O nadcházejícím víkendu 1. 10. a 2. 10. 2005 proběhne slavnostní ukončení sezony muzea ČD v Lužné u Rakovníka. V sobotu i v neděli bude pro všechny zájemce o historii železnic připravena řada zajímavých akcí včetně jízd parních lokomotiv „Papoušek“ a „Všudybylka“. Stejně jako v předchozích letech byla v průběhu sezony, která začala 30. dubna 2005, k vidění železniční technika z fondů Českých drah a Národního technického muzea.

Návštěvníci muzea budou moci po oba dny využít zvláštní parní vlak z Prahy do Lužné u Rakovníka. Odjezd historické soupravy z pražského Masarykova nádraží bude v 8.40 hod., na zpáteční cestu z Lužné vyjede v 15.06 hod. Cena jednosměrné jízdenky je 100 Kč, děti od 6 do 15 let zaplatí 50 Kč. Mezi Lužnou u Rakovníka a Kolešovicemi vyjede další mimořádný spoj vedený historickou parní lokomotivou „Všudybylka“. Prodej jízdenek se uskuteční u vlakového personálu.
 
V rámci bohatého programu v areálu muzea se kromě oblíbených parních lokomotiv představí například drezíny na ruční i motorový pohon, v provozu bude také úzkorozchodná železnice, modelové kolejiště a před rotundou bude vystavena legendární parní lokomotiva „Mikádo“.

Oba dny bude probíhat poslední veřejné předvádění „čtyřkoláku“ pod parou 434.1100, kterou vlastní Národní technické muzeum v Praze. Před dlouhodobým odstavením z provozu  naposledy sjede z točny v neděli 2. 10. 2005 ve 14.30 hod.

  
Informace o Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka
Vznik muzea
Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy a svoji pravidelnou výstavní činnost zahájilo v květnu roku 1997. Zpočátku byla zajištěna dobrovolnou činností členů spolků zabývajících se historií železnic. V červenci roku 1999 převzaly provoz muzea do své režie České dráhy a v Lužné u Rakovníka vznikla provozní jednotka administrativně přičleněná k Depu kolejových vozidel (DKV) Louny. Od 1. července 2004 je Lužná u Rakovníka přičleněna k Depu kolejových vozidel Plzeň.

Co najdou návštěvníci v muzeu
Muzeum není jen neživým objektem, ale jeho prostory a zařízení jsou používány i k provozu a opravám historických vozidel nejen zde deponovaných, ale i cizích. Exponáty tvoří převážně parní lokomotivy, větší měrou neprovozní. Jde o stroje různých řad, z nichž některé sloužily před lety na okolních tratích. Příkladem jsou lokomotivy bývalé Buštěhradské dráhy či stroje sloužící na místní dráze Krupá – Kolešovice. Současně je kolekce exponátů rozšiřována i o motorové lokomotivy a vozy, které na železnici dosluhují a přestávají být součástí pravidelného provozu. Další součástí sbírek jsou normálněrozchodné i úzkorozchodné lokomotivy a vozy Kladensko - Nučické dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

V krytých expozicích návštěvníci mohou spatřit nejrůznější předměty z historie železnic, například zabezpečovací zařízení, ruční nářadí, modely a součásti lokomotiv. Také zde mohou shlédnout videoprojekci zaměřenou na pravidelný i nostalgický parní provoz. V další kryté expozici je instalováno modelové kolejiště a součástí prohlídky je i návštěva části správkárenské haly, kde probíhají renovace a opravy.
Venkovní expozice jsou zasazeny v lesnatém přírodním areálu s možností odpočinku či relaxace návštěvníků. Pro děti je k dispozici dětský koutek, pro všechny návštěvníky pak občerstvení v jídelním voze nebo ve stáncích a samozřejmostí je sociální zařízení a bezbariérové přístupy. V průběhu celého roku jsou pod záštitou muzea pořádány nejrůznější akce, především nostalgické vlaky s parními lokomotivami a dobrou tradicí se stala každoroční tématická setkání parních lokomotiv stejné řady.


Historické exponáty muzea v Lužné u Rakovníka si v loňském roce prohlédlo 23 tisíc návštěvníků. Pro všechny zájemce o historii železniční dopravy připravily České dráhy, a.s., informační brožuru „Nostalgie 2005“, která uvádí kompletní přehled všech jízd zvláštních historických vlaků naplánovaných na letošní rok – stejně jako informace o dalších akcích pro veřejnost souvisejících se železniční dopravou v České republice. Informační brožura je dostupná ve všech ČD centrech; aktuální informace o akcích pro veřejnost je možné získat také prostřednictvím internetu Českých drah – www.cd.cz
Petr Šťáhlavský,
Tiskový mluvčí, České dráhy, a.s.

Reklama