Milujete Lukjaněnka? Líbila se vám Noční hlídka? Těšíte se na Denní hlídku? Tak se raději těšit přestaňte.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hollywoodštější než Hollywood
Ne, ten film není úplně špatný. Jenom není dobrý. Jestli se totiž o Noční hlídce dalo říct, že se Rusové snaží být hollywoodštější než Hollywood, v Denní hlídce své oblíbené heslo „u nas vsjo samoje baľšoje“ - my máme všechno největší - zdaleka překonali. Film sestává prakticky jenom z efektů. Nejsou to pravda špatné efekty a na velkém plátně vypadají působivě, ale pro samé efekty se do snímku už téměř nevešel děj, natožpak nějaká psychologie postav.

Pády a lety
Ne že bychom snad nebyli zvyklí, že se film své knižní předloze podobá mnohdy jen názvem, Denní hlídka však neobstojí, ani když ji nebudeme srovnávat s propracovanou strukturou Lukjaněnkova světa. Plochý, mezi bombastickými scénami utopený a rozkouskovaný děj matně naznačuje jakousi pointu, nedostatek napětí a spádu nenahradí ani neustálé pády a lety hlavních hrdinů a dramatické prostřihy a zpomalené záběry a la Matrix by slušely videoklipu, kvalitu příběhu však nikterak nezvýší.

 

Groteska nebo Armageddon?
Pokud bychom chtěli srovnávat, je Denní hlídka jakousi podivnou kombinací Laurela a Hardyho s Armageddonem. Pravidelně se rozplácávající a zase vstávající hrdinové jsou podporováni komparsisty umírajícími po tisících a hromadnou destrukcí kulis. Na pochybách o tom, že film nebyl vůbec levný, nás nenechá už první scéna, inspirovaná nejspíš Trójou. Zato očekávané Prahy se ve snímku nedočkáme, a ani Temný Edgar se neobjeví.

 

 

Zachmuření a špinaví
Z proslavené ruské kinematografie, která v prvním díle vytvářela spolu s hollywoodskými efekty zajímavou a podmanivou atmosféru porevoluční Moskvy, zůstaly jenom věčně špinavé a zachmuřené, jak by řekli Rusové „ugrjumyje“, tváře hlavních hrdinů – a to včetně Světlany a Olgy. Jediné, co našince zaujme, je současná móda ruské zlaté mládeže.

 

 

 

A pěkně nahlas!
Přece jen je zde však jedna novinka, s níž se režisér zjevně rozhodl prorazit. Všichni hrdinové prakticky bez výjimky řvou. Ne že by snad mluvili příliš hlasitě, to ne – ale téměř v jakékoliv dramatické chvíli propadají zjevně neovladatelné tendenci otevřít ústa dokořán a ječet. Tamerlanem počínaje a Antonem konče. Zavulona nevyjímaje.

 

 

 

 

 

Hodnocení ryze subjektivní:

  • Nejlepší scéna – Tamerlan proskakující i s koněm zdí
  • Největší zklamání – Inkvizice
  • Nejkomičtější moment – Anton v těle Olgy
  • Nejnudnější pasáž – závěr

Na závěr snad zbývá už jen říci – Denní hlídka není dobrý film. Ale své diváky si určitě najde.

Půjdete na Denní hlídku do kina? Líbil se Vám nějaký film natočený podle knižního originálu víc než kniha? Jaký film Vás v poslední době zaujal?

Reklama