Módní návrhářka Veronika Benešová navrhuje pod značkou Sophistic by Veronika. Možná jste už viděly a slyšely o variabilním triku Amébis, které můžete nosit na šestnáct způsobů. O tričku a o nadcházející kolekci jsme si povídaly přímo v jejím vinohradském ateliéru.

Kdy se ve vás vzbudila touha stát se módní návrhářkou?
Byl to od malička můj sen. Vždycky jsem moc ráda kreslila, během základní školy jsem navštěvovala Lidušku. A asi jako každá holčička jsem milovala hrabání se u mámy v šatníku. Takže když jsem se pak rozhodovala o volbě střední školy, zvolila jsem textilní průmyslovku, pak jsem šla na Fakultu umění a designu, kterou jsem absolvovala jako magistr.

veronika benešová

Jak byste popsala čtenářkám, které vás neznají, svoji značku Sophistic by Veronika?
Značka má v podtitulu tři slova – ženskost, sebevědomí a elegance a teď se k nim přidala ještě variabilita. Tvořím odlehčenou elegantní módu, čtyři kolekce ročně, přičemž jaro a podzim jsou větší kolekce a zima a léto jsou spíše doplňkové. Letos jsme zimní kolekci vyměnili za kolekci malých černých. Mojí specifikou jsou variabilní věci. Především variabilní tričko Amébis. Lze ho nosit na šestnáct různých způsobů.

veronika benešová

Jak vzniknul nápad vytvořit něco takového?
Úplnou náhodou. Ve své tvorbě si ráda hraju se střihy a napadlo mě, že by bylo zajímavé, kdyby jedno triko mělo krátké i dlouhé rukávy. Neměla jsem vůbec v plánu vytvořit variabilní kus oblečení, ale když jsem si pak tričko vzala na sebe, zkoušela jsem rukávy různě zavazovat a vzniklo pět možných variant. Ale jak se pak o tričku dozvěděly kamarádky a zákaznice, tak každý vymyslel něco a vzniklo z toho šestnáct variant. Tričko začal být populární, je to takový můj bestseller. Loni jsme s Míšou Maurerovou natočily video, které funguje jako návod, jak všelijak se dá tričko nosit. Teď je na něj sleva, místo obvyklých 1700 ho koupíte za 1360.

Teď jste udělala stejné tričko i pro děti…
Na ten nápad mě přivedly klienty, které tričko vlastní. Tvrdily, že by bylo fajn, kdyby ho mohly mít i jejich děti. Zkusili jsme udělat jedno na zakázku a vypadalo to moc hezky, takže teď už je běžně k dostání pro malé i velké.

veronika benšová

Každý rok ze školy vyjde několik desítek talentovaných mladých návrhářů, ale prorazí málokdo. Jak se vám to podařilo?
Pořád ještě nemám pocit, že jsem prorazila. Ale už při škole jsem pracovala a získávala zkušenosti. Začínala jsem jako asistentka designéra pro obchody Timeout, pak jsem dělala designérku ve firmě Alpine Pro. Byla jsem za takové příležitosti vděčná, ale zjistila jsem, že mě to příliš nenaplňuje, že by mě víc bavilo, dělat si věci po svém. Chyběl mi i kontakt se zákazníkem. Tak jsem začala tvořit vlastní modely, ze začátku jen trička a dávala jsem to na internet. Zjistila jsem, že se lidem mé věci líbí, celkem dobře se prodávaly. Nějakou dobu jsem se tomu věnovala, ale jelikož jsem veškerý svůj volný čas trávila šitím modelů na zakázku a nových věcí na internet, jednoho dne jsem si řekla, že kdybych tomu věnovala sto procent času, mohlo by to fungovat. Dala jsem výpověď v práci a rok jsem tvořila doma. Klientela přicházela postupně sama, věci se prodávaly a začalo mě to živit. Když jsem dokončila školu, otevřela jsem si ateliér, protože jsem chtěla být víc mezi lidmi. Obchod mám už druhým rokem a daří se mi. Ale žádný zaručený recept na úspěch neznám.

Byla jste na stáži u naší přední módní návrhářky Beáty Rajské. Co jste se od ní naučila?
To už je strašně dávno. Byla to povinná praxe na střední škole. Napsala jsem jí dopis a ona mě vzala. Byla jsem hlavně ve střihárně a v dílně, byla jsem se podívat i na pár zkouškách. Tenkrát jsem byla ze všeho vykulená, spíš jsem pozorovala, jak se co dělá, jak paní Rajská komunikuje s klientkami, s krejčovými, jak zadává práci. Spíš to pro mě byla obrovská zkušenost, než že bych se naučila konkrétní věci.

veronika benešová

Kde berete inspiraci pro své kolekce?
Inspirace je všechno kolem. Ať už to jsou prožitky, setkání s lidmi, emoce, filmy, hudba nebo roční období. Někdy je mi inspirací samotná látka. Když jdu do obchodu pro látky, tak u některých mi už automaticky nabíhají nápady. Někdy se mi stane, že dostanu nápad v tramvaji cestou do práce, nebo když se koupu ve vaně.

Na co při tvorbě kladete důraz? Co je pro vás nejdůležitější?
Důležité je pro mě zpracování modelů. Chci, aby byly šity z kvalitních materiálů, které se snažím nakupovat u českých obchodníků. Velký důraz kladu na ženskost a pohodlí.

Navrhovala jste divadelní kostýmy i outdoorové oblečení. To se od sebe docela liší…
Každé odvětví má svá specifika, je potřeba se naučit spoustu věcí. Když navrhujete divadelní kostým, je nutné zohlednit, jak bude vypadat na jevišti. Nejsou tudíž důležité malé detaily, které nebudou vidět, pracuje se s celou plochou. Důležitá je i praktičnost, aby se v kostýmu herec mohl dobře pohybovat. Co se týče outdoorového oblečení, musíte znát, jaké vlastnosti mají používané materiály. Když si člověk nastuduje všechno, co by při takové práci měl znát, tak si myslím, že dobrý designér by měl zvládnout navrhnout všechno.

veronika benešová

Necháváte se ovlivňovat aktuálními trendy?
Nechci se nechat ovlivňovat, ale samozřejmě je pozoruji. Každý návrhář by měl dopředu vědět, co se bude nosit následující sezonu. Vždy si vyberu zhruba jeden až dva trendy a prvky, které jsou aktuální, a snažím se je pojmout po svém.

Už máte hotovou kolekci na následující jaro a léto? Jaká bude?
Pracuji na ní. Teď probíhá ten hlavní proces, kdy jsou hotové skicy, nakoupený materiál a já modely tvořím na krejčovské panně. Často jsem tady dlouho do noci, pustím si hudbu a v klidu tvořím. Kolekce bude hodně ženská, snová a kontrastní. Víc zatím prozrazovat nechci.

veronika benešová

Nabízíte i tvorbu na zakázku. Co si u vás ženy nechávají šít nejčastěji?
Nejčastěji jsou to svatební šaty. A protože velká část mé klientely jsou manažerky a právničky, tak jsou to často kostýmky.

Máte nějaký sen, čeho byste chtěla dosáhnout?
Snů mám spoustu, ale svůj největší sen z dětství jsem si už splnila. Plánů do budoucna je hodně, pořád si stavím laťku výš a výš. Ráda bych měla ještě jeden ateliér mimo Prahu. Naopak nemám ambice, aby se mé věci prodávaly v zahraničí. Chtěla bych, aby se dařilo mé značce a abych se zařadila mezi přední české návrháře, jako jsou Klára Nademlýnská, Monika Drápalová nebo Liběna Rochová. Ale i kdyby to zůstalo tak, jak je to teď, tak budu spokojená, protože svůj sen už žiju.

Co považujete za svůj největší úspěch?
Mezi profesní úspěchy počítám účast na finále soutěže Top Styl Designér v rámci veletrhu Styl a Kabo, nebo že jsem měla na starosti garderobu Lucie Smatanové, když jela na Miss Internacional. Úspěch je i každá zákaznice, která se vrátí pro další model.

Veroničin model si můžete prohlédnout nebo koupit na http://sophistic.cz/cze/eshop.html.

Reklama