Lovci mamutů

Víte, kde byste se mohli na chvíli vrátit do dětství? Zavzpomínat na dětské hry, ve kterých hrávali hlavní role naši knižní hrdinové? A proč to neukázat i našim dětem, které už mají úplně jiné zájmy? Proč je neinspirovat?

MamutStojí za to si v nastupujícím předvánočním shonu vyšetřit alespoň jeden volný den pro rodinu ke společnému výletu. Určitě by za cíl stála moravská Kopřivnice, kde je v tamním Lašském muzeu (v Šustalově vile) celoročně přístupná expozice obrázků a ilustrací malíře Zdeňka Buriana (1905–81).

Lovci mamutů. Minehava. Osada Havranů… Knížky mého mládí. Byly to vlastně názorné záživné „učebnice“ Eduarda Štorcha vykreslující naši prehistorii daleko lépe než celé slavné školní osnovy. A velkou zásluhu na tom bezesporu měly právě i realisticky věrohodné obrázky malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana.

PotápěčKdo z nás by neznal výtvarníka, díky kterému ožili pravěcí lovci mamutů. Byl to on, který dal konkrétní podoby Kopčemovi, Havranpírkovi a dalším hrdinům. Zdeněk Burian byl excelentní malíř, kterého proslavil i úžasný dobrodružný film inspirovaný jeho kresbami – Cesta do pravěku. Viděla jsem ho snad desetkrát!

S Burianovými pracemi jsem se však nesetkala jen v dobrodružných knížkách, ale i mnohem později, a opět mě okouzlil. Bylo to v Památníku písemnictví v Praze na Strahově, kde byly ve sbírkách uložené i Burianovy olejomalby reklamních vývěsních štítů pro nakladatelství Vilímek.

Pokaždé, když vyšla nová kniha, namaloval k ní Burian rozměrný poutač. A byly to přenádherné „kýče“. Škoda, že tehdejší (ještě socialistické) vedení umožnilo kvůli své liknavosti zaměstnancům obrázky beztrestně rozkrádat…

A právě Vilímkovy vývěsní štíty jsou také mezi knižními ilustracemi v malé míře zastoupené v kopřivnické expozici.

Malíř Zdeněk Burian

 • Zdeněk BurianS malováním začal talentovaný Burian už jako dítě. Kopřivnický rodák se nechal inspirovat hlavně Štramberkem, kam se Burianovi přestěhovali.
 • Ve 14 letech se dostal na pražskou Akademii výtvarných umění, a to hned do druhého ročníku. Na škole vydržel ale pouze necelé dva roky a už v šestnácti se začal živit jako ilustrátor.
 • Ilustroval především dobrodružnou literaturu, bavila ho příroda. Nejdřív začíná jako ilustrátor sešitových knižních vydání, později začal malovat i do výpravných knih.
 • Osudovou se pro něj stala jeskyně Šipka, kde si jako malý hrával. Právě tady začíná nacházet svůj malířský zdroj – inspiraci v pravěku – která jen podtrhuje jeho celkový zájem o paleontologii.
 • S profesorem Josefem Augustou pak začíná vydávat i naučně odborné a popularizující publikace.

Samostatná muzejní expozice věnovaná kopřivnickému rodákovi má za úkol navodit atmosféru exotiky a dobrodružství – oblastí, do kterých se malíř ve své fantazii vydával.

Reklamní štít Vilímkova nakladatelství„Tento záměr podporuje moderní pojetí expozice, která zaujme především děti a mládež,“ vysvětluje správce muzea Daniel Sigut. „Zejména projekce filmů sestříhaných z Burianových obrazů vyvolává představu vzdálených exotických světů nesnadno dostupných nebo už dávno zaniklých.“

Expozici dále tvoří kazetové stěny, v nichž jsou vystaveny Burianovy kresby, vitríny s archeologickými nálezy z doby pravěku, předměty doplňující atmosféru trampingu a uměle vytvořené kostry pravěkých zvířat v životní velikosti.

V místnostech zasvěceným Zdeňku Burianovi jsou vystaveny i dvě významné originální olejomalby Neandrtálci pod Kotoučem a V ateliéru. V krátkém dokumentárním filmu můžete shlédnout postupy malířovy práce. Stálá expozice maleb Zdeňka Buriana v jeho rodné Kopřivnici není příliš rozsáhlá, ale je se na co dívat.

Přímo v Šustalově vile naleznete ještě expozici, věnovanou bývalé kopřivnické továrně na hliněné zboží. Můžete tu obdivovat na 350 keramických skvostů – talířů, hrníčků, mís, džbánů a pohárů.

 • Adresa: Lašské muzeum (Šustalova vila), Sad dr. Edvarda Beneše 226, 742 21 Kopřivnice
  tel.: 556 801 138, www.tatramuseum.cz, vila@tatramuseum.cz
 • Otevřeno je denně kromě pondělí, od 9 do 16 hodin.
 • Vstupné: dospělí – 40 Kč, děti do 15 let, studenti, důchodci, ZTP – 20 Kč, děti do 6 let, ZTP+P zdarma
  fotografování (i z mobilů) – 15 Kč, filmování – 30 Kč
Reklama