Pěkný příspěvek k dnešnímu tématu přišel také od naší čtenářky Věry. Mimo jiné v něm vzpomíná na svoji obětavou maminku.

Vím, že ve stánku u Vietnamců, secondhandech i nejmódnějších špičkových buticích je široký výběr, ale zip na riflích je dobré umět si vyměnit doma.

Šít jakžtakž umím, byly doby, kdy to byla přímo nutnost. Spíchla jsem např. noční úbor-slušivé pyžámko svému muži, dospívající dceři moderní sukni z rifloviny , kšandami a velkým kostěnými červenými knoflíky,několik halenek k tomu, vše dle zakoupených střihů ze speciálních obchůdků.

Závěsy a záclony ušiju, zalátám i pracovní montérky na zahradu. Maminka mně šila  se svými 20 !!! dioptriemi na každém oku s nosem přitisknutým málem na jehlu stařičké singrovky v dobách, kdy jsem chodila na střední.

V 50. letech v obchodech totiž nic nebylo, tak moje statečná maminka zhotovila praktickou šedou myší sukni s kapsami a k tomu kostkované bavlněné halenky.A odmaturovala jsem ve zdraví.Ale to jsem měla černé sametové šaty od skutečné švadleny.

Teď už vyměňuji ty nešťastné zipy, taky na zimní bundě s vrstvami tkanin, ale musím u toho být sama, protože druhdy jemná bytost , jakou se jevím, se stává s vulgárním výrazivem něčím nepopsatelným mezi námořníkem a jeho přístavními utěšitelkami.I tak lze ušetřit.A je to rychlejší, většinou jsou to životně důležité zakázky/ Mamííí, babííí, potřeboval - a/ bych to brzy / = hned /.

Pro sebe už nešiju, nedávám si ani šít.

Malinká odbočka související s dnešním námětem.Na nábřeží místní řeky prosperuje obzvlášť v létě hospůdka, v níž podle chytrého nápadu sedíte s chladným mokem u šumící řeky u stolků, které mají místo desek ploché říční kameny různých tvarů, nohy stolečků tvoří podstavce historických singrovek i s pedály, takový podobný měla i maminka.Vypadá to moc pěkně.

Věra

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

_______________________

Ano, to máte pravdu a vůbec to není až taková odbočka. Spousta starých šlapacích strojů dnes slouží jako stoly v restauracích. V Praze je takových kaváren plno. Vypadá to pěkně. Lepší, než kdyby rezivěly na skládkách :)
Pěkný den a děkuji za milý příspěvek.
Saša

Téma dnešního dne 20.června 2012: Šití a zašívání

 • Umíte šít?
 • Šily jste (nebo ještě i šijete) pro sebe či pro své děti?
 • Uměla byste si ušít například závěsy?
 • Dala jste si v současnosti něco ušít?
 • Vyplatí se dnes kupovat látku a šít?
 • Při jaké příležitosti nejvíc?
 • Umíte zašívat?
 • Co zašíváte nejvíc?
 • Uměla šít vaše maminka nebo babička?
 • Když jste byly malé, měly jste šité oblečení?
 • Nebo přešívané?

Vše o  šití a zašívání (a klidně i vyšívání), pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu švadlenku odměním krásně vonící dánskou kosmetikou Nordic Birch - krémem na ruce a deodorantem.

darecek

Reklama