Divadlo Kámen na Invalidovně není jen avantgardní nejmenší pražská divadelní scéna s netradiční autorskou minimalistickou produkcí, je to také galerie, kde se každé dva měsíce obměňují díla výtvarníků - malířů i fotografů. Vernisáž obrazů a fotografií herečky Kristýny Suché se konala na začátku listopadu.

Japonsko

Kristýnka mě na vernisáž pozvala a já vzala s sebou kamarádku, čtenářku ženy-in, Minerálku, abych vám zprostředkovala dojmy z pohledu nejen svého, subjektivního (s Kris jsem strávila spoustu času na jevišti a mám ji moc ráda), ale také čistě objektivního a citově nezaujatého. Výstava je prodejní a jednotlivá díla si můžete zakoupit. Já osobně bych okamžitě brala ty barevné Japonečky...

Japonsko

 

Japonsko

 

Úvodní část probíhala v sále divadla, svěže moderována Helenkou Macháčkovou, a my se dozvěděli leccos zajímavého „z druhého konce světa“. Dech mně vyrazila informace o neobyčejné lidnatosti měst: Japonský turista si v Praze musí připadat jako na vesnici.

Kristýnku jsem se rozhodla trošku vyzpovídat:

Jaký je Tvůj vztah k Divadlu Kámen?
V Divadle Kámen hraji už spoustu let, myslím, že tak dvanáct. Neskutečně to letí, už ani nemám přehled. :-) Vlastně patřím ke služebně nejstarším členům. K divadlu jsem se dostala ještě jako studentka. Od malička jsem chtěla hrát. A když jsem na vysoké škole na nástěnce objevila inzerát, že hledají herce, bylo jasno. Ale styděla jsem se, tak jsem musela jít v doprovodu kamarádky. Vlastně ten inzerát možná objevila ona a já byla její doprovod. Tak jako tak jsem se styděla. Nakonec kamarádka po pár letech odešla, já zůstala.Japonsko

Jak a kdy Tě napadlo malovat a fotit – co dřív?
Malovala jsem pořád. Už od dětství. Nějak mě ale vůbec nenapadlo, v době rozhodování, že bych mohla jít malbu studovat. To mi došlo až po pár letech. Chodila jsem aspoň na různé kurzy a vlastně jsem si na všechno přišla tak nějak sama. Sice mi to trvalo déle, ale důležitý je proces. K focení jsem se dostala později, až v dospělosti. Je to další z možností, jak zachycovat a vnímat svět kolem sebe. Zajímají mě různé nezvyklé pohledy, kompozice, objekty.

Japonsko je už Tvá třetí výstava – zřejmě Tě velmi inspirovalo – plánuješ další díla z cest?
Japonsko je velice exotické, a tudíž by bylo téměř hříchem, kdybych se k němu svým způsobem nevyjádřila. Navíc mě opravdu uchvátilo – jeho kultura, mentalita, úcta, harmonie. Další větší výstava je plánovaná za dva roky a zatím se mi jen pomalu v hlavě rodí, čím by se mohla zabývat. Ale vzhledem k tomu, že mě cestování baví, je možné, že i další výstava bude inspirovaná nějakou z mých více či méně exotických cest.

Japonsko

Do kdy mohou Tvé obrazy a fotky zájemci v galerii Divadla Kámen vidět?
Výstava v galerii Divadla Kámen je k vidění do konce roku.

Výstava je prodejní – jak se loučíš s obrazy a fotografiemi, které prodáš? Myslím, že to je těžké, že?
Jsou to svým způsobem mé „děti“. Navíc abych je vypustila do světa, musí se mnou být obrazy sladěné a musím být přesvědčená, že jsou dokonané. Těší mě, když na někoho zapůsobí natolik, že je chce mít u sebe. Pak vím, že jsou v dobrých rukou. U fotografií je to jednodušší, focení je pro mě spíš jednorázový proces. Schopnost oka, vjemů, zachytit okamžik jinak. A z mnoha fotografií se pak třeba vybere jen jedna. Obrazy vznikají déle a vyžadují více duševního nasazení. Někdy mám jasnou představu o výsledku, někdy se nechávám vést intuicí. Je to hledání a nekončící proces.

Japonsko

A na závěr dojmy čtenářky Minerálky:

Tisíc lidí, tisíc pohledů. Slyším „Japonsko“ a vybavím si asi jako každý druhý Čech maximálně samuraje, japonskou zahradu, gejši, nejnovější výkřiky techniky, přecpané Tokijské metro, Hirošimu, Nagasaki a samozřejmě z poslední doby havárii v elektrárně Fukušima. Po pátečním večeru mi v hlavě naskočí i jméno Kristýna Suchá. Ne, tahle křehká tmavovláska opravdu není Japonka. Je to herečka, fotografka, malířka... zkrátka svěží umělecká duše s darem vidět i to, co je běžným smrtelníkům skryto.

Japonsko

Japonsko

Výstava mě upoutala už zajímavým prostředím Divadla Kámen, jak jsem později zjistila – Kristýniny domovské scény. Kontrast šedého až lehce ponurého interiéru se svěžími fotografiemi v prostorách divadla je velice působivý, něco jako jing a jang, jedno vyvažuje druhé a dává si navzájem vyniknout. Na fotografiích jako by se zastavil čas. Jako by uspěchané a přelidněné Japonsko někam zmizelo a zůstala všudypřítomná harmonie. Nejen v úžasně upravených zenových zahradách, kde ji víceméně každý očekává – autorka ji nachází i v na první pohled neobvyklých věcech jako jsou dráty elektrického vedení nebo „nekonečně“ dlouhý most spojující ostrovy Honšú a Šikoku.

Japonsko

Japonsko

Záblesky vzpomínek na Japonsko autorka ztvárnila i ve svých obrazech. Jak mi později vyprávěla, vznikaly postupně přibližně po půl roce od jejího návratu. Je z nich hodně cítit atmosféra zachycených okamžiků, malovala skutečné věci ne tak, jak je viděla očima, ale jak zůstaly zapsané v její mysli a v srdci. Netroufnu si přiřazovat obrazům umělecký styl, snad mi autorka promine laickou neznalost, amatérsky jsem zahlédla náznaky kubismu, snad i naivního umění a mého oblíbeného impresionismu, každopádně velice zajímavá díla, která doporučuji vidět. Vždycky je lepší nechat na sebe obrazy působit než poslechnout si, jak působí na někoho jiného.
Vernisáž samotná se nesla ve velmi příjemné a přátelské atmosféře, bylo znát, že Kristýna je v divadle Kámen „mezi svými“. Pomocí kladených otázek a odpovědí poutavě vyprávěla zážitky z Japonska, celou akci příjemně ozvláštnil houslový hudební doprovod – úžasná byla hlavně malá, talentovaná „Japonečka“ Adélka Macháčková, dcera majitelé divadla, jejíž dvě skladby sklidily zasloužené ovace. Originální byl i přípitek zeleným čajem a naprosto fantastické domácí sushi podávané jako občerstvení.

Japonsko

Minerálka mi na závěr ještě moc mile poděkovala za pozvání, seznámení s bývalými kolegy z divadla a za příjemný večer. Já jí děkuju za příspěvek a za to, že jsem na vernisáž nemusela jít sama.

Pokud Vás zajímá tvorba Kristýny Suché, zde je odkaz na její stránky:
www.kristynasucha.com

Reklama