Veronika se společně s dalšími kamarádkami z dětského domova rozhodla vystudovat vysokou školu a bydlet v pronajatém bytě. V tom ji finančně podporuje také Nadační fond Albert. Málokterý mladý člověk ví, co a proč chce, Veronika je ale určitě jedním z nich.

Vzhledem k tomu, že se Veronika úspěšně integrovala mezi své vrstevníky a málokdo ví, kam jezdí o víkendech domů, slíbili jsme se, že její příběh udržíme v anonymitě.

Třiadvacetiletá Veronika se do dětského domova se dostala ve svých sedmi letech společně se svými třemi bratry. Čtvrtý bratr zrovna přišel na svět, když je do domova odvezli. „Tu noc pro nás ostatní domů přijela záchranka a policie a rychle nás všechny odvezli do nemocnice. Druhý den jsme z nemocnice jeli na výlet, jehož cílem byl dětský domov. Záchranáři nás překvapili v noci a my jsme odjeli jen v pyžamech, nic víc jsme neměli,“ vzpomíná. Matka se o ně postupně přestala zajímat úplně a do dětského domova se dostal i Veroničin nejmladší bráška.

veronika

Při výběru střední školy si Veronika uvědomila, že chce pomáhat ostatním. „Jako malá jsem se navíc musela starat o bráchy, nebylo tak pro mne těžké starat se i o druhé,“ dodává o výběru této školy. Po maturitě se ale rozhodla jít dál – společně s dalšími kamarádkami se přihlásila na speciální pedagogiku v Hradci Králové. Loni zde úspěšně získala bakalářský titul, nestihla však přijímací řízení na navazujícího magistra. Aby nemusela čelit finančním potížím a zůstala zapsaná v dětském domově, nastoupila alespoň na VOŠ v Pardubicích a u přijímaček zkusí štěstí v letošním roce.

Je nutné být zodpovědný

Po celou dobu svých studií bydlí společně se dvěma dalšími studentkami v Hradci Králové v pronajatém bytě. „V bytě se o sebe musíme samy postarat. Na začátku to samozřejmě nebylo lehké, ale nyní to zvládáme dobře,“ říká Veronika. Samostatné bydlení ji přivedlo i k větší odpovědnosti. „Když přijedu do domova a zjistím, že dvacetiletí kluci se ani sami neumí vzbudit včas do školy? Nad tím žasnu,“ konstatuje.

Životní cíl Veroniky je jasný – pracovat s dětmi, jako je ona. „Chtěla bych se vyvarovat tomu, aby mé děti dopadly tak, jako já. Chtěla bych si najít partnera, co mě nikdy neuhodí a bude při mně stát v dobrém i špatném. Myslím si, že dobré vzdělání mi dává šancí najít si dobrou práci, která mě zabezpečí a já budu připravená poskytnout zázemí i svým bratrům,“ dodává Veronika.

www.nadacnifondalbert.cz

www.albert.cz

Reklama