Debutové album Zeurítia zpěvačky Venduly Šmoldasové vyšlo v den jejích narozenin, tedy 3. listopadu. „Měla jsem z toho velkou radost, že vydání vyšlo zrovna na ty narozeniny,“ říká zpěvačka s úsměvem. Znamením je Vendula štír, to nás přivedlo hned k první otázce...

O štírech se říká, že jsou zákeřní – jste zákeřná?
Myslím, že ne. Se svým znamením mám docela jiný problém: Štíři jsou nevyzpytatelní. Stále se sebou musím bojovat. Probudím se, mám buď dobrou, nebo špatnou náladu, pak už se s tím celý den nedá nic moc dělat, ať se člověk snaží sebevíc... Ale snažím se být k sobě a ke svým neduhům laskavá ( - :

Vy jste teď vydala své debutové album, které se jmenuje Zeurítia. To je zvláštní slovo, co znamená?
Dá se říct, že to znamená rovnováhu mezi mužem a ženou. To se pro nás docela hodí, protože hraji v kapele se svým mužem Liborem Šmoldasem.
To je asi všechno, co bych k tomu řekla, zbytek chci nechat na fantazii lidí. Hledali jsme něco zajímavého, co lidi osloví, a myslím, že se nám to povedlo.

Vendula Šmoldasová

Narodila se 3. listopadu 1982 v Rakovníku. Nejprve studovala klasický zpěv v Novém Strašecí. „Operní zpěv se mi moc líbí, je to ale náročná technika, která vyžaduje mnoho času a práce. Zato pak ale zpíváte a rezonujete celým tělem.“ Ve 14 letech se stěhovala do Prahy, kde ji přijali na Konzervatoř Jaroslava Ježka, kde studovala pět let. „V těch čtrnácti jsem ještě neměla rozum, zkrátka můj cíl byla hudba, Praha a volnost“ říká, „dneska bych tam šla asi až po nějakém gymplu nebo jiné střední škole, ale nelituju toho.“

Po ukončení studia na Ježkově konzervatoři pokračovala na Jazzové VOŠ, kde ji vyučovali například Filip Gondolán nebo David Dorůžka. Tam, jak sama říká, získala „návod“, jak dělat hudbu, která ji baví.

S manželem Liborem Šmoldasem, jazzovým kytaristou a synem známého spisovatele a publicisty Ivo Šmoldase, mají kromě kapely i takřka dvou a půlletého syna Kryštofa.

Více na: www.zeuritia.com

Z toho se tak snadno nevykroutíte. Vy jste zvolili dnes nepříliš komerční žánr, album je laděné hodně do brazilské hudby. Co tím chcete dnešním lidem dát?
Když jsme desku natáčeli, tak byla ve studiu dobrá nálada. Takový zvláštní klid, tichá radost, očekávání. A neuvažovali jsme o tom, co tím chceme komu říct ani jsme to netočili s tím, aby se to někomu líbilo. Mám ráda bossa novu pro její rytmus, krásné melodie a samozřejmě i kvůli portugalštině. Tak jen doufám, že se posluchačům bude deska líbit a že je ta hudba zavede do míst, kde třeba ještě nikdy nebyli.

Jsou to tedy takové písničky na pláž...?
Myslím, že se mohou výborně poslouchat i na horách a v mrazu ( - :  Některé jsou plné slunce a odlehčení a další zas melancholické, k přemýšlení – ne ale nějak přehnaně. Zkrátka vyprávění příběhů a pocitů.

Je to tedy takové malé hudební nakouknutí do Brazílie. Jak jste tvořili texty?
Všechny písničky s texty jsou původní a v bookletu desky naleznete originály v brazilské portugalštině a jejich překlady do angličtiny a češtiny, do které je přebásnil Ivo Šmoldas. Autorská je pouze skladba „Brazilian Impressions“, kterou pro tuto desku napsal můj manžel, nemá ale text. 

Když už mluvíme o Ivo Šmoldasovi – je to váš tchán – jak spolu vycházíte?
Vycházíme spolu skvěle, je to hodný dědeček (smích). Sice hodně zaneprázdněný, ale hodný.

Dědeček... Řeknete nám víc o svém dítěti?
Máme dva a čtvrt roku starého syna Kryštofa. Už bubnuje, na co se dá.

Takže z něj také jednou bude muzikant?
To nevím, těžko říct, co si jednou vybere. 

Když teď budeme mluvit chvíli o vašem dětství – vy jste chtěla vždycky zpívat?
Vlastně ne. Jako každá holka jsem chtěla být každý týden něčím jiným, ale že budu zpěvačka, jsem si nemyslela. Hudba se mi ale strašně líbila. Můj otec doma zpíval a hrál na kytaru – většinou lidové písně a české country, které nemám ráda. Ale pouštěl mi i dobré desky. Sinatru a Johnnyho Cashe.

Bylo to pro vás těžké, dostat se na konzervatoř?
Právě že to bylo až překvapivě snadné. Prostě jsem si usmyslela, že tam půjdu a budu zpívat jazz, a oni mě přijali. Byla jsem překvapená, že se mi to napoprvé povedlo.

Co vám zpívání přináší?
Je to pro mě nejjednodušší způsob, jak vyjádřit své pocity. 

Dnes se už živíte jenom zpěvem?
Zní to docela šíleně, ale ano. Zaplať pánbůh máme dost koncertů, lidi na nás chodí – začínají na nás chodit Češi, což není v Praze obvyklé (většinu návštěvníků v jazzových klubech tvoří turisté). Mám radost, že se jim naše hudba líbí.

Zeptám se i na pár takových banalit, jako třeba na oblíbenou barvu – vy jste přišla v zeleném svetříku, dala si zelený čaj... Je vaše oblíbená barva zelená?
Je to různé, jsem prostě štír. Na podzim mám ráda červenou, zelenou, hnědou, fialovou. V létě zase bílou, růžovou...

Co ráno snídáte?
To je dost těžká otázka...

Dobře, snídáte?
Snídám (smích). Někdy se tomu dá spíš říct oběd, protože vstanu hodně pozdě. Když vstanu brzy, tak si dáme se synem čaj a pak nějaké toasty, rajčata. Nebo občas snídáme meltu s mlékem. To mě naučili pít v porodnici. Já tam byla věčně vyhladovělá. Ne že by nám dávali málo jídla, ale jak je člověk unavený, tak stále potřebuje přísun nějakých živin. Melta je úplně geniální věc, nasytíte se jí a navíc je strašně dobrá.

Plánujete další děti?
Možná, kdybyste se zeptal, jestli chceme další děti, tak bych vám řekla, že ano, nejde však o žádné plánování.

Berete Kryštůfka na koncerty?
Pokud to jsou nějaké odpolední festivaly, tak se tam občas dostane, když jedou babičky s námi, ale jinak samozřejmě ne. Většinou už dávno zařezává – chodí spát v půl desáté, to by nestihl ani začátek (smích).

Takže život zpěvačky s dítětem vypadá tak, že se ráno v poledne probudí, postará se o dítě a pak jde na koncert...
Takhle to rozhodně není. Manžel chodí do práce v pozdějších hodinách, kolem jedenácté, takže, když se malý ráno v osm hodin probudí, tak se o něj můžeme prostřídat a oba se vyspat.
Pustíme pohádku, dáme snídani, pak samozřejmě jdeme na procházku, svačina, oběd, uspat, polívčička, jít ven, hrát si...
Večer, pokud máme koncert, přijde babička v sedm hodin, my se připravíme na koncert a odjedeme. Nesmíme samozřejmě říct, že jdeme zpívat nebo hrát, ale že jdeme do práce, vydělávat na chleba a na maso.

Proč nesmíte říct, že jdete zpívat a hrát?
To jsme vyzkoušeli, ale pak jsem nemohla zpívat doma, protože se hned ozvalo: „Maminko ne, nezpívat.“

Jako že má Kryštůfek pocit, že jste v práci i doma?
(Smích) Přesně tak. A nesmím doma zpívat anglicky nebo portugalsky. Zlobí ho, že tomu nerozumí. Doma jen české lidovky ( - :

Když jsme se ještě vrátili k tomu mateřství, je něco, čím vás překvapilo?
Naprosto vším. Já měla krásné těhotenství. Jedla jsem zdravě, nic mi nedělalo potíže. V sedmém měsíci přišla obvyklá krize – že už je to moc dlouhé. V devátém jsem byla zase úplně natěšená, už aby se to narodilo. Cítila jsem, že to bude kluk, ale nechala jsem si to pro sebe.
A co mě nejvíc překvapilo, že je pravda, když se říká, že můžete komunikovat s dítětem, když ho máte v bříšku. Třeba když jsem vybírali jméno. Měli jsme několik předvybraných klučičích a holčičích jmen, ale ještě v devátém měsíci jsme nevěděli jména definitivní. Tak jsem se jednou zeptala: „Miminko, musíš mi říct, jak se chceš jmenovat. A já tě poslechnu.“ A najednou někdy odpoledne za pár dnů se mi objevilo v hlavě jméno Kryštof – a bylo rozhodnuto. Já věřím na různé duchovní věci, ale tohle člověka prostě překvapí.

Máte ráda hmyz?
Ne, nesnáším ho.

Takže máte fobii?
U psychologa jsem s tím nebyla, ale fobii asi mám.

Když vidíte pavouka, vylezete na stůl a křičíte: „Libore, Libore, zachraň mě! Pavooooouk!!!“
To zase ne. Já si ho většinou nevšimnu. Ale nedávno se nám třeba stalo, že jsem seděla u stolu, Libor se na mě podíval a řekl: „Teď se dívej jenom mně do očí.“ Bylo mi okamžitě jasné, že někde vidí pavouka – vždycky se snažím zklidnit a odejít. On to nějak vyřeší.

A co myši?
Já mám strach jenom z brouků, pavouků a hmyzáků. Je to z dětství.

Z dětství?
Tatínek nás s oblibou strašil pavoukama.

Když se vrátíme zase k práci, víte už, jaké bude další album? Plánujete?
Neplánuji. CD vyšlo před týdnem, tak jsem ho pořád plná. Stálo nás to velké úsilí a teď z něj mám ohromnou radost. Takže jaké bude další album, vůbec netuším.

Kde vás mohou lidé slyšet na živo?
Hrajeme každé úterý v Praze U malého Glena, v jazzovém klubu na Malé straně. Jinak křest CD bude 5. prosince v divadle Dobeška – takže bych chtěla všechny pozvat. Křtít ho přijede slavná polská jazzová zpěvačka Aga Zaryan, se kterou si tam zazpívám jednu písničku, tak se na to moc těším.

Ještě se vás samozřejmě musím zeptat, co byste popřála čtenářkám našeho magazínu?
Všem lidem, kteří budou náš rozhovor číst, bych chtěla popřát, aby se jim dostala do uší příjemná muzika, aby si vybírali hezkou hudbu, která je bude inspirovat a obohacovat. Pak se jejich dny stanou krásnějšími.

SOUTĚŽ

Vyhrajte album Zeurítia!

Stačí, když vyberete správnou z následujících možností a napíšete nám ji do diskuze pod tímto článkem:

Vendula Šmoldasová je:

     a)       Manželka Ivo Šmoldase
     b)       Nevlastní sestra Ivo Šmoldase
     c)       Dcera Ivo Šmoldase
     d)       Snacha Ivo Šmoldase
     e)       Vnučka Ivo Šmoldase

V soutěži jsou celkem tři CD a ze správných odpovědí tedy vylosujeme tři výherce. Soutěž končí v neděli 30. listopadu 2008.

Jak na vás Vendula působí? Myslíte, že mají menšinové hudební žánry v dnešním světě šanci zaujmout? Je něco, co byste chtěla Vendule popřát?

Reklama