64d235ed09ef4obrazek.pngFoto: D-BARF

Co je třeba ošéfovat před samotnou cestou

Jedete-li do zahraničí, tak si především ověřte, zda může vaše plemeno na území cizího státu vstoupit bez omezení. Aktuální informace si můžete zjistit na stránkách Státní veterinární správy. Některé země nepovolují například vstup tzv. bojovým plemenům. Pozor musíte brát v potaz, že se to týká nejen cílových, ale i tranzitních zemí. Co se týče požadavku na očkování při cestách po EU, je povinná pouze vakcinace proti vzteklině. Řešte ji však v dostatečném předstihu, očkování je totiž platné až za tři týdny od aplikace. Některé státy, jako například Irsko či Finsko, vyžadují i odčervení psa. Vyjíždíte-li do zahraničí, ať už autem, letadlem či vlakem, pak podnikněte návštěvu veterináře, kterou se ujistíte, že zvíře transport zvládne. Při výběru destinace, kam budete se psem směřovat, vezměte v úvahu i klimatické podmínky v zemi, aby pro psa nebyly příliš extrémní a pro něj nevhodné. Není na škodu si zjistit v cílové destinaci nejbližší veterinární ordinaci.

I pes musí mít svůj doklad

Stejně jako ostatní členové rodiny i ten čtyřnohý s sebou musí mít cestovní doklad, a to konkrétně Evropský pas neboli Petpas. Ten je nezbytný pro cestování mezi zeměmi Evropské unie. Tím se úředně prokazujete, že pes má provedená očkování. Součástí dokumentace je jméno a adresa majitele a číslo čipu, jímž je pes označen. Některé chovatelské stanice jej sice vystavují standardně, ale automatické to není. Vystaví a orazítkuje vám ho veterinární lékař. Pozor si dejte v případě, kdy se zvířetem cestujete, ale nejste právoplatný majitel. V takovém případě je nutné Petpas přepsat na aktuálního majitele nebo písemně danou osobu pověřit, aby se psem mohla cestovat. Kromě dokumentů nepodceňte také výbavu. Mimo vodítka, náhubku, sáčků na exkrementy či pelíšku je potřeba mít s sebou dostatečně vybavenou lékárničku. V ní by měla být obsažena dezinfekce, pinzeta na klíšťata, obvazy, teploměr, léky proti nevolnosti a průjmu či další veterinářem případně předepsaná léčiva. Psovi může vzít i jeho oblíbené hračky a vychytávky, jako je například chladicí podložka. Cestujete-li letadlem a vaše zvíře bude v podpalubí v přepravní schráně, určitě ho s ní seznamte dříve než při odletu. Je-li váš pes odpůrce cestování, můžete sáhnout po různých zklidňujících vitamínech a léčivech, nicméně pokud transporty snáší dobře, není třeba tyto prostředky zbytečně používat. Poraďte se určitě se svým veterinářem.

64d2366bc1da9obrazek.pngFoto: Shutterstock

Aby se vám dovolená nečekaně neprodražila

Cesta může zvířeti způsobit různé zdravotní problémy, jako jsou zažívací potíže, dehydratace, zranění a další. Je proto vhodné psímu mazlíčkovi před cestováním sjednat pojištění, která pomůže pokrýt náklady na akutní veterinární léčbu. „Uzavírá se současně s komplexním cestovním pojištěním majitele zvířete a využít ho lze pro zdravé zvíře ve věku od 3 měsíců do 10 let. Pojistná částka činí až 15 tisíc korun. Podmínkou pro pojistnou ochranu je splnění podmínek platných pro držení psa v konkrétní zemi,“ vysvětluje Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA pojišťovny. Přestože máte doma poslušného psa, vlivem stresu z cestování se může přihodit, že se v novém prostředí zatoulá. Pro takový případ by měl proto být jeho obojek opatřen nejen známkou, ale také kontaktem na vás. Dalším rizikem při dovolené se psem jsou škody na cizím majetku. „Zmíněné cestovní pojištění se vztahuje i na případné způsobené škody, a to až do výše sjednaného limitu pro pojištění majitele psa,“ doplňuje Svobodová.

Pohodlné cestování autem

Cestování vlastním autem představuje asi nejkomfortnější řešení přepravy čtyřnohého mazlíčka. Můžete si rozplánovat cestu a rozvrhnout přestávky. Nezapomínejte, že pro bezpečí své i ostatní posádky je nutné, aby byl pes zabezpečen a nepřeváželi jste ho na volno. Za nesprávnou přepravu psa můžete být i pokutováni. Psa můžete připoutat do speciálních popruhů, které vybírejte s ohledem na velikost psa. Nesprávná velikost bezpečnostního postroje nebude plnit jeho funkci. Další variantou je umístit psa do kufru auta, který je oddělen pevnou zábranou od zadních sedadel. V zavazadlovém prostoru je vhodné psa připoutat, abyste zabránili jeho úprku například do silnice v okamžiku otevření kufru auta. Na skla můžete pořídit stínítka, aby byl pes chráněn před slunečními paprsky. Psa, stejně jako děti, nikdy nenechávejte zavřená v opuštěném autě. Teplota v odstaveném autě dosahuje extrémně vysokých hodnot.    

Krmení psa před a během cesty

„Chystáte-li se na delší cestu, vyvarujte se krmit psa těsně před ní. Plný žaludek by mohl způsobit jeho nevolnost. Pakliže musíte vyrazit brzy ráno a váš pes je zvyklý dostávat krmivo právě ráno, přivstaňte si a nakrmte ho se zhruba 2hodinovým předstihem. Doporučuji jeho obvyklý příděl rozdělit a druhou část krmiva mu dát v cílové destinaci, pokud pochopitelně necestujete extrémně dlouhé vzdálenosti. Psovi byste měli během cestování umožnit nejdéle po třech hodinách vyvenčení, kdy si protáhne tlapky, napije se a vykoná potřebu. Během cesty se snažte omezit ve stísněném prostoru intenzivní pachy či cigaretový kouř, který může být dalším důvodem, že se psisku dělá špatně,“ říká Pavel Ropek z D-BARF. Na jízdu autem či různými dopravními prostředky ho pozvolna zvykejte, nejlépe od útlého štěněcího věku a začněte kratšími cestami, které postupně prodlužujte. Ze začátku spojte cesty s příjemným prožitkem, kdy jedete například na návštěvu k lidem, kteří mají vašeho psa rádi a on je. Cestování tak bude mít zafixováno jako bezstresovou aktivitu.

64d239bd6d879blobid0.pngFoto: Shutterstock

Nezapomeňte krmivo, vodu a misky na ně

Na cesty si s sebou vezměte pro svého psího parťáka krmivo, na které je zvyklý. Nespoléhejte se, že například v zahraničí nebo někde na malém městě seženete právě vaši značku krmiva. Změna, ať už suchého či mokrého krmiva, může přinést vašemu psovi zažívací problémy, jako jsou zvracení, nechutenství, zácpa, průjem, krmivová alergie, a to nikdo z nás nechce. V případě, že krmíte suchým krmivem příp. krmivem v konzervách, tak jste relativně bez starostí. „Granule a neotevřené konzervy či kapsičky odolávají i vyšším teplotám. Pozor, otevřená konzerva vyžaduje uskladnění v chladničce max. po 2 dny a v misce by nemělo psí krmivo zůstávat déle než 15 minut. Díky obsahu vody, které může být až 80 %, podléhá obsah konzervy rychlé zkáze,“ upozorňuje Pavel Ropek. Opatrně i se sdílením misek s cizími psy. Na krmení by měl mít určitě každý pes svou vlastní misku. Jednak každý pes má své specifické krmivo, a navíc ovlivníte přenos virů a bakterií mezi psy, a tedy i případná onemocnění.
 
Jak zvládnout krmení barfem na cestách

Na zájmových diskusních fórech se pravidelně před prázdninami živě diskutuje na téma, jak krmit psa na cestách, když krmíte barfem. Je to velmi palčivé téma pro majitele psů, protože krmení syrovým masem je specifické. Mražené či chlazené maso vyžaduje optimální skladovací podmínky. „Mrazák musí mít rozpětí teplot -14 až -24 °C, cestovní lednice by měla udržet chlazené maso v teplotě 0 – 8 °C. Pokud chcete dodržet barfování, musíte si zajistit na převoz výkonnou lednici a v místě pobytu lednici či mrazák,“ říká Pavel Ropek a dodává „pomyslný trn z paty vám může vytrhnout sterilované krmivo, které je inspirované barfováním. Psí zažívací trakt tak nedostane šok, jako v případě, že byste u psa krmeného barfem podali granule. Doplňkově pak můžeme nabídnou lyofilizované tedy mrazem sušené maso, které je ideální pro odměňování,“ uzavírá Pavel Ropek. Další variantou je nákup čerstvého masa v místě dovolené, ale ne vždy se na to lze spolehnout a nikdo nechce trápit svého psího společníka dobrovolně hlady.

Pár tipů na závěr

Psovi nechávejte na krku obojek se známkou a kontaktními údaji na vás. Každý pes by měl být označen elektronicky mikročipem (povinnost od roku 2011), a tak není na škodu nechat zkontrolovat u veterináře funkčnost čipu. Následně zaneste číslo čipu do mezinárodního a národního registru, čímž zjednodušíte případnou identifikaci psího člena rodiny v případě, že by se na dovolené či výletě zaběhnul.   

Zdroj informací: tiskové informace, Pavel Ropek z D-BARF. Eva Svobodová, tisková mluvčí UNIQA

Reklama