Věra se narodila do rodiny zámožného pražského klenotníka Rudolfa Hrubého. V kterém roce to ale přesně bylo, nevíme. Často totiž o tom v pozdějších letech mlžila. Uvádí se tedy většinou rok 1919, ale někdy také 1920 nebo dokonce 1923. Od malinka byla pohybově nadaná, a tak to nejdříve zkoušela jako baletka. Pak ale doslova propadla krasobruslení, kde se jejím vzorem stala legendární Sonja Henie. Trénovala v zimě na zamrzlé Vltavě či Berounce a od třicátých let v Praze na Štvanici, kde byl vybudován první stadión s umělou ledovou plochou na území Československa.

64e717f0c4f5cblobid0.png
Foto: Fotografie Věry Hrubé Ralston jako členky skupiny Ice Capades, 1942
Ice Capades by Murray Korman, NY, Public domain, via Wikimedia Commons

Ve třicátých letech také Československo reprezentovala na mistrovstvích Evropy. Například v roce 1937, které se konalo v Praze, obsadila 7. místo. Zúčastnila se také Zimních olympijských her v Garmisch-Partenkirchenu v roce 1936, kde vybojovala 17. místo. Představovala dokonalý nordický typ, a tak není divu, že se zalíbila Adolfu Hitlerovi. Za nabídku německého občanství i reprezentace Německa mu ovšem hrdě poděkovala.
Když byl ale zřízen Protektorát Čechy a Morava z obavy o bezpečnost raději emigrovala i s rodinou do Ameriky, kde už její bratr Rudy působil jako úspěšný filmový producent.

Ve Spojených státech účinkovala s bruslařskou show nazvanou Ice Vanities a tehdy upoutala pozornost o 38 let staršího prezidenta Republic Picture Herberta Yatese. Ten s ní nejen podepsal výhodnou dlouhodobou smlouvu, ale později jí také nabídl manželství. Viděl v ní novou Sonju Henie, která také v Hollywoodu úspěšně působila. K těžko vyslovitelnému jménu Hrubá si pražská rodačka přidala jméno Ralston a později už vystupovala jen pod jménem Vera Ralston. Vysvětlení pseudonymu je prosté – Ralston byla značka Věřiných oblíbených snídaňových cereálií. Díky Herbertu Yatesovi, který byl přesvědčen o jejím talentu a kvůli ní opustil manželku a děti, se tedy mohla v Hollywoodu rozjet její kariéra. Protože zpočátku docela zápasila s angličtinou, najal jí učitele, nicméně silného cizího přízvuku se Vera Ralston nikdy nezbavila, což jí kritika dávala neustále najevo.

64e49ca68b920obrazek.png
Foto: John Wayne a Vera Ralston ve filmu Dakota (1945)
unknown (Republic Pictures), Public domain, via Wikimedia Commons

Stejně jako se nechvalně vyjadřovala o jejím herectví. Herec John Wayne, uznávaná hvězda padesátých let, ji dokonce označil za svou nejslabší hereckou partnerku. Zahrála si také v jednom českém filmu. Příležitost dostala v roce 1947 od tehdy začínajícího režiséra Jiřího Krejčíka ve filmu Týden v tichém domě. Díky komunistickému puči ale její tuzemská kariéra nepokračovala a Vera Ralston se vrátila do USA.

Svou hollywoodskou kariéru ukončila v roce 1958, když její manžel přišel o post prezidenta společnosti Republic Picture. Po jeho smrti v roce 1966 se nervově zhroutila. Zdědila ale více než osm (někde se uvádí deset) milionů dolarů, takže byla alespoň do konce života finančně zabezpečená. V roce 1973 se pak ještě podruhé provdala a s manželem Charlesem de Alvou žila až do své smrti v roce 2003 v Kalifornii.
I když se Vera Ralston objevovala především v „béčkových“ romantických filmech a seriálech, zůstává jedinou Češkou, která má hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. A to není málo…

 Zdroj info: Los Angeles Times, Hollywood Star Walk, Wikipedie-en

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama