Přinášíme první část slíbeného bylináře, řazeného abecedně podle problému. Bylinky jsou darem přírody a dokážou nám hodně pomoci. Pochopitelně, že při každém problému je třeba, aby lékař vyloučil závažnější onemocnění. Diagnóza také patří do kategorie medicíny.

Berte prosím bylinky jako pomocníky, nikoli zázračný všelék. Jakmile se léčitel pasuje do role někoho, kdo dokáže, zpravidla za slušný balík, léčit nádor na mozku a ještě vám ho diagnostikuje, raději prchejte!

Klasická a přírodní medicína si vzájemně nemají konkurovat, ale smysluplně se doplňovat. Škoda, že tomu tak často není. Mnohdy se lékařům za jejich zdvižený prst nedivím. Bohužel, peníze jsou stále ještě hnacím motorem různých šarlatánů, kteří demonstrujíce vlastní nadlidské schopnosti nadělají nakonec více škody než užitku.

Stejně tak jsou ale mezi námi rozumní lidé s dobrými znalostmi i zkušeností, sledující celkový stav člověka víc než stav svého konta.

Na konci bylináře najdete i magické využití některých rostlinek.

Akné
levandulerebricekPokud se nám vytvoří drobný beďar, například před menstruací , po opalování a podobně, myslím, že není třeba ho čímkoli potírat. Jestliže to nevydržíte a vymáčknete tuto nepříjemnou ozdobu, nezapomeňte ranku desinfikovat prakticky čímkoli, co obsahuje líh. Na pravidelné nebo vážnější problémy tohoto druhu velmi dobře pomáhá omývání obličeje nebo daného místa odvarem z levandule a řebříčku.
Anemie
koprivasmetankaChudokrevná jsem celý život. Pokud není problém patologický, kdy to není o bylinkách, je na zlepšení krevního obrazu a barvy obličeje postižených  „bledulek“  výborným pomocníkem například pórek, dobře fungují meruňky, kopřiva dvoudomá a smetanka lékařská i listový špenát. Jinak pokud je člověk snese, jsou dobrými dodavateli železa také játra.
Angína
kontryhelrozmarynsalvejMluvíme o nateklých mandlích a bolesti v krku. Není třeba hned mandle odborně vyndávat, protože svou funkci v těle mají. Zachytí infekci, a byť onemocní, většinou ochrání průdušky. Jako kloktadlo jsou tady báječné rozmarýn, který tiší bolest, a šalvěj s kontryhelem, které jsou přírodními antiseptiky. Bylinky můžeme smíchat a vyrobit odvar, nebo je různě během dne prokombinovat.
Afty
hermanekPokud nejsou průvodním znakem jiného onemocnění, což klidně být mohou a kdy je nejlepší bylinkou lékař a jeho diagnóza, pak je účinné kloktat odvarem z heřmánku, šalvěje a řebříčku.
Bolesti hlavy

Hlava může rozbolet z různých příčin, a proto také neexistuje univerzální bylinka na všechny druhy bolesti.

Při malém přijmu tekutin bolí hlava, při silném nervovém vypětí a stresu také bolí hlava, při chřipce to poznáme rovněž v hlavě a to už nemluvím například o migrénách. Pokaždé, když se bolest vrací a je silná, je potřeba vyloučit závažný důvod. DO HLAVY VYJMA CT TOTIŽ NIKDO NEVIDÍ!

Migréna
medunkatrezalkaKaždý, kdo jí trpí, ví, že tady moc nepomůže ani prášek, ani bylinky. Tedy ne jednorázově. Zpravidla je to o temné místnosti a spánku. Lze si pomoci od frekvencí pravidelným popíjením meduňky a třezalky, ale je to poměrně na dlouho a člověk, který má sklon k migrénám, se jich málokdy úplně zbaví. Ovšem i za méně častý problém tohoto druhu jsme vděční.
Bolesti hlavy – nervové
sporyskozlikI tady je nejlepším lékem vypnout a hodit se do klidu. Jako pomocník je výborný čaj z meduňky, třezalky a sporýše se špetkou kozlíku. K tomu lázeň, kam přidáme silnější odvar z levandule. Rovněž před ulehnutím je dobře na chvilku namočit nohy do studené vody.
Cukrovka

kuklikPokud má někdo cukrovku, těžko se jí zbaví. Příroda je sice mocná, ale zázraky se dějí málokdy. Byť někdy ano.

Snížit hladinu cukru v krvi výborně umí například kuklík (tady je dobré se o dávkování poradit s lékařem).

Bezpečně můžete pojídat ostružiny a borůvky, které jsou dobrými regulátory a prakticky se jimi nepředávkujete.

V podobě čaje je dobře si takový bezpečný připravit ze sušených lístků ostružiníku, borůvčí, mochny zlaté a zelených usušených fazolových lusků bez semen.

Dále hladinu cukru dobře umí snížit celer, šťáva z kyselého zelí, cibule a česnek.

Ekzémy

jwtelviolkaVětšina úporných ekzémů nemá původ na povrchu, ale uvnitř těla. Mastička zpravidla takový problém na čas jen zatlačí dovnitř, ale často neléčí. Nebo ještě lépe, léčí příznaky, ale ne důvod.

Violka trojbarevná je výborná čisticí bylina s protizánětlivými účinky, která může také působit jako mírný stimulant oběhového systému.

Jetel luční pomáhá organismus očišťovat od škodlivin a má diuretické účinky.

Ty stejné bylinky lze na potíže používat i v podobě silného odvaru do vany.

Hemoroidy
orsejOrsej jarní, dubová kůra a pravidelná sedací koupel. Pozor, existují ještě i hemoroidy i vnitřní, kde je lépe podstoupit chirurgický zákrok.
Horečka

Do 38 stupňů ji není dobré srážet. Přichází jako obranný model organismu při různých potížích. Teplem, které tělo vyvine, se snaží zlikvidovat vetřelce v podobě viru. Je to paradoxní, ale horečka je v době nemoci zdravá.

Nad 38 stupňů už je zátěží na mozek a srdíčko.

santaPomůže chladná, NE LEDOVÁ! sprcha a dobře větraná místnost.  Na zimnici je dobrý čaj ze zázvorovníku a skořice.

Šanta kočičí je zase dobré sedativum, které podporuje pocení. Sporýš lékařský dodá v době onemocnění energii a upraví funkci střev a zažívání.

Chřipka

Máte-li rádi svoje tělo, a to bychom měli všichni, protože jiné jaksi nemáme, rozmyslete si dobře, než se v zájmu zachování pracovní aktivity začnete prolévat zaručenými spasiteli v podobě různých Coldrexů a podobných „zázraků“, komplet vyrobených v některé z chemiček.

Vaše tělo zná chřipkový virus a genetická paměť si s ním jistě poradí. Nedělejte mu to těžší a pomozte mu!

Pokud pro své tělo tedy chcete něco udělat, vykašlete se na reklamy, snězte dva citrony i s dužinou, které si před tím pěkně polijete včelím medem, udělejte si čaj z květů černého bezu, květu lípy, sedmikrásky a podbělu a minimálně na jeden a půl dne ulehněte.

Dužina z citronu obsahuje přírodní antibiotika a je vysoce antiseptická, včelí med podporuje funkci jater a všechny jeho zdravé složky tělo beze zbytku zužitkuje. Posílíte ho a dáte mu potřebnou energii.

Uvedené bylinky pomohou ledvinám a imunitnímu systému. Namísto kopí jste pomyslným „bojovníkům“ dali střelné zbraně. Prosím, najděte u této alternativy jediný nepříznivý vedlejší účinek.

V opačném případě zatížíte vnitřní orgány chemickými látkami, které organismus staletí nezná. Vaše tělo se vedle boje s virem bude muset fackovat s odbouráním činitelů, které pokládá za cizorodé. Oslabíte játra, která mají na starosti čistění těla, ledviny vám také nepoděkují a žaludek? Místo pomoci svému tělu  výrazně přiděláte práci. A to i přesto, že se dostaví přechodná úleva.

Na povrchu to tedy bude lepší, ale uvnitř jste k jednomu problému přidali další. Léčit se ve finále budete o poznání déle, nebo se choroba za týden vrátí! Přečtěte si příbalový leták! Není vám to podezřelé?

Kašel

slezprvosenkaPokud jde o kašel zvaný „mokrý“ je dobrý sléz. Na suchý, úporný kašel pomáhá jitrocel a prvosenka jarní.

Tymián obecný – léčí průdušky.

Plicník lékařský – obsahuje

jitrocelplicnikhojivou látku, která pomáhá při obnově poškozené sliznice dýchacích cest.

Bedrník anýz – Je dobrý na dráždivý kašel.

 

anyzBedrník anýz – Je dobrý na dráždivý kašel.

Sirup pak je dobrý z tymiánu a plicníku.

Laryngitida

salbvejTrpí jí hlavně malé děti. V mém případě si jí prošla Míša. Dávala jsem jí čajík z rozmarýnu a kontryhelu.

Rovněž je dobré na všechna topení rozprostřít prostěradla namočená v odvaru ze šalvěje.

Kontryhel žlutozelený – je prostředkem, který rovněž pomáhá zmírnit zánět.

Lupy

koprivaRozmarýn a kopřiva dvoudomá. Tady je dobře buďto z bylinek vyrobit tinkturu z pomocí kvalitního lihu, nebo po umytí přelít vlasy odvarem či čajem ze sušených bylinek a už nesplachovat.

Jinak na vlasy používám už dlouho masku z ovesných vloček, mléka a medu. Jsou vděčné.

Rovněž pokaždé, když vypotřebuji citron, tak vymačkanou čepičku dříve, než ji vyhodím, použiji jako hřebínek. Před vyhozením si s ním potřu vlasy od shora dolů. Bezvadné na lesk a nesmírně zdravé pro kořínky.

Opar

vresKdyž se podchytí, je výborné smíchat čerstvé droždí s rozdrceným vřesem a napatlat na postižené místo.

Chtěla bych ještě podotknout, že model se zubní pastou je více pověrou než pomocí.

Většinou se stane jen to, že se opar a místo kolem něho ještě víc podráždí a člověk pak vypadá týden jako ptakopysk. Ale jistě budou i výjimky, kterým to pomáhá.