vepřo knedlo zelo

Snad těžko bychom našli v tradiční české kuchyni známější jídlo než je vepřo-knedlo-zelo. V nejobvyklejší variantě se podává pečené vepřové maso, nejčastěji karé v kombinaci například s vepřovou krkovicí či pleckem. Přílohou bývá houskový knedlík a bílé zelí.

Podle nejrůznějších krajových zvyklostí a osobních zkušeností v každé kuchyni se může i složení tohoto tradičního pokrmu lišit. Záleží jen na vás jak moc tučné či naopak dietní si připravíte maso a jestli třeba vepřové nahradíte pečenou husou či kachnou.

Stejně tak se dá obměňovat příloha. Můžete vyzkoušet více variant domácích houskových knedlíků, vyměnit je za knedlík bramborový nebo vařené brambory. S experimenty to nepřehánějte. Těstoviny nebo rýže se k tomuto jídlu opravdu nehodí :-) Překvapilo mě však zjištění, že není úplně neobvyklé podávat jako přílohu malé bramboráčky. I když jsem tuhle variantu sama nevyzkoušela, určitě někdy vyzkouším.

S přípravou zelí si můžete také pohrát a střídat hlávkové zelí červené i bílé. Výborné je připravit přílohu z dušené hlávkové kapusty nebo vyzkoušet méně tradiční kedlubnové zelí. To dělávala moje babička a chutnalo vždycky celé rodině.

Ať zvolíte jakoukoliv nabízenou variantu nebo vlastní úpravu, téměř vždycky je tohle jídlo celkem tučné a kaloricky náročné. Zaujala mě proto úprava pro „dietáře“, kterou mi mailem poslala kamarádka.

DIETNÍ VEPŘO-KNEDLO-ZELO

Suroviny

600 g vepřové kýty
4 lžíce hořčice
sůl a pepř
1 lžička oleje
1 cibule
300 g kysaného zelí
kmín, ocet, sůl, hnědý cukr
750 g brambor
1 vejce
18 lžic hrubé mouky
6 lžic krupice
sůl

Postup

Maso nakrájíme na větší kostky, osolíme, opepříme. Zprudka opečeme ze všech stran, potřeme maso hořčicí a lehce podlijeme vodou. Dáme péct do trouby, do pekáče s poklicí. Asi deset minut před koncem pečení můžeme maso odkrýt a dopéct kůrčičku.

Zelí propláchneme pod tekoucí vodou, osmažíme si cibulku na teflonové pánvi, přihodíme zelí a dusíme, dochutíme a podáváme. Pokud chcete vyzkoušet zelný salát, tak zelí opláchneme, přidáme nakrájenou cibuli, okmínujeme.  Z vody, cukru, soli a octa si připravíme sladkokyselý nálev, kterým připravené zelí zalijeme.

Brambory omyjeme, oloupeme a uvaříme doměkka. Brambory je vhodné uvařit den předem. Vychladlé brambory nastrouháme nebo nameleme, přidáme vajíčko, mouku, krupici, osolíme. Z těsta si uválíme váleček, který vaříme v osolené vodě.

Dobrou chuť přeje elly.