, jak moc vás spletu! Největším kamenem úrazu se stali bratři v balónu a taky - což mě docela překvapilo - spisovatel Bradbury. Každopádně, správných odpovědí bylo tentokrát opravdu poskrovnu. Ta prokazatelně první padla v 13.05 a pocházela od čtenářky s nickem Vivak! Druhá v pořadí byla, pokud mě můj vetchý zrak neklame, o dvacet minut později Heisy, ale to uvádím jenom pro zajímavost a jako projev uznání, vítězkou může být jen jedna.

 

Vítězce upřímně gratujuji - ta se určitě nenechá jen tak snadno "oblafnout". Na její adresu poputují vitamínky Multi-tabs s koňskou dávkou omlazujícího ženšenu. Na ostatní se určitě usměje štěstí někdy příště. A pokud by vás zajímaly správné odpovědi, tady jsou:

 

1. I když je literární styl dvou velkých francouských spisovatelů, Francoise Rabelaise a Jeana Racina, na míle vzdálený, ve skutečnosti byli ti dva dobří přátelé a vypili spolu nejednu láhev vína.
NE. Možná by si byli i rozuměli, kdo ví, ale neměli jaksi příležitost. V roce, kdy se Racin narodil, byl už Rabelais 86 let po smrti.


2. Lucemburská i litevská vlajka mají stejné barvy jako vlajka České republiky.

NE. U Lucemburska to sedí, zato litevská vlajka je červeno-zeleno-žlutá.


3. Ve svém balónu, plněném teplým vzduchem, se jako první vznesli do vzduchu bratři Jacques Étienne a Joseph Michel Montgolfierové. Stalo se tak v roce 1783.

NE. Datum i jména souhlasí, bratři Montgolfierové ale nebyli těmi, kdo vlezli do koše a riskovali život! První letci se jmenovali Jean de Rosier a Francois Arlandes, Montgolfierové řídili celý let ze země.


4. Zemí, která se rozlohou nejvíce podobá České republice, je Panama.

ANO. Rozloha ČR je 78 864 km, Panamy 77 082. Žádná jiná země se nepřibližuje více.

 

5. Slavný spisovatel Ray Bradbury, představitel psychologického směru žánru sci-fi a autor takových děl, jako je Marťanská kronika a 451 stupňů Fahrenheita, byl za své zásluhy krátce po své smrti in memoriam vyznamenán Řádem Britského impéria.

NE. Nemůže to být pravda především proto, že je pan Bradbury ještě naživu. I když zásluhy i věk (narozen 1920) by na to měl...

Reklama