Máme tady jaro, čas hubnutí do plavek nebo jen tak pro dobrý pocit. Víme, že je to zdravé, ale občas se nám prostě nechce. Většina žen se musí vyloženě nutit a záhy bohužel odpadne. Škoda, protože pohyb je podle Věrky Macoškové skutečně lék na řadu problémů.

A právě o tom si dnes budu povídat s Věrkou Macoškovou, oblíbenou a zkušenou instruktorkou, majitelkou fitcentra, úspěšnou soutěžící (finalistka ČR MISS CVIČITELKA 1994, vítězka MARATON AEROBIC 1999 v Bratislavě a MISS FITNESS 2001 v Českých Budějovicích, 1. místo MISSIS AEROBIC 2006 aj.) a hlavně prima ženskou, kterou znám tak dlouho, že už se to nesluší ani prozrazovat...

  • Zatímco já o cvičení poslední dobou hlavně píšu, Věrka je stále akční, jezdí na odborné semináře, vzdělává se doma i ve světě a své poznatky pak předává dál svým klientkám.

Obě věříme, že vás naše dnešní povídání nakopne tím správným směrem - ono je to občas zapotřebí, každý potřebujeme někdy něžně popošťouchnout. Je to lepší než čekat, až to život udělá natvrdo.

Věra Macošková: Můj život v tělocvičně

Věrko, než se pustíme do motivace čtenářek Žena-in.cz k pohybu, prozraď nám ve stručnosti svoji cestu k pohybu. Začala už v dětství? A jak ti případně pomohla v pubertě, problematickém životním období?
V dětství jsem se věnovala gymnastice, atletice, tančila jsem disko tance a rock and roll a taky jsem závodně střílela ze vzduchovky. Puberta mě asi minula (úsměv).

Ke cvičení jsem se dostala po narození dcery Míši před více než 26 lety. Tenkrát jsem během těhotenství přibrala 27 kg a byla jsem taková malá tlustá valící se kulička, takže po porodu jsem prostě potřebovala zhubnout.

Nedávno jsi dávala na internet fotky ze soutěže Miss cvičitelka, v které jsi v devadesátých letech zabodovala. Nechce se ani věřit, že je to již dvacet let. Na které okamžiky z té doby vzpomínáš nejraději?
...to nám to letí! Byla to pěkná doba, ale abych se přiznala, tak na ni nějak nevzpomínám. Nemám na to čas, raději žiji přítomností. Do soutěží jsem se přihlásila hlavně proto, abych sehnala sponzory, což se mi povedlo a střídavě mě oblékaly renomované značky. Peněz jsem moc neměla, byla to pro mě velká pomoc - cvičila jsem 20 hodin týdně a sportovního oblečení jsem potřebovala mnoho. Taky mi soutěže hodně pomohly v mých cvičebních začátcích, stala jsem se známější díky novinám, časopisům a televizi. Zkrátka dobrá reklama.

V této souvislosti mě napadá otázka podobná s názvem jedné populární knihy – co ti cvičení dalo a co vzalo? Přece jen je práce s lidmi někdy přes svou krásu náročná na energii.
Cvičení mi (i mnoha mým klientkám) pomohlo v těžkých životních situacích -  kdybych necvičila, buď bych se zbláznila, nebo začala pít. Cvičení je skvělý relax. Navíc cvičení mi pomáhá udržet si postavu. Nechci být vychrtlá modelka, spíš se mi líbí ty plnější, ale zpevněné typy. Co se týká energie, je to tak. Někdy ze cvičení přicházím nabitá jako baterka, a někdy naopak jsem úplně vycucaná. Těch ovlivňujících faktorů je mnoho. Záleží na klientech, počasí aj. Já se jim samozřejmě snažím vždycky předat co nejvíc pozitivní energie.

Věra Macošková: Můj život v tělocvičně

Tebe cvičení živí, provozuješ fitcentrum, což je samozřejmě náročné, vedeš lekce pro veřejnost, ale na druhou stranu je to docela výhoda, že tě tyto povinnosti donutí několikrát v týdnu jít a dát si do těla. Co bys poradila ženám, které dejme tomu celý den sedí v práci a doma je pak čeká ještě druhá směna? Kde si najít čas na sebe? Jistě to s klientkami také často probíráš…
Čas... člověk by se měl včas umět zastavit. Myslím si, že každý čas máme, ale je potřeba si zvolit priority. Znám klientky, které si stěžují, že nemají čas na cvičení, ale pak je vidím skoro denně vysedávat v restauracích, nebo se s nimi bavím a ony mi řeknou, co všechno v televizi viděly za filmy. Je to na každém z nás, čemu dáme přednost.

V první otázce jsme se lehce zastavily u puberty, dalším mezníkem v životě ženy je narození dětí a následně klimakterium – období náročná na hormonální změny a na psychiku. Na co by se ženy měly v těchto životních etapách zaměřit, aby se cítily dobře… Pohyb jistě pomáhá, a co třeba výživa?
Některé klientky, které ke mně chodí cvičit, znám už přes 26 let - jsou to ty,  které ke mně začínaly chodit cvičit v mých začátcích. Všechny stárneme, i když mi připadá, že jsou čím dál víc krásnější.  Co se týká výživy,  v posledních letech se z jídla stává věda. Nejsem zastánce diet ani vážení potravin. Myslím si, že stačí střídmost a pohyb.

Když už žena v nějaké mezní situaci opravdu nenajde čas jít do tělocvičny, jak si může udržovat svou kondici? Stačí rychlá chůze, nějaké cviky podle videa?
Podle mého názoru, pokud se klientka naučí správně pracovat se svým tělem pod vedením opravdového kvalifikovaného lektora, nemusí chodit cvičit do tělocvičny. Může si zacvičit doma podle videa. Ale pokud nemá základy a nezapojuje i svou mysl (což je velice důležité), tak si může i ublížit. Já velice preferuji posilování vahou vlastního těla (13 let jsem nebyla v posilovně a vůbec mi to nechybí),  takže cviky se dají cvičit doma - i  když vím od klientek, že se sice snažily cvičit doma, ale moc je to nebavilo, a tak raději chodí ke mně do fitka.

Věra Macošková: Můj život v tělocvičně

Vím, že i profesionálové mohou někdy cítit lehké vyhoření. Jak si nabíjíš baterky ty? Kdy si nejvíce odpočineš?
Mám obrovské štěstí. Patnáct let žiji s tím nejlepším mužem na světě. Nemusím nic říkat a on už podle mých očí pozná, jak jsem na tom. Učí mě odpočívat. Moc mi to nejde, ale snažím se. Jsem workholik a svou práci miluji.  Nejvíc si odpočinu na dovolené, ať už je to poznávací pobyt, nebo pobyt u moře.

Na co se těšíš nejvíc v tomto roce a co bys vzkázala našim čtenářkám?
Těším se na každý den a užívám si jej. Člověk nikdy neví, co ho čeká zítra... Milé čtenářky, netrapte se tím, co nemůžete změnit, buďte více optimistické, užívejte si života a nehledejte na sobě i okolí negativa.  Žijte tak, aby až když přijde konec, vy si mohly říct: Jo, stálo to za to!

Věra Macošková, SPORT PERFEKT Opava

Přečtěte si také:

Reklama