Pokud máte nebo plánujete hospodářství a uvažujete, jaké psí plemeno si k němu pořídit, máme pro vás tip: velkého švýcarského salašnického psa! Věřte, že vám nikdy nezardousí slepice. Více už pan Milan v pokračování našeho Atlasu psích plemen...

Země původu: Švýcarsko
Použití: původně hlídací a tažný pes; dnes také společenský pes, obranář a rodinný pes
Klasifikace podle FCI:

  • Speskupina 2, Pinčové a knírači -  molosové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
  • Sekce 3, Švýcarští salašničtí psi
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Velký švýcarský salašnický pes (klikni)

Velikost:

  • Kohoutková výška psů: 65 až 72 cm
  • Kohoutková výška fenek: 60 až 68 cm

Hmotnost: 59 až 61 kg
Dožívá se: 12 až 13 let
Chovatelský klub: Klub švýcarských salašnických psů (www.kssp.cz)

Historie plemene...

U příležitosti jubilejní výstavy k 25. výročí založení Švýcarské kynologické společnosti (Schweizer kynologische Geselschaft – SKG) v roce 1908 v Langenthalu byli prof. Albertu Heimovi, velkému příznivci švýcarských salašnických psů, představeni dva krátkosrstí bernští salašničtí psi. Profesor Heim v nich poznal původní velké salašnické a řeznické psy, kteří již byli považováni za vymizelé a jejichž předkové byli dříve značně rozšířeni po celé střední Evropě jako řezničtí psi a používali se také jako hlídací a tažní psi a psi k pohánění dobytka. Švýcarská kynologická společnost uznala velké švýcarské salašnické psy jako samostatné plemeno v roce 1909, kdy byli zapsáni do švýcarské plemenné knihy psů (svazek 12). V roce 1912 byl za účelem rozvoje a udržení čistokrevnosti plemene založen samostatný klub pro velké švýcarské salašnické psy – „Klub für Grosse Schweizer Sennenhunde“. Mezinárodní organizací FCI bylo toto plemeno uznáno až 5. února 1939, kdy byl publikován první standard. Dnes se velcí švýcarští salašničtí psi chovají i v dalších evropských zemích, kde jsou vysoce ceněni pro svoji klidnou a spolehlivou povahu a především jako rodinní psi.

Vzhled psa a důležité proporce...

pes

Tříbarevný, statný pes silných kostí a dobrého osvalení. Přes svoji velikost a hmotnost prokazuje vytrvalost a dobrou pohyblivost. Pohlavní výraz psů a fen je výrazně odlišen.

DŮLEŽITÉ PROPORCE:

  • Délka trupu (měřená od vrcholu ramene k sedacímu hrbolu) : Kohoutková výška = 10 : 9.
  • Hloubka hrudníku: Kohoutková výška = 1 : 2.
  • Délka mozkovny: Délka tlamy = 1 : 1.
  • Šířka mozkovny: Šířka tlamy = 2 : 1.

Povaha švýcaráka...

Jistý, pozorný, ostražitý a nebojácný v běžných každodenních situacích. Dobromyslný a přítulný k důvěrně známým osobám, sebejistý vůči cizím; střední temperament.

Jak o psa pečovat...

Švýcarský salašnický pes je tvor, který si vás bude hlídat na každém kroku. Pastevectví má v genech a kdykoli se někdo odtrhne od smečky, je nesvůj. Miluje svoji rodinu, je hravý a baví ho dlouhé vycházky. Je to dobrácké zvíře, které na první pohled upoutá svojí velikostí a tělnatostí. Ano, to slovo velký v názvu plemene má své opodstatnění.

Právě kvůli velikosti a váze je potřeba dbát na správnou výživu, zvlášť v období růstu.

Na švýcaráka Bata jsem se vyptal pana Milana...

Proč jste si pořídil právě velkého švýcarského salašnického psa?
Protože je to plemeno, které je vhodné k dobytku. Ke koním, ke kozám, k drůbeži...

Takže jste doufali, že vám bude pomáhat s naháněním koní?
Ne, naopak, že se o ně nebude vůbec zajímat. Pořídili jsme si slípky, Bateček vylezl, prošel hejnem a vůbec ho nezajímaly. Takový je to pes.

Bateček

Čili šlo o to, že nehoní zvěř...
Nehoní. Domácí ani lesní. Bydlíme na kraji lesa, a kdybych tu měl vlčáka, tak okamžitě valí za srnkami, salašnický pes nehoní žádná zvířata. Zajíci, srny, bažanti, nic ho nezajímá. Nebyl vyšlechtěný na lov, ale do salaše.

Má nějaký zlozvyk?
Je rozmazlený, ale je to naše chyba. Tři nebo čtyři roky fungoval perfektně, třeba při jídle si nás vůbec nevšímal. Pak jednou dostal od stolu, a jak se dá jednou jedinkrát, tak je pes pokažený. Zjistí, že když bude žadonit, vždycky něco dobrého dostane. Také se s ním mazlíme jak s děckem, pořád potřebuje drbat, i když ho člověk drbe hodinu. Je to prostě pes domácí.

To ale neznamená, že by jako plemeno nevydržel třeba venku na zahradě, nebo ano?
Jeho sestra žije tady nedaleko u rodinného domku. Venku celý rok, má svou boudu a vůbec ji do domu nepouští. Je tam taky šťastná a spokojená.

Říkal jste mi, že si vás také vychoval, jak jste to myslel?
To ale není jen věc Bata, ale obecně zvířat. Člověk myslí lidsky, někdy třeba spěchá, všechno musí být rychle... ale když má němou tvář a nechce na ni být zlý, tak se jí musí podřídit. Bat třeba stojí, něco zajímavého větří, já spěchám, ale on stojí. Tak stojím vedle, čekám, nic mu neříkám, až když se otočí, jdeme domů.

Bateček

Takže vás naučil trpělivosti?
To není trpělivost, spíš sebeovládání. Myslím, že němá tvář zlepšuje sebeovládání člověka, pokud je tomu člověk otevřený. Pokud tomu není otevřený, může být darebák a zvířat třeba i tlouct. To už je potom někde jinde. Pokud člověk zvíře uznává, respektuje i jeho zájmy. Docela ho to změní.

Kdy vás nejvíc naštval?
Naštval, to se takhle nedá říct, spíš vyděsil. Byli jsme v lese, ucítil tam srnku a zmizel.

Vždyť jste říkal, že nehoní zvířata...
Nehoní, to je pravda. Byl ještě štěně, možná to nebyla srnka, ale prostě něco ucítil, ztratil se nám a my ho hledali, ale nemohli najít. Šli jsme domů, jestli třeba nebude už tam. Nebyl. Tak jsme šli zase do lesa, volali ho. A nikde nic. Bylo to hrozné! Když se pk objevil, tak jsem myslel, že ho přerazím a místo toho jsem ho samou radostí div neumazlil.

A kdy vás nejvíc potěšil?
Každý večer, když si pustíme televizi, tak si vezme svoji peřinku a vykládá jí. Packami ji pěchuje a mručí. Je to nádhera! Nevím, možná jí povídá, co celý den dělal, nebo něco žaluje... Jinak nám dělá radost pořád.

Bateček

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama