Amulety a talismany jsou už od dávných časů považovány za předměty s tajemnou magickou silou, která je schopna nás ochránit.

Mnoho lidí bere amulety a talismany jako jedno, nevidí v nich žádný rozdíl, on tam ale přece jen trochu je.

talAmulety

Původně byly amulety předměty přírodního původu, patřily mezi ně různé kameny, léčivé byliny, zuby a drápy zvířat, nebo také rostliny. V současnosti se vyskytují amulety především v podobě různých přívěsků a kmenů. Jsou nošeny proto, aby ochraňovaly či odsouvaly nepříjemné záležitost. Amulet tak symbolizuje naději, kterou do něj nositel vkládá.

Talismany

Talismanem může být prakticky cokoliv. Talisman si můžeme koupit, můžeme ho dostat, můžeme si ho vyrobit. Jeho posláním je přinášet štěstí těm, kteří v něj věří. Talisman je předmět, který může být spjat s konkrétním člověkem, nezapomenutelnou vzpomínkou či událostí. Talismanem můžou být plyšoví medvídci, náramky, fotografie, prostě všechno, u čeho máme dobrý pocit. A pokud nám štěstí  s talismanem u sebe vyjde jednou, dvakrát, obvykle vyjde i potřetí.

Kouzelný náramek

Už odmalička jsem mívala různé talismany. Čtyřlístky v učebnicích, přívěšky na klíče, jednu starou zažloutlou fotografii. Takový ten pravý talisman, v jehož kouzlo bych doopravdy věřila, jsem ale nikdy neměla. Až jednou... Je to už několik let zpátky a slavila jsem třicetiny, ty se ještě slavit dají (čtyřicetiny už jsem jen obrečela a na padesátiny se vykašlu). Sezvala jsem příbuzenstvo a pozvala i mého bratrance, který se právě vrátil po několikaletém pobytu v Thajsku, kde zcela propadl buddhismu, zpátky do Prahy. Nikdo si s ním moc nerozuměl, nebudu zastírat, ani já jsem jeho buddhistické nadšení moc nesdílela. K narozeninám mi přinesl takový zvláštní náramek, je z kousků barevných nití, proplétaný malými korálky. „Tady máš ode mě dárek na památku a taky, aby tě ochránil,“ řekl mi bratránek. Ten náramek vypadal opravdu zajímavě, občas jsem si ho dala, občas ne, podle toho, co jsem právě měla na sobě.

Asi po půl roce od mých narozenin se bratranec rozhodl, že se do Thajska vrátí natrvalo, naše civilizace a česká mentalita ho slušně řečeno hodně štve. Čím byl v Thajsku déle, tím více se mi po něm stýskalo, vždy jsem si na něj vzpomněla při pohledu na náramek, a tak nějak podvědomě jsem si ho začala brát s sebou, třeba jen do kapsy, ale vždy, když mě čekalo nějaké důležité jednání, dlouhá cesta, nebo prostě něco neobvyklého. Hodně cestuji, najezdím stovky kilometrů a můžu vám říct, že bez náramku bych nevyjela. Už mnohokrát jsem s náramkem na ruce jako zázrakem přežila automobilovou havárii nebo jí předešla. A těch případů, co se mi stalo „s“ a „bez“ náramku, to by vydalo na knihu. To zas někdy příště...

Bez talismanu a amuletu ani ránu

Ať už funguje síla a moc talismanů a amuletů pouze v našem podvědomí, a nebo se chováme opatrněji a obezřetněji právě proto, že je máme, cítíme se díky nim dobře naladěni, bezpečněji, je dobře, že existují, že byly „vymyšleny“... A určitě se u řady z vás také nachází.

amulet

Talismany (a amulety) jsou i tématem dnešního vydání

Zdroj: Markus Schirner, Talismany a amulety, Alpress, 2008 a wikipedia

Čtěte také:

Reklama