Nejčastějším tvarem, jaký věnec dostává, je kruh. Ne jen tak náhodou. Jde o magické ztvárnění mnoha aspektů našeho života – přírodních, společenských, náboženských… Liší se nejen v čase, protože lidé je vytvářeli už tisíce let před naším letopočtem, ale civilizaci od civilizace také formou a účelem.

6409ba7fbd89dblobid0.png
Foto: Shutterstock

Od oslav slunce až po lásku k Bohu

Kulaté věnce měly své místo v lidských životech už za časů neolitu neboli mladší doby kamenné. Tehdy odkazovaly například k oslavám zimního slunovratu, které přetrvaly mnohá tisíciletí. Pohané tak uctívali a přivolávali slunce, jehož návrat pro ně znamenal dar života. Bez jeho svitu a tepla by nebylo nic, jen věčná zima a hlad. Zásoby se tenčily a myšlenky všech se upínaly k nové úrodě. A tak vyráběli tkaná kola připomínající životadárnou hvězdu, aby ji přivábili nazpět. Kruh totiž představuje neustálý koloběh života a střídání ročních období. Zimou nic nekončí, vždy po ní přichází jaro a nový život.

Věnec z vavřínových listů (i jejich imitace ze zlata) v podobě náhrady koruny později představoval i symbol vznešenosti, moci a vítězství. Na hlavách jej nosili nejen panovníci a vlivní lidé, ale i vítězové bitev nebo sportovních klání. Kupříkladu olympijských her. Někteří vítězové pak věnec věšeli na dveře svých příbytků, aby jej dali na odiv kolemjdoucím.

6409bcf00e1ccobrazek.png
Foto: Shutterstock

V křesťanství věnec odpradávna symbolizuje věčný život a nekonečnou lásku k Bohu, stejně jako život Ježíše Krista, který je díky jeho zmrtvýchvstání také nekonečný. Už svatý Augustin popisoval Boha jako kruh, který má střed všude, zatímco obvod nikde.

Věnce sloužily také k oslavám, například těm dožínkovým, vzdávajícím dík přírodě za sklizeň. Ženci jej upletli z posledních obilných klasů a zpravidla nejhezčí dívka pak za velké slávy předávala věnec hospodáři. Ten chasu na oplátku štědře pohostil.

6409bc529b7a0obrazek.png
Foto: Shutterstock

Svatojánské věnečky z kouzelných bylin zase pletly dívky proto, aby jim o Svatojánské noci (z 23. na 24. června) po položení na hladinu řeky věštily, zda se brzy provdají.

O tom, že je kruh magický předmět, svědčí i mnoho dalších lidských výtvorů napříč celým světem. Co třeba budhistická mandala, kruhový komplex menhirů Stonehange v Anglii, Byzantské rotundy, nebo kruh Artušových rytířů u kulatého stolu?

6409bd2c69cceblobid0.png
Foto: Shutterstock

Vše se točí v kruhu

Kruh je symbolem soudržnosti, věčnosti, rovnováhy, řádu a ochrany. Je magickým strážcem pozitivní energie, která podle učení Feng Shui přichází dveřmi. A něco na tom určitě bude, byť byste magii ani ezoterice neholdovali. Do příbytku, kde vás hned u vchodových dveří potěší přivítání v podobě krásného věnce, budete automaticky vstupovat z úplně jinou energií a náladou.

6409ba0d804bbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nechce se vám utrácet několikrát do roka za tematický věnec? Existují i univerzální, celoroční, které jsou neméně krásné. Potěší nejen vás, ale také hosty nebo kolemjdoucí.

Zdroj informací: Flower Academy, Ivana Marcinovová - Symbolika kruhu v sociální teorii, Wikipedia

Čtěte také: