Díky přehledu se mimo jiné dozvíte, kam se vyplatí vydat na výlet za naší historií, kde toho uvidíte nejvíce, na kterých hradech zaplatíte vstupné i kolik hradů si už nikdy neprohlédnete.

image.pngFoto: Shopalike.cz

Do studie je zahrnuto 461 hradů a zřícenin z Památkovém katalogu Národního památkového ústavu. Z tohoto počtu dominují zříceniny, těch je v České republice 388, zbytek tvoří hrady, popřípadě hrady přestavěné na současné zámky.

Nejvyšší koncentrací hradů a zřícenin v zemi se může pochlubit Středočeský kraj s celkem 58 památkami. Za ním následuje Plzeňský kraj (55) a Jihomoravský kraj s celkem 50 památkami. Mezi okresy vyhrává Česká Lípa. Pokud se tam vydáte na výlet, máte možnost navštívit celkem 21 památek: dva zachované hrady – hrad Houska a hrad Sloup, 18 zřícenin a lokalitu kompletně zaniklého hradu Klinštejn.

Dobrou zprávou je, že většina zřícenin, tedy 72 %, se nachází ve volné krajině a za jejich návštěvu se nic neplatí. V Česku je i šest hradů, které si během návštěvních hodin můžete prohlédnout zdarma. Jsou to hrady Soběslav, Nový Hrad v Olomoučanech, strážní hrádek Zámecká věž v Karlových Varech, dále zřícenina hradu Rokštejn v Brtnici, zřícenina hradu Rýzmberk a zřícenina hradu Krupka (Růžový hrádek).

Celkem 96 hradů vybírá za prohlídku vstupné. Průměrná cena vstupného za nejdražší prohlídkový okruh pro jednoho dospělého je 95 Kč, avšak ceny se pohybují od 20 Kč například na hradě Strakonice nebo zřícenině hradu Tolštejn, až do 500 Kč na Karlštejně.

Kompletní přehled si můžete prohlédnout ZDE.

Reklama