Zvolna a opravdu dlouho dušené kousky masa, s červeným vínem, rajčatovým pyré a voňavými bylinkami? Ten pravý podzimní tip na nedělní oběd. Kdo sežene zvěřinu, má bod navíc. Protože kančí nebo srnčí ragú si zamilujete. S vepřovým masem však budete také spokojení a potěšíte celou rodinu.
Budu vařit ragú. Rozmyslela jsem se v sobotu odpoledne, že na tohle přesně máme chuť v neděli na oběd. A tak jsme se vypravili do města, že koupíme maso. Bohužel ne u řezníka (dobře mi tak, měla jsem si vzpomenout ráno), ale v supermarketu. Zamířila jsem do svého nejoblíbenějšího, který byl bohužel zavřený kvůli rekonstrukci. A tak jsem se musela spokojit se svým neoblíbeným.
Koupila jsem kus vepřové plece. Zvědavě jsem začala okukovat i krabičky s „mletým masem“. Přišlo mi divné, že název produktu v krabičce byl „výrobek z mletého masa“. Po prostudování složení mi hned došlo proč. Kromě 94 % masa, obsahovala krabička také několik éček, jejichž smysl jako obyčejný smrtelník fakt nechápu. Jedno éčko pro maso pěkně růžové, druhé pro maso alespoň měsíc čerstvé a další proto, aby maso chutnalo jako maso? Myslela jsem, že tohle už si české obchody trochu rozmyslely. Takže kdo kupuje mleté „maso“, pozor na to, co v krabičce s namletým obsahem najdete.
Kdo má doma těžký litinový hrnec, tak v případě ragú vyhrál. Je totiž ten úplně nejlepší. V případě, že nechcete ragú vařit na plotně, můžete ho v litinovém hrnci dát do trouby a pomalu dusit tam. Ideálně asi při 160 °C, dokud není maso úplně měkké.
Suroviny
- 1 kg vepřové plece
- 3 velké cibule
- 150 g anglické slaniny
- 4 stroužky česneku
- kousek sádla
- sůl a čerstvě mletý černý pepř
- 150 g mrkve
- 100 g petržele
- 300 ml kvalitního červeného vína
- 300 ml masového vývaru
- 400 g krájených nebo drcených rajčat
- 100 g parmazánu
Postup
Maso si nakrájejte na menší kostky. Ideálně co nejvíce stejnoměrné. Nakrájené maso dejte do mísy, osolte, opepřete a pořádně promíchejte. Rozpalte si litinový hrnec, úplně co nejvíce to jde. Hoďte do něj kousek sádla a maso při prudké teplotě opečte ze všech stran. Proč prudkou teplotu? Aby se maso skutečně opékalo a nepustilo šťávu. Potom by se totiž dusilo.
Na pánvičce vedle si opečte společně na kostičky nakrájenou slaninu a hrubší kostky cibule. Ke konci oplékání přidejte rozmáčknutý a nasekaný česnek. Opékejte tak dlouho, až bude slanina lehce křupavá a cibule mírně dohněda.
Do litinového hrnce přidejte k masu obsah pánve, nahrubo nastrouhanou mrkev a petržel. Promíchejte, plotnu zapněte naplno a obsah hrnce zalijte vínem. Míchejte a prudkým varem nechejte bublat pár minut. Jak poznáte, kdy ztlumit teplotu? Podle toho, že z hrnce přestane vycházet lehce nakyslý odér vína a změní se v příjemnou vůni. Můžete také ochutnat. Tekutina v hrnci by měla mít příjemnou chuť, ne nakyslou.
Zároveň se vám poměrně dost vína z hrnce vyvaří, takže vám bude chybět tekutina, ve které se bude maso dlouze dusit. Přidejte tedy vývar. Já používám jakýkoliv vývar, který mám v lednici, většinou hovězí.
Teď je čas ztlumit teplotu, aby směs v hrnci nevařila, ale velice pomalu se dusila. Občas promíchejte a nechejte několik hodin dusit. Doba záleží nejen na teplotě, ale i kvalitě masa a velikosti kostek, na které jste maso nakrájeli. Asi po hodině přidávám do hrnce rajčata, která se nakonec úplně rozvaří, částečně ragú zahustí a dodají mu zajímavou chuť.
Před dokončením ještě přidám čerstvé bylinky - nejčastěji tymián, šalvěj nebo petržel. S bylinkami ještě povařte alespoň pět minut.
Podávejte s oblíbenou přílohou. My jsme použili noky. Na závěr posypejte strouhaným parmazánem.
Dobrou chuť přeje Elly.
Nový komentář
Komentáře
Tak jsem to dnes vyzkoušela, s jinou přílohou,a musím uznat, je to fakt výborné. Děkujeme za super recept.
Dělala jsem dnes na oběd, přesně podle receptu. A je to super...
Takto vařím hovězí. Mňamózní.
Vypadá to mňamózně , vyzkouším.Díky za recept
Zkusím, vyšlu zítra pro maso manžela k řezníkovi, ale po ránu :_)
klidně si dám
dala bych si
Saturninka — #2je to tak a je to smutný
violinist — #3přesně tam nakupuju mleté maso já. V Lidlu. Ale většinou se maso snažím koupit vcelku a melu doma. Když si půjčím od maminky mlýnek :-)))
No vida, kousek kance mám ještě v mrazáku, leč maso na víně mě zas až tak neoslovilo, a to už jsem zkoušela několik receptů. Ale nějaké ragú není špatný nápad!
Jinak co se týče mletého masa v supermarketech, musíte hledat název "Mleté maso". Jen tak máte (snad) záruku, že dle zákona je ve výrobku jen a jen maso a nic víc. Ostatní názvy typu "Výrobek z mletého masa", "Mělněné maso" apod. už žádná kritéria splňovat nemusí, a často jsou šizená. Před časem o tom měl reportáž J. Tuna v pořadu A DOST. Nešizené mleté maso objevil jen v Lidlu.
Ono je to Elly tak, že výrobci masa mění čas od času taktiku. Křehčené maso už nikdo nechce, přestalo se tedy nazývat křehčené a na etiketě najdeš např. "Kuřecí prsní řízek polotovar" a pak milion písmenek se složením. Než jsem v takové firmě začala kdysi pracovat, vůbec mne nenapadlo číst si složení na mase, proč taky - pro mne maso bylo prostě maso a pak jsem byla docela paf (docela velmi), CO se s ním u výrobce děje, jak se ze slepičího dělá kuřecí, z mraženého čerstvé, ze zapáchajícího smažené, které pak putuje do jídelen..., že natural označení neznamená, že maso není napíchané či vymáchané v nějakém sajrajtu, jen je to sajrajt, kterej se při běžných zkouškách na hygieně, veterině a nevimkde běžně netestuje...
Fuj a blé...
A kupodivu mám i ingredience, že by to dneska šlo