Když se řekne pelerína, většině z nás se vybaví pošťák z Jasného filmu „Všichni dobří rodáci". Jak si ta jeho temná pelerína vlaje jako černý netopýr...
A po všech těch plédech, pončech a přehozech tu máme další bezrukávový svršek. Kdepak ho ti návrháři zase vyhrabali, ptáme se. Peleríny se nosily snad ve všech dobách. Vždyť co mohlo být jednoduššího než přes sebe přehodit kus látky. Pak se přišlo na to, že nejlépe sedí, když se střihne šikmo. Pěkně si lehne na ramena a nestávkuje.

Snad největšího rozkvětu se dočkaly peleríny v období biedermaieru. Byly dokonce stupňovité a jejich efektní kaskády zdobily ramena nejen mužů, ale i žen. Širokánské peleríny nádherně přikryly širokánské krinolíny. Širokánské peleríny se tak nádherně odhazovaly při soubojích...
 

Krátké pelerínky byly oblíbené zase v secesi. Byly bohatě zdobené aplikacemi, korálky, třásněmi, výšivkami, prostě vším, co jim mohlo dodat na vznešenosti a kráse. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve třicátých letech se sporadicky objevily u večerních šatů nebo dětského oblečení.

Opětného návratu, tentokrát ve futuristickém duchu, se dočkaly v šedesátých letech. A pak jako by se po nich slehla zem.
Až nyní letos na podzim s nimi opět návrháři vyrukovali na přehlídková mola dali jim nový vzhled.
A mně se docela líbí.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Co vám?
Koupila byste si pelerínu? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbí se vám některá z těch současných?
Myslíte si, že se pelerína ujme?