Dle internetového portálu Aktuálně.cz 
ekonomové spočítali, že válka v Iráku by mohla USA stát mnohem víc, než Bílý dům původně předpokládal.

Renomovaní ekonomové Joseph E. Stiglitz z Columbijské univerzity a Linda Bilmesová z Harvardovy univerzity vypočítali, že celková suma dosáhne 2 bilionů USD. 

Podle mluvčí Pentagonu Roseann Lynchové stojí Spojené státy válka v Iráku 4,5 miliardy dolarů měsíčně, a to bez výdajů na výzbroj. Do dnešního dne tak Washington zaplatil více než 173 miliard dolarů.

A daňoví poplatníci v USA se s celou částkou proválčenou kdesi v Iráku budou potýkat ještě dlouho a dlouho.

USA před válkou prezentovalo celou invazi jako věc, kterou si z finančního hlediska mohou dovolit. Odhady 200 miliard dolarů ještě Bílý dům považoval za přehnané.

Jenže do těchto kalkulací nebyly započteny výdaje na nábor nových vojáků, zpomalené tempo amerického hospodářství, účty za léčbu raněných, výdaje na válečné veterány, ani zvýšené ceny ropy. 

Studie  Stiglitze a Bilmesové s těmito výdaji počítá. Počítají s vojenskou operací zhruba do roku 2010. Studie zahrnuje výdaje na 16 000 raněných, z nichž pětina se údajně do USA vrací z těžkým zraněním mozku nebo páteře. Autoři citují z armádních statistik, z nichž vyplývá, že se u 30 procent vojáků do čtyř měsíců po návratu z Iráku objevily mentální problémy.

Autoři poukazují také na to, že od začátku konfliktu se cena ropy zvýšila o 20 %, což představuje až 25 dolarů za barel, což zvyšuje náklady celé vojenské operace.

Paradoxně tedy boj o naftu zvyšuje její cenu především žhavým zájemcům o vrty. A samozřejmě i v jakési daleké České republice.

A tak mě napadá, jestli ta trocha černé ropy stojí za zmařené lidské životy, za mezinárodní konflikty a hlavně za ty hříšné peníze. Ty by se totiž daly použít na mnohem užitečnější záležitosti. Co třeba ochrana vymírajících druhů zvířat, výzkum globálního oteplování a co například vůbec výzkum nových pohonných hmot? Dříve nebo později stejně nastane ropná krize a nové zdroje energií budou muset v tu dobu již být zcela běžně na trhu.

Věříte USA jejich myšlenku, že bojují proti terorismu a za lepší život tamějších lidí?

Nebo máte také neodbytný pocit, že vše, co má něco společného s „obranou státu, vojenskou akcí nebo mírovou misí“, je jen největší byznys na světě?

Jsme tak dokonalý a bohatý svět, že máme vždycky dost peněz na prachsprosté živočišné bitky…

Cenou nejvyšší za tyto spory jsou ale bezesporu nevinné lidské životy. A tak by mě zajímalo, co je to za obrovskou sílu, která žene „vojevůdce“ do válek bez jediné výčitky svědomí za zbytečně zmařené životy…

Reklama