„Měli jsme tři malé děti a další už rozhodně v plánu nebylo. Proto jsem si nechala krátce po narození poslední dcery předepsat prášky, tedy hormonální antikoncepci. Jenže rok na to, při preventivní gynekologické prohlídce, mi moje doktorka sdělila, že budu opět maminkou. Myslela jsem, že žertuje, ale ona se smát nezačala. Podle ultrazvuku jsem byla ve čtvrtém měsíci těhotenství! Antikoncepce zkrátka selhala, prý se to občas stává. A tak mám teď jasno. Až porodím Adámka, nechám se sterilizovat,“ usmívá se skoro čtyřnásobná miminka Aneta (43). Jenže jak ukazuje statistika, ani tato radikální metoda ochrany před otěhotněním není stoprocentní.

5d5284b5e5e84antikoncepce.jpg

Co říká Pearlův index?

Existuje celá řada antikoncepčních metod. A každý z nich je jinak spolehlivá. Jak moc, tedy kolik žen ze 100 během jednoho roku i přes danou antikoncepci neplánovaně otěhotní, to vyjadřuje takzvaný Pearlův index. Je pojmenovaný podle amerického biologa Raymonda Pearla a poprvé byl zveřejněn v roce 1933. Odborníci z jeho principu ale vycházejí dodnes.

Pearlův index však kalkuluje se dvěma způsoby používání antikoncepce. Prvním je takzvané „dokonalé použití“. To znamená, že žena užívá antikoncepci přesně podle doporučení, bez jakékoli chyby či opomenutí, nezvrací, nemá průjem ani neužívá antibiotika nebo cokoli jiného, co účinek snižuje. V praxi tomu ale bývá jinak. Děláme chyby, a to i při užívání antikoncepce. Proto Pearlův index zmiňuje i riziko otěhotnění při takzvaném „typickém použití“. A právě toto číslo se vyplatí znát.

Přerušovaná soulož
Pokud by se vše zdařilo, jak má, otěhotní i přes tuto metodu antikoncepce 4 ženy ze sta. Ve skutečnosti dojde po jejím použití k 27 nechtěným těhotenstvím.

Vypočítávání plodných dnů
Není účinné pro 24 žen ze 100, stejně jako měření bazální teploty nebo měření hustoty hlenu v děložním hrdle.

Mužský kondom
Při naprosto bezchybném použití otěhotní ročně dvě ženy ze 100. Reálně, tedy při typickém použití, je to ale 15 neplánovaných těhotenství.

Ženský kondom
I přes dokonalé použití přijde do jiného stavu pět uživatelek ze 100. Typické použití však nechrání 21 žen.

antikoncepce-1.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Spermicidy
Kdo spoléhá na přípravky hubící spermie, musí počítat i s rizikem otěhotnění – při dokonalém použití to jsou jen tři případy ze 100, při běžném ale hned 21 případů.

Pesar v kombinaci se spermicidem
Ani tato dvojitá ochrana není stoprocentní. Při dokonalém použití zklame šest žen, při typickém použití dokonce 12 žen.

Kombinovaná hormonální antikoncepce (pilulka)
Pokud bychom tuto metodu používaly naprosto bezchybně, otěhotnělo by jen 0,03 % uživatelek. Realita je ale taková, že do jiného stavu přijdou tři ženy ze sta.

Gestagenní antikoncepce – minipilulky
Při naprosto správném užívání neochrání jen 0,5 % uživatelek, při typickém používání však zklame až 4,3 % z nich.

Gestagenní injekční antikoncepce
Její spolehlivost je vysoká. Neochrání jen 0,3 % uživatelek.

antikoncepce2.jpg

Antikoncepční náplasti
Ochránit nedokáží pouze 0,3 % žen, které zvládnou jejich dokonalé použití. Při běžném použití otěhotní i přes ně až 9 uživatelek.

Vaginální kroužek
Pokud je použit naprosto dokonale, neochrání 0,3 % žen. Při běžném použití i přes něj otěhotní 9 žen ze sta.

Gestagenní implantáty
Spolehnout se na ně nemůže pouhých 0,04 % uživatelek.

Nitroděložní tělísko s mědí
Při dokonalém použití není účinné u 0,6 % žen, při běžném použití pak u 0,8 % žen.

Nitroděložní tělísko hormonální
Přes tuto antikoncepční metodu otěhotní jen 0,2 % žen.

Ženská sterilizace
Tato metoda není finálním řešením pro 0,5 % žen.

Mužská sterilizace
Nezafunguje u 0,15 % mužů.

Čtěte také:

Reklama