Úspora energie je v zimním období aktuálním tématem snad pro každého obyvatele domu či bytu. S prvními mrazíky si najednou uvědomíme, že z nejednoho rohu profukuje, okna protahují, doma je chladno i ve dvojích ponožkách a huňatém svetru. S příchodem slunečného počasí naopak vyvstává opačný problém – jak svou domácnost ochránit před nevítaným teplem, přehříváním a získat tolik vysněný stín? A přitom existuje jednoduchý způsob, jak těmto skutečnostem předejít.

Isotra

Na první pohled je patrné, že velký podíl na teple či zimě mají okna. Ta jsou jedním ze stavebních prvků, které podstatně ovlivňují architekturu budovy a dotvářejí individualitu každé stavby. Funkcí, které okna plní, je však daleko víc. Okna jsou zdrojem světla, umožňují přirozené větrání, jsou protihlukovou izolací, ale také ovlivňují již zmíněné úspory, nebo naopak ztráty tepla. Ale nenechte si namluvit, že tyto vlastnosti mohou mít i vaše okna, která pamatují ještě období první republiky. Pro úsporu energie jsou důležitá nová kvalitní okna a v neposlední řadě i odborná montáž. Nebojte se pečlivě si mezi výrobci vybírat, klást dotazy a ujistit se, že právě on je pro vás ten pravý, ostatně jako to děláte i ve skutečném životě. Vybírejte si jen ty výrobce a prodejce, kteří dodávají či vyrábí okna českého původu, a jsou tedy právoplatným držitelem certifikátu Zaručeně česká okna (jako např. společnost ISOTRA). Protože jen u nich máte jistotu stoprocentního servisu v rámci České republiky.

Isotra

Kvůli úsporám za energie si nemusíte nechat vrtat koleno

Okna ale nejsou jediným způsobem snížení tepelných ztrát. Další možností je využití instalace exteriérové a interiérové stínicí techniky. Obecně se udává, že při jejím vhodném použití dosahuje úspora spotřeby energie až jedné čtvrtiny! A to už stojí za zvážení.

Isotra

Ale pochopitelně každý typ venkovního stínění má své výhody i omezení. Pro konstrukci dobrého zastínění je nutné vědět, jak sluneční záření v různých ročních obdobích proniká během dne k budově. U nových staveb se už se zastíněním počítá v závislosti na umístění, typu a geometrii budovy: základním principem je, aby docházelo ke snížení slunečního záření během léta, a naopak k zamezení úniku tepla ven z interiéru v zimě. – Ale to jsou fakta, která vás až tak trápit nemusí. Odborníci na slovo vzatí, např. z firmy ISOTRA, vám všechny tyto informace pomůžou zesumírovat.

Hit letošní sezóny: exteriérové clony

S vnějšími žaluziemi ale jen nešetříte koruny do kasičky, získáte s nimi i další nezanedbatelné výhody. Vnější stínicí technika chrání interiér před povětrnostními vlivy, plní bezpečnostní funkci a v netradičním pojetí je i zajímavým architektonickým prvkem administrativních budov a rodinných domů.

Isotra

Vlastnosti exteriérového zastínění tedy ocení nejen zimomřiví obyvatelé domů a bytů, ale i tací, kteří kvůli svému zaměstnání potřebují spát přes den, a tudíž zastínění a odhlučnění ložnice je pro ně nezbytností k vydatnému spánku.

Isotra

Pohyb „očí domu“

Množství světla v místnosti můžete regulovat i sami pomocí naklopení lamel. Takovým způsobem si můžete v místnosti vytvořit nepřeberné množství nálad od rána do večera, ze dne na den, v různých ročních obdobích i během celého roku. A nejen to. Na podzim a v zimě se počasí často a rychle mění, a tak je možné na tuto situaci zareagovat správným nastavením žaluzií. „V zimě je vhodné žaluzie využívat přes noc, abyste zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den regulujte intenzitu slunečního svitu dle vlastní potřeby. Nicméně abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken, a tím šetřili energii na vytápění, doporučuji mít stínicí techniku přes den vytaženou v horní poloze,“říká Lukáš Homola ze společnosti ISOTRA a dodává: „Můžete si vybrat i způsob ovládání, a to manuální pomocí kliky, nebo elektrické s možností obsluhy dálkovým ovladačem či vypínačem. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí.

www.isotra.cz