Jsem moc ráda, že se k dnešnímu tématu připojila i čtenářka Verča27, která porovnává kvalitu potravin u nás a v sousedním Německu.

Dobrý den. Nedá mi to, abych se dneska nepřipojila k diskuzi. Během posledních dvou let žiji střídavě u nás a v Německu, takže mám možnost srovnání kvality potravin a cen. A musím si jen postesknout. Čím si Němci ty kvalitní a levné potraviny vlastně zasloužili? A čím jsme si my zasloužili to, co jíme?

Ne snad, že bych v Německu nikdy nenašla mezi ovocem shnilou mandarinku, taky tam znám jeden obchod zaplivaný až běda, ale ten jejich „štandard“ je úplně jinde. Paštika, která obsahuje 60% masa a 28% jater tu není žádná luxusní potravina. Proč to tak není u nás? A pokud to tak u nás je, tak proč to výrobce nenapíše na obal? Proč marně na obale hledám mnohdy nejen přesné složení, ale i výrobce? Jistě, jsou čestné vyjímky. Například Hollandia se hlásí nejen ke svým výrobkům, ale i k tomu, co vyrábí pro řetězce pod tzv. „privátními značkami“. Ale mnohdy se dočtete jenom - vyrobeno v EU. Kým a z čeho už ne.

Velmi mě pobavil článek, který uváděl, že pod stejnými značkami se u nás prodává mnohem méně kvalitní zboží, což bylo zdůvodňováno „odlišnými chuťovými preferencemi Čechů.“ Že by nám paštika, nebo salám s 85% podílem masa nechutnaly? Že bychom měli něco proti plísňovému sýru s chutí „jako za totáče“? Pochybuji. Zasmála jsem se i pokusu s nákupními košíky. Bylo nám radostně sděleno, že za  „vzorový nákup“ zaplatíme u našich západních sousedů přece jenom o pár korun více! Tak co si ti Češi stěžují! Jenomže Němci  vydělávají minimálně 2x tolik co my, takže mají potraviny v poměru k platu o polovinu levnější. Tak mi prosím vysvětlete, proč někde mohou mít slušnou cenu i kvalitu a jinde mnohdy neseženete kvalitu, ani když si připlatíte? Přemýšlím nad tím už dva roky a na nic jsem nepřišla. 

Verča27

Pozn. red: Text nebyl redakčně upraven

_________________

Zajímavý příspěvek, děkuji Vám za něj. A až na něco přijdete, tak nám to určitě napište :)
Přeji pěkný den a dobrou chuť u nás i v zahraničí.
Saša

Téma dnešního dne 25. ledna 2012
Potraviny – kvantita versus kvalita

  • Jaký je váš názor na kvalitu potravin v našich obchodních řetězcích?
  • A co potraviny u vietnamských prodavačů?
  • Máte špatné zkušenosti s trvanlivostí a kvalitou?
  • Kupujete do zásoby?
  • Pěstujete si nějaké vlastní suroviny?
  • Cítíte ten znatelný chuťový rozdíl?
  • Co říkáte na biopotraviny?
  • Co říkáte na neustále zdražování potravin, je úměrné kvalitě?
  • Vaříte i „podle peněženky“?

Vše o potravinách, vaše příběhy, názory a komentáře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží dárek: Dvě knihy kuchařek. Nahlédla jsem do nich, nejsou špatné :)

knihy

Reklama