Jan Amos KomenskýChodí vaše dítě nerado do školy? Pokuste se mu ji víc přiblížit. Že zrovna netouží po vzdělání? Ukažte mu, jak nelehce se musely děti pídit po informacích v předchozích stoletích. Jedinečnou příležitost jim i jejich rodičům nabízí zábavnou formou Muzeum Jana Amose Komenského v Přerově.

Při návštěvě zámku v Přerově si určitě přijdou na své všichni členové rodiny. Školská expozice je ovšem největší a nejzábavnější. Jde vlastně o největší expozici týkající se historie školství u nás.

Muzeum sídlí v historické budově přerovského zámku. „Učitel národů“ Komenský v tomto městě studoval na bratrské škole a později tu působil jako učitel a kněz. Část muzejních expozic je proto věnovaná jeho osobě a dílu.

Děti i jejich rodiče si zajímavě připomenou historii českého školství ve čtyřech ukázkových kompletně vybavených třídách od 17. století až do současnosti. Všechny třídy vybudoval a většinu předmětů taky sám sesbíral zdejší průvodce František Hýbl.

školní třída

„Za komunistického režimu mi straničtí soudruzi třeba nechtěli povolit historicky nedílnou součást učebny – obraz císaře pána a kříž,“ vzpomíná pan Hýbl. „Franc Josef nakonec prošel, krucifix ale musel počkat až na listopad 89.“

Muzeum vlastní největší sbírku Komenského map Moravy, z nichž nejstarší pochází z roku 1624. V jeho prostorách je zbudována také komeniologická badatelna která nemá v Evropě obdobu. Kuriózní historii má i Komenského mravoučné desatero vytištěné koncem 19. století.

Mezi unikáty muzea patří největší sbírka českých i zahraničních slabikářů u nás, s faxmilií nejstaršího českého slabikáře od Jana Blahoslava z roku 1547. Knížky – učebnice tehdy vůbec nebyly, nebo byly drahé, a proto museli malí žáčci slabikovat texty z destičky, do které se vkládal vždy list papíru s písmenky a obrazem kohouta. Všechno to připomínalo záchodové prkénko.

pomůcky

Za zmínku stojí i to, že tady mají třeba i vzácné telurium ukazující pohyb Země a Měsíce kolem Slunce nebo Machův vlnostroj – názorná pomůcka, která demonstrovala vzděláníchtivým dětem podélné a příčné vlnění. Třídy kuriózně doplňují všudypřítomná plivátka.

V gotických sklepech zámku je navíc atraktivní archeologická expozice sahající až do dob lovců mamutů, ze světoznámého naleziště Předmostí u Přerova. Součástí je i naučná stezka. Na zámku je také přístupná 43 metrů vysoká věž s vyhlídkou do okolí.

Pod přerovské muzeum, které je otevřeno celoročně, patří i ornitologická stanice se stálou expozicí více než 400 u nás zaznamenaných ptačích druhů a s kuriózní „ptačí lípou“ ozdobenou reliéfy ptáků. Celodenní výlet pak můžete zakončit občerstvením v penzionu Na jižní, jehož restaurace je vyzdobena replikami historických zbraní.

mapa

Muzeum Komenského v Přerově, Horní náměstí 7, 750 11 Přerov, tel.: 581 250 531, 581 219 380
www.prerovmuzeum.cz, info@prerovmuzeum.cz

Otevírací doba – CELOROČNĚ: Út–Pá 8–17 hod., So–Ne 9–17 hod.
Vstupné: 30 Kč, snížené 15 Kč, osoby hendikepované mají vstup zdarma

Od 3. prosince až do 24. ledna příštího roku si navíc na zámku můžete prohlédnout expozici Betlémy.

Reklama