Ivana pracuje v domově s pečovatelskou službou dlouhých 20 let. Pro klienty se snaží dělat maximum. Kromě povinností spojených s prací pečovatelky svým „svěřencům“ věnuje i volný čas. Zvláštní pozornost poskytuje především těm, ke kterým se vlastní děti otočily zády. Nemůže se koukat na to, jak stařečci odloučením trpí. Jarmila (92 let) byla jednou z těch babiček, jež rodina zavrhla. Každoročně na Vánoce strádala. Nechápala, proč ji synové s vnoučaty nenavštíví. Byla vděčná za každé rozptýlení, které jí pečovatelky poskytovaly.

Minulý rok na tom Jarmilka nebyla zdravotně dobře. Lékaři se obávali nejhoršího. Ivana se rozhodla, že možná poslední Jarmiliny Vánoce zpříjemní. Připravila klasické vánoční menu, vzala manžela a své dvě dcery a vydali se za ní. Společně, jako jedna rodina, strávili krásné tři hodiny. Jarmilka jim povídala o rozmanitém životě, který prožila, o dětech, láskách i trápení. Došlo i na rozbalování dárků, které Ivana pro Jarmilku koupila. To starou paní dojalo k slzám. Během loučení Jarmila Ivaně neustále děkovala. Prohlásila, že to byly nejkrásnější Vánoce za posledních osm let, co je v domově.

Následující den Ivaně volala kolegyně, aby jí sdělila, že Jarmilka večer umřela. „Když ji našli mrtvou v posteli, objímala deku a kolem krku měla hedvábný šátek. To byly dárky, co jsme jí věnovali. Všichni jsme to obrečeli, ale hřál nás pocit, že Jarmilka neodešla smutná a osamocená. Věděla, že má nás.“

Čtěte také:

Reklama