V našich zeměpisných šířkách se ale spojuje s jiným sportem, ve kterém hraje hlavní roli opět pes, který ale místo saní táhne koloběžku. A na ní mu svými odrazy výrazně pomáhá jeho majitel. Je to bezvadný způsob zábavy pro psa i člověka, a abyste si ho užili, nemusíte zrovna závodit.
5d81fa08079afobrazek.png

Aktivnější majitele psů, kteří jezdí na kole, možná už x krát napadlo, že by bylo bezvadné, kdyby s nimi pejsek během jízdy běžel. Jenže všichni, kdo to zkusili, znají to úskalí, když se pes někde „zasekne“, změní prudce směr nebo se připlete pod kola. A bez vodítka to taky není dobrý nápad.

Při jízdě na speciálních mushingových koloběžkách, které jsou této aktivitě dělány na míru, je to „jiná káva“. V prvé řadě nesedíte nikdy ne ve výšce a nohy máte pořád na zemi. A to není vše. Jak konkrétně jsou tyto stroje přizpůsobeny, vysvětluje Marek Kostka, přední český odborník na vývoj a výrobu koloběžek: „Tyto koloběžky se vyrábějí v řadě variant, počínaje těmi pro začátečníky až po profesionální závodníky. Ale i ta první začátečnická „FUN“ varianta disponuje vytříbenými jízdními vlastnostmi, které uspokojí i toho nejnáročnějšího jezdce. Rozšířený protiskluzový nášlap umožňuje stání sounož, ze spodu je přitom chráněn speciálními sváry a výztuhou. Odpružená přední vidlice se zase postará o komfortní a naprosto hladkou jízdu terénem. Na koloběžce je namontován speciální adaptér, skrze nějž je vedeno dodávané pružné vodítko. Důležité jsou kvalitní pláště s terénním vzorkem a samozřejmě perfektní véčkové brzdy Shimano, abyste zabrzdili sebe i rozběhnutého psa.“ Zásadní je také koupit pejskovi postroj na tělo, tahání za obojek opravdu nezkoušejte.
5d81fa115ee7fobrazek.png

Psi tahání svých páníčků a paniček milují a je dost možné, že se od prostého zábavného venčení třeba časem posunete k amatérským závodům. Naše přední závodní musherka Lucie Schönová se k tomuto sportu dostala také náhodou.  Její pes se totiž zranil a nemohl nadále chytat ve vzduchu frisbee.  Lucie tedy zkusila jinou formu pohybu na koloběžce a od té doby společně vyhrávají řadu cen na závodech. V roce 2017  se například stala vicemistryní na střední vzdálenosti na koloběžce se dvěma psy.
5d81fa1cc78d4obrazek.png
Jsem moc ráda, že popularita mushingu u nás roste. Stovky lidí už objevily kouzlo tohoto zábavného sportu, pořádají společné vyjížďky, organizují se jak amatérsky na Facebooku, tak ve sportovních klubech. Mnozí kombinují zimní jízdy na saních či běžkách s jízdou na koloběžce od jara do podzimu,“ vypráví nadšeně Lucie Schönová. A jaká plemena můžete před koloběžku zapřáhnout? Opravdu to nemusí být žádní velcí tahouni nebo obvyklí malamuti či husky. „Plemena můžete na koloběžce venčit skoro všechna, včetně kříženců. Malým pejskům prostě musíte víc pomoci vlastním odrážením. Na závodech bývají i malí psi do deseti patnácti kil, mezi nimi i třeba jorkšíři. Na některých závodech pro ně bývají vypsány i speciální kategorie, aby nemuseli běhat proti velkým psům,“ vysvětluje naše přední musherka.
5d81fa24df713obrazek.png
 
 
 

Reklama