Základní poučka, kterou se kynologové radí řídit při střetu dvou psů, je zachovat chladnou hlavu. Zmatené pobíhání, výkřiky a snaha psy odtrhnout vlastním tělem – to vše může stávající situaci ještě zhoršit. Zranění pak hrozí nejen psům, ale i vám.

„Nejčastější chybou bývá to, že lidé podlehnou panice. Většina útoků vypadá hůř, než ve skutečnosti jsou. Majitelé obvykle hystericky křičí a snaží se psy od sebe odtrhnout takovým způsobem, že jim většinou způsobí velmi vážná zranění,“ upozorňuje instruktorka Zuzana Hrubešová z BARKING DOGS. 

Prevence především

Důležitá je prevence. Ta spočívá nejen v tom, že svého psa dobře vychováte, aby poslouchal na slovo. Setkáte-li se při procházkách se psem na volno, toho svého raději hned připněte na vodítko. Případnou nervozitu se snažte nedávat najevo, jinak ji přenesete i na svého mazlíčka. Pokyny udělujte standardním hlasem. Hrozí totiž, že jim pes nebude rozumět.

Že se chystá útok, vám může napovědět také řeč těla a zvukové projevy. Štěkaní a vrčení je však mnohdy jen způsobem, kterým se psi dorozumívají. Vážnější situace obvykle nastává ve chvíli, kdy je agresor potichu a váš pes kňučí.

Soustřeďte se na zadní nohy

Při rvačce dvou psů je důležité, aby oba jejich majitelé spolupracovali. Nejlepší je, aby každý zvedl zadní nohy svého psa do vzduchu a odtáhl ho směrem dozadu. Poté s ním trošku otáčejte. Bude zmatený ze změny směrů a vytrhne ho to ze soustředění na rvačku.

Pokud jste na řešení konfliktu sama, můžete se pokusit smyčkou z vodítka chytit nohy útočícího psa a dostat ho například ke stromu. Vždy ale dbejte na své vlastní bezpečí. Psy se nepokoušejte odtáhnout za hřbety. To by je mohlo pobídnout k ještě většímu bojovému zápalu.

Další možností je zkusit hodit mezi psy bundu, deku apod. Může je to uklidnit. Pokud jste v blízkosti domu, vylijte na psy kbelík vody nebo je postříkejte hadicí. V případě potřeby se neostýchejte ani zazvonit na nejbližší dům.

Vybavte se zbraní

Vyplatí se také to, když budete dopředu připravená. Kromě sáčků na exkrementy si na procházku vezměte i pepřový sprej nebo v lepším případě elektrický paralyzér. U pepřového spreje totiž hrozí, že jím zasáhnete i svého mazlíčka. Samozřejmě tyto pomůcky používejte jen pro uklidnění situace, vaším cílem by nemělo být útočícího psa co nejvíce poranit, a pomstít se mu tak za nevydařenou procházku.

Pokud se vám od sebe psy podaří dostat, nikomu se nic nestalo, ale v budoucnu hrozí další setkání, domluvte se s druhým páníčkem či paničkou a vyrazte na procházku. Při ní mějte oba psy na vodítku a vykračujte si v určité vzdálenosti paralelně vedle sebe. Psi by si na sebe měli zvyknout, aby příští setkání proběhlo bez problémů. 

Zavolejte strážce zákona

„V případě útoku může dojít k větším či menším zraněním, která vyžadují první pomoc. Proto doporučuji majitelům psů absolvování kurzů první pomoci pro psy. Není horší situace, než když se vám podaří útočníka zpacifikovat a váš pes podlehne zraněním z důvodu, že mu nedokážete poskytnout první pomoc. A pokud dojte k napadení vás nebo vašeho psa, neváhejte situaci nahlásit policii. V případě následných komplikací a soudních sporů je třeba mít o dané situaci záznam,“ radí Zuzana Hrubešová. 
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama