Základní poučka, kterou se kynologové radí řídit při střetu dvou psů, je zachovat chladnou hlavu. Zmatené pobíhání, výkřiky a snaha psy odtrhnout vlastním tělem – to vše může stávající situaci ještě zhoršit. Zranění pak hrozí nejen psům, ale i vám.
„Nejčastější chybou bývá to, že lidé podlehnou panice. Většina útoků vypadá hůř, než ve skutečnosti jsou. Majitelé obvykle hystericky křičí a snaží se psy od sebe odtrhnout takovým způsobem, že jim většinou způsobí velmi vážná zranění,“ upozorňuje instruktorka Zuzana Hrubešová z BARKING DOGS.
Prevence především
Důležitá je prevence. Ta spočívá nejen v tom, že svého psa dobře vychováte, aby poslouchal na slovo. Setkáte-li se při procházkách se psem na volno, toho svého raději hned připněte na vodítko. Případnou nervozitu se snažte nedávat najevo, jinak ji přenesete i na svého mazlíčka. Pokyny udělujte standardním hlasem. Hrozí totiž, že jim pes nebude rozumět.
Že se chystá útok, vám může napovědět také řeč těla a zvukové projevy. Štěkaní a vrčení je však mnohdy jen způsobem, kterým se psi dorozumívají. Vážnější situace obvykle nastává ve chvíli, kdy je agresor potichu a váš pes kňučí.
Soustřeďte se na zadní nohy
Při rvačce dvou psů je důležité, aby oba jejich majitelé spolupracovali. Nejlepší je, aby každý zvedl zadní nohy svého psa do vzduchu a odtáhl ho směrem dozadu. Poté s ním trošku otáčejte. Bude zmatený ze změny směrů a vytrhne ho to ze soustředění na rvačku.
Pokud jste na řešení konfliktu sama, můžete se pokusit smyčkou z vodítka chytit nohy útočícího psa a dostat ho například ke stromu. Vždy ale dbejte na své vlastní bezpečí. Psy se nepokoušejte odtáhnout za hřbety. To by je mohlo pobídnout k ještě většímu bojovému zápalu.
Další možností je zkusit hodit mezi psy bundu, deku apod. Může je to uklidnit. Pokud jste v blízkosti domu, vylijte na psy kbelík vody nebo je postříkejte hadicí. V případě potřeby se neostýchejte ani zazvonit na nejbližší dům.
Vybavte se zbraní
Vyplatí se také to, když budete dopředu připravená. Kromě sáčků na exkrementy si na procházku vezměte i pepřový sprej nebo v lepším případě elektrický paralyzér. U pepřového spreje totiž hrozí, že jím zasáhnete i svého mazlíčka. Samozřejmě tyto pomůcky používejte jen pro uklidnění situace, vaším cílem by nemělo být útočícího psa co nejvíce poranit, a pomstít se mu tak za nevydařenou procházku.
Pokud se vám od sebe psy podaří dostat, nikomu se nic nestalo, ale v budoucnu hrozí další setkání, domluvte se s druhým páníčkem či paničkou a vyrazte na procházku. Při ní mějte oba psy na vodítku a vykračujte si v určité vzdálenosti paralelně vedle sebe. Psi by si na sebe měli zvyknout, aby příští setkání proběhlo bez problémů.
Zavolejte strážce zákona
„V případě útoku může dojít k větším či menším zraněním, která vyžadují první pomoc. Proto doporučuji majitelům psů absolvování kurzů první pomoci pro psy. Není horší situace, než když se vám podaří útočníka zpacifikovat a váš pes podlehne zraněním z důvodu, že mu nedokážete poskytnout první pomoc. A pokud dojte k napadení vás nebo vašeho psa, neváhejte situaci nahlásit policii. V případě následných komplikací a soudních sporů je třeba mít o dané situaci záznam,“ radí Zuzana Hrubešová.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com
Čtěte také:
- David Kraus o svých psech: První za ním přišel sám. Dal mu přednost před otcem
- Nová studie prokázala, že pes na pracovišti zvyšuje pracovní výkon a odbourává stres!
Nový komentář
Komentáře
že nám často jatka hrozí
bez vodítka běhat zkusí
pes jiného za krk dusí
rve se s cizím mazlíkem

co jde slušně s košíkem
soustřeď se na zadní nohy
pozoruj je ze zálohy
se psem dolů otáčej
jako vrut ho vytáčej
nepouštěj se do rvačky
nebo budeš na sračky
řiď se novou směrnicí
postříkej je hadicí
na oba pak hodíš bundu
dáš si ráda velkou rundu
zazvoň si na blízký dům
požádej o velký rum