Seznamte se s Věrou. Věra je žena, jak sama říká, v nejlepších letech. Donedávna spokojeně pracovala jako zdravotní sestra. Pak se ale list otočil a sama se ocitla na nemocničním lůžku téhož oddělení. Bylo to 1. dubna, takový aprílový „žert“ osudu. Následovala rychlá operace a pak diagnóza – rakovina.
A protože po mnohaleté praxi ve zdravotnictví ví, že utápění se v sebelítosti nikam nevede, rozhodla se, že se pořádně zaměstná. Jednou z činností, které se hodlá věnovat, je virtuální deník, v němž se rozepíše o svých pocitech, své nemoci i léčbě. Věřin sen je vydat tento deník v knižní podobě, ale vy si v něm budete moci listovat dříve, než vyjde, a to zde na Ženě-in. Její první příspěvek si můžete přečíst právě teď:
Měli mi vzít nohu, ale...
Docela nedávno jsem byla tvrdě a nekompromisně postavena před fakt, že nádor, který mi byl odstraněn z levé nohy, je zhoubný, a já se tudíž stávám majitelkou tolik obávané choroby zvané rakovina.
Jelikož pracuji jako zdravotní sestra na oddělení septické chirurgie, kde většina karcinomů začíná, ale také bohužel nemalé procento končí, nebylo potřeba žádných zbytečných komentářů ze strany lékařů ani mých kolegyň.
Svoji práci mám ráda. Dá se říci, že jsem chirurgii propadla, že mě uchvátila svou širokou škálou možností řešení zdravotních problémů pacientů. Chirurgie jako taková však není obor pro žádné citlivky. Vyžaduje zručnost, rozhodnost a hlavně pevné nervy jak lékařů, tak i sester.
Jsem přesvědčena o tom, že ani já nejsem žádná „třasořitka", a tak jsem se smířila i s tím faktem, že mě čeká radikální řešení - amputace. Když mě na tuto skutečnost můj lékař připravoval, hleděli jsme si zpříma do očí, hovořili jsme jako profesionálové, ale ani jednomu z nás moc dobře nebylo. Domluvili jsme se na tom, že budeme amputovat ve stehně. Našim lékařům naprosto důvěřuji a tak, i když to zní nadsazeně, neměla jsem strach ani žádné pochybnosti.
Jediná moje obava spočívala v tom, jak celou tuto skutečnost zvládne moje ze čtyř dcer teprve třináctiletá. Můj přítel a mé tři již dospělé dcery se svými partnery to zvládli dobře a s jejich pomocí i ta moje „maličká". Tak jo, všichni jsme připraveni na to, jak mamča bude žít s jednou nohou. Vždyť je dnes tolik možností. Od invalidních vozíků až po protézy. Vždyť to vlastně není až tak hrozné, bla, bla, bla. Jenže jak to tak bývá, jeden si myslí, jak je na vše připraven, a ono najednou kde se vzalo, tu se vzalo nečekané ALE!
CT vyšetření však odhalilo další tajemství. Jako bonus k původnímu nádoru mi nadělilo metastázy v plicích! To ovšem podstatně změnilo celou situaci. Amputace v tomto případě nic neřeší, a tak mi byla moje levá noha ponechána. Zmocnily se mě rozpaky. A to je dobrá zpráva, nebo ještě horší než ta první? Co je vlastně lepší? Žít bez nohy, nebo s metastázami v plicích? Zdá se, že si člověk nevybere. Ačkoli asi chemoterapii lépe ustojím na obou nohách. Zatímco já byla v rozpacích, moje „maličká" byla tak šťastná!
V nouzi poznáš přítele
Brzy jsem nastoupila na onkologii a absolvovala první chemoterapeutickou sérii. Bylo mi dost mizerně. Měla jsem nevolnosti a křeče skoro po každém jídle a pak jsem se, ač jsem velký labužník, nemohla na jídlo ani podívat. Ale utěšovala mě myšlenka, že stále mám obě nohy. Ustála jsem to. Druhá série mě čeká v pondělí 1. června. Absolvovat jich mám celkem šest.
Můj život se během několika týdnů rapidně změnil. Lidé, se kterými se stýkám, se tak nějak samovolně přefiltrovali na skutečné přátele a na... řekněme na ty ostatní. I když nechodím do práce, nemám ani čas se nudit, natož se politovat. Mám dost času se věnovat své rodině. Mám i dost času věnovat se svým, dříve pro nedostatek času, odloženým zájmovým činnostem. Mám nyní čas i na své skutečné přátele. A protože jsou to skuteční přátelé, udělají si i oni čas pro mě. A já jim děkuji.
A happy end? Na ten si musíme ještě chvíli počkat. Cožpak nevíte, že někdy to špatné je pro něco dobré?
Chtěla byste Věře něco vzkázat nebo se na něco zeptat? Máte také s rakovinou nějaké zkušenosti?
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den,
Sama nemám s rakovinou zkušenosti, nemohu o ní tedy mluvit. Pouze jen že má teta i strýc oba procházeli rakovinou teta měla pokročilejší metastázi strýc na počátku, byli oba v péči Dr Kučery v Praze je to specialista a pracuje ve výzkumu co se týká tvorby buněk, má několik světových uznání myslím že se podílel na přírodním produktu carnosine star. Teta byla na operci a chemoterapiích strýc jen na chemoterapiích, oba se podrobili léčbě pana Kučery a samozřejmě onkologa také, přísně dodržovali životosprávu některé potraviny vůbec nejedli a brali několik podpůrných produktů proti oxidaci dna a podporu rozšiřování kapacity buněk pro dělení a jiné doplňky, tím zvládali chemoterapie lépe.Dr Kučera pro vyšetření žádal diagnozu a všechny nálezy současné i minulé. Vím že to pro ně bylo i finančně náročné s léky, Moje teta je několik let zdravá strýc má momentálně tu markery v naprostém pořádku, tak myslím že naděje umírá poslední, jinak Vám přeji ještě dlouhý a šťastný život.
Eva
Ahoj Věrko. Moc moc držím palečky, vím o čem to je. Má první chemoterapie proběhla 1. června 2005 a zážitek s vlasy mám obdobný
. Reakce okolí byla různá, ale postupem času jsem ji přestala vnímat. Ještě máš před sebou pár krušných chvil, přeji Ti, abys je v pohodě ustála
.
Paní Věro, Váš článek mě dostal, jste skutečná osobnost a bojovník. Přeji Vám jen dobré, toho špatného už bylo dost, přeji oporu v rodině a přátelích a hlavně se vylečte a dál v životě už jen pevné zdraví.
Promiňtě 2x -mám nějaký zabrzděný počítač.
Už podle článku jsem poznala,že Paní Věra je velmi silná,tak jí přeji,aby silná zůstála a měla takový optimismus,jak se mi doteď z článku zdálo.Budu moc držet pěsti.
Už podle článku jsem poznala,že Paní Věra je velmi silná,tak jí přeji,aby silná zůstála a měla takový optimismus,jak se mi doteď z článku zdálo.Budu moc držet pěsti.
také se připojuji,přeji paní Věře hodně síly v boji s tou potvorou.
Obdivuhodný přístup, přeji, ať vám vydrží, nenechte se zlomit
Držím všechny palce co mám a přeji mnoho štěstí a humoru do života i dalšího psaní.Jde Vám to a určitě i pomáhá pozapomenout na starosti.Držte se !!!!!:)))))
Hanka
Ahoj Věro,držím palečky at to dobře dopadne.Je mi 42 let a jsem 18 let po operaci rakoviny štítné žlázy,musím zaklepat,jsem sice v částečném invalidním důchodě,nějaké zdravotní problémy jsou a budou,ale jde to.... Hlavu vzhůru,hodně štěstí,věřím,že Vám to dopadne vše dobře,MaDolin
Držím palce
Dobrý den paní Věro,
Držím palce ať vše dobře dopadne. Ze srdce jako zdravotní sestřička a zároveň jako dcera matky, s kterou jsme vše absolvovali.Bohužel již není mezi námi , tak všem, kteří to mooc potřebují ... hodně štěstíčka a sílu jít dál.
Jste statečná žena, přeji Vám mnoho sil v boji s chemoterapií a ať ji snášíte co možná nejlépe bez těch ošklivých komplikací.
Velmi Vás obdivuji, že dokážete o všem psát ještě z humorem. I když Vám často do smíchu asi není, přeji moc štěstí, budete ho potřebovat .
Držím Vám palce
Držím palečky a přeji, aby se vše v dobré obrátilo a hlavně, aby jste se uzdravila a v těchto těžkých chvílích měla okolo sebe lidi , ktěří Vás milují a o které se můžete opřít. Hodně štěstí
Držím pěsti a přeji pevné nervy a hodně štěstí at vše dopadne dobře
hodně štěstí a jste silná žena a přeju vše nejjjjjjj.
držím palce a přeju moc štěstí a k tomu i hodně lásky.