Známe ji především jako autorku scénáře prvního českého sitcomu Taková normální rodina či románu, podle něhož vznikl známý prvorepublikový film Eva tropí hlouposti. Ten byl v roce 1998 prohlášen nejlepší komedií třicátých let a teď slaví úspěch na prknech pražského divadla Na Fidlovačce.

Narodila se jako Věra Peigerová 17. listopadu 1917. Krásné datum! Její milovaný tatínek Vavřinec Peiger to dotáhl z účetního až na úspěšného ředitele cukrovarů firmy Česká cukerní. Bohužel zemřel, když bylo Fan pouhých dvanáct let.

Ještě za studií na francouzském gymnáziu se v roce 1935 v necelých osmnácti letech tajně provdala za Bohumila Němotu, pozdějšího majitele likérky, který byl o jedenáct let starší. Znala se s ním od dětství – doučoval totiž tehdy jejího bratra. Pod jménem Němotová jí začaly vycházet první příběhy v různých časopisech – například v Ahoj na sobotu, Pražance, Hvězdě a mnoha dalších. Psaní bylo ostatně její láskou od dětství. Po maturitě pak dva roky externě studovala jazyky na Karlově univerzitě a tady si udělala státnice z francouzštiny, němčiny a ruštiny.

Fan VavřincováMladá Fan Vavřincová

Literární začátky jsou spjaty se zamilovanými příběhy pro dívky. Svůj první román Patsy dělá hlouposti napsala už v sedmnácti letech. Ten jí sice v jedné redakci odmítli, ale brzy o něj projevil zájem časopis Ahoj, kde vycházel jako román na pokračování. Knižní podoby se dočkal o pět let později. Když si jej přečetl režisér Martin Frič, rozhodl se podle něj natočit dnes kultovní film Eva tropí hlouposti, považovaný za první českou crazy komedii. To bylo spisovatelce pouhých 22 let! Martin Frič prý ale vůbec nevěřil, že by mohla něco takového napsat, a tak si ji vyzkoušel. Zadal jí téma, nechal ji samotnou, a když pak přišel, byl překvapen! Povídka byla hotová!

Zajímavou historii má spisovatelčin pseudonym. Jméno František či Františka bylo v rodině velice oblíbené, v jejím příbuzenstvu se tak jmenoval kdekdo. Vavřinec, které použila jako příjmení, bylo zase křestním jménem jejího tatínka. Pseudonym Fan Vavřincová nebyl jediný, který používala, i když rozhodně ten nejznámější.

Byla to velice pracovitá žena. Denně napsala vždy určitý počet stránek, které si předem stanovila. Kromě toho se starala o velký venkovský dům se zahradou v Sudovicích. Byl to vlastně bývalý zámeček, který koupil její manžel v dražbě. Ve šťastném manželství se Fan narodily dvě dcery – Ivanka a Felicie.

Po roce 1948 však nastaly pro Fan a vlastně celou rodinu krušné časy. Manželovi vyvlastnili majetek a díky jeho buržoaznímu původu nemohla ona sama dlouhých dvacet let publikovat. A psát do šuplíku ji prý moc nebavilo. Musela pracovat jako soustružnice, později „povýšila“ alespoň na úřednici či účetní. Do zámečku jim soudruzi nasadili nájemníky. Ti si vybrali ty nejlepší pokoje, které Němotovým zcela zdevastovali. Díky jejich lehkomyslnosti a neopatrnosti nakonec zámeček z velké části vyhořel. Připomínalo to scénář jako ze špatného filmu. Fan Vavřincová byla nakonec ráda, že se sama s dcerami zachránila. Ani ty to neměly snadné. Přestože byly nadané, nemohly kvůli tatínkovi studovat. V dnešní době nepochopitelné, že?

Znovu psát začala Fan Vavřincová až koncem šedesátých let. Tehdy ji oslovila jedna redakce, zda by pro ně nechtěla psát povídky či příběhy na pokračování. A pak jí v roce 1967 televize nabídla napsání scénáře k Takové normální rodince. „Rodinka“ o soužití čtyř generací v jednom domě původně vznikla jako samostatná televizní komedie. Teprve díky velkému úspěchu a tlaku diváků napsala Fan Vavřincová pokračování, až z toho vznikl osmidílný seriál, náš první sitcom. Měl skutečně hvězdné obsazení. Možná si mnozí ještě matně pamatujete na devítičlennou rodinu Hanákových a jejich dva raubíře, kteří stále něco řeší v obýváku rodinné vily. Inspirací se prý spisovatelce stala její vlastní rozrůstající se rodina, která s ní a jejím manželem žila pohromadě v jednom domě.

Fan Vavřincová do seriálu připsala i roli účetního Koníčka speciálně pro Oldřicha Nového, kterého si nesmírně vážila a který už v té době téměř nenatáčel. Možná by měl seriál i více dílů. Tehdy se říkalo, že v nejlepším se má přestat. Ale pravda byla malinko jiná! Fan Vavřincové začali přikazovat, jaká ideologická témata by se měla v seriálu řešit, a ona nakonec naznala, že bude skutečně nejlepší „v nejlepším přestat“. Naštěstí si to už mohla dovolit.

Jedna z epizod Takové normální rodinky

S televizí ale směla nadále v oblasti zábavy spolupracovat, takže psala například scénky do kabaretů či silvestrovských pořadů. Aspoň to!

Taková normální rodinka vyšla po revoluci i knižně a byla znovu, dokonce dvakrát zfilmována. Žádnou velkou pozornost už ale nevzbudila. Přece jen se dost změnila doba a možná by se nám ani ten původní seriál nelíbil tolik jako kdysi. Kdo ví?

Fan Vavřincová byla do konce života nesmírně vitální, zemřela právě před čtyřmi lety 16. prosince  2012, měsíc po oslavě svých 95. narozenin. Svého milovaného manžela přežila o třicet šest let.

Eva tropí hlouposti

Marie Doležalová a Denny Ratajský si střihli v představení Eva tropí hlouposti role, v nichž na filmovém plátně excelovali Nataša Golová a Oldřich Nový

Určitě by se ale radovala z úspěchu představení Eva tropí hlouposti, které od roku 2014 uvádí diváky oblíbené pražské divadlo Na Fidlovačce. Evokuje sice dobu první republiky, zároveň je pojato moderně a svěže! Skvělý ansámbl divadla hraje s opravdovou chutí a diváci se baví od začátku až do konce! I my jsme byli nadšeni a doporučujeme!

Eva tropí hlouposti

Martina Randová a Pavel Nečas, naši dobří známí „Heluš“ a „hejtman Švarc“ z televizní Ordinace, patří rovněž k oporám divadla Na Fidlovačce

Zdroje foto: Wikipedie a Oficiální stránky divadla Na Fidlovačce

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Reklama