Minulý týden jsem navštívila avantgardní výstavu pod názvem VEDRO. A vedro skutečně bylo, dokonce jsem se zpotila i před některými uměleckými díly. Přesto byl ve finále večer vcelku povedený.

Multifunkční výstava je pořádána ve smíchovské galerii Meet Factory. Již z dálky ji poznáte po dvou červených autovracích visících z oken budovy.

bn

Výstavní prostory jsou opravdu hodně alternativní. Holé vybílené tovární haly, což může dobře splnit svůj účel. V tomto případě tedy ano. Každá zeď měla to privilegium nést na svých bedrech jen jedno dílo. „To je proto, aby dostalo svůj prostor a nebylo rušeno žádným jiným, které je hned vedle něj,“ vysvětlil mi kurátor výstavy Dušan Zahoranský. Specifické je i to, že výstavy se účastní 11 profesionálních mladých umělců z Česka a Slovenska a každý může představit jen jeden svůj výtvor.

Záměrně neříkám obraz, protože klasických pláten zde moc nenajdete. Vlastně si vybavuji jen jedno.

d

Zbytek jsou fotografie, projekce přímo na stěnu, jednoduché graffiti nebo například obří vyšívaný obraz.

Tahle fotografie má nápad, vypadá jako řecký chrám

j

Šedý život jedné generace - dokument

sx

 

Svatý Florian hasí město

b

Vyšívaný mejdan

y

Mě osobně zaujalo jediné dílo, kterým byl starý trabant osázený rostlinami a krásně zevnitř nasvícený. Takový happening, vtipný nápad.

tr

Zbytek vystavovaných kreací jsem, nerada přiznávám, příliš nepochopila, chvílemi se mi vtírala myšlenka, že se chtěl někdo na úkor návštěvníků pobavit. Co říci na projekci drátěného pletiva nebo výstřižek z koberce pod názvem Tůň?

Tůň s kurátorem Dušanem Zahoranským

g

Pletivo. Že by postava za plotem?

a

Jako letní odpoledne

A proč se expozice jmenuje VEDRO? „Tvorba je poklidná a vlídná jako dlouhé letní prázdninové odpoledne,“ vysvětlil mi kurátor. „Ocitnete se sami v prázdninovém panelákovém sídlišti, všichni kamarádi jsou pryč, město je zalité žárem a vy nemusíte dělat vůbec nic. Můžete nedočíst knihu, protože vás zmohla ospalost, můžete prospat celý den, protože letní večer je tak nekonečný, že vy o nic nepřijdete…“ dodává.

Co se týče výtvarna, ani vy byste o nic nepřišli, kdybyste sem nejeli. Naštěstí to není jediné, co galerie nabízí. V baru si lze koupit mojito, cuba libre, pivo, víno, limo… do velké sklenice. Hrají zde kapely, promítá se film, můžete relaxovat a pozorovat projíždějící pražské vlaky, potkat docela zajímavé lidi.

s

Jste-li kreativní rebelka, neváhejte přijet

Výstava zaujme mladé a kreativní rebely, to můžu slíbit. Jestli sem přijdete strávit netradiční večer, neberte s sebou děti, nudily by se. Klidně vás ale může doprovodit váš pes. Těch zde pobíhalo několik a byly evidentně spokojení. Výstava potrvá až do 17. září, vstup je zdarma. Více na www.meetfactory.cz

Reklama