5ce27596a35a4image.pngJak dlouho už se sžíváte s cukrovku?

Zjistili mi ji loni v listopadu. Přesně 14. listopadu, kdy se shodou náhod slaví Světový den diabetu, jsem si poprvé píchla inzulin.

Hráli u vás roli dědičné dispozice? Máte cukrovku v rodině?

Loni v březnu mi v krásných 96 letech zemřela babička. Protože se momentálně o cukrovku zajímám, zjišťuji, že ji nejspíš také měla, ale nevěděla o ní. Její zdravotní problémy by tomu odpovídaly.

Jak se u vás na cukrovku přišlo?

Moje dcera měla jít na operaci, ale protože se k tomu přidávaly různé rýmy a virózy, pořád se to odkládalo, což mě velmi stresovalo. Začala jsem mít problémy s jídlem, nestíhala jsem se najíst a ani jsem neměla chuť. Doháněla jsem to sladkými nápoji a různými nutri drinky. Postupně se začaly přidávat zdravotní komplikace. Za tři týdny jsem zhubla sedm kilo, pořád jsem chodila na záchod, byla jsem hodně unavená a vytvářel se mi povlak v ústech. Ale stále jsem to přikládala stresu s dcerou. Kvůli úbytku na váze jsem potřebovala upravit dávkování léků na štítnou žlázu, ale doma nemáme váhu. Zkoušela jsem to tedy v lékárně, kde zrovna probíhala akce u příležitosti dne diabetu. Váhu sice neměli, ale nechala jsem si změřit tlak a hodnotu krevního cukru. Naměřili mi cukr 28, přičemž u zdravého člověka je to mezi 4 a 6. Slečna mi řekla, že je to na hospitalizaci. Hned druhý den jsem šla k lékaři, který mi okamžitě předepsal inzulin. Nakonec se mi cukr srovnal a do nemocnice jsem nemusela.

Jaká doba uplynula mezi prvními příznaky a diagnózou?

Unavená jsem byla už dříve, ale když je člověk na mateřské, tak je to normální. Problémy s močením trvaly asi měsíc.

Máte momentálně cukrovku pod kontrolou?

Ano, postupně snižujeme dávky inzulinu.

Jak diagnóza změnila váš život?

Hrozně moc. Jídlo jsem nikdy neřešila, ale teď se musím hlídat. Stravuji se převážně doma, jídlo si vážím a počítám si sacharidy. Vařím doma mnohem víc než dřív. Musela jsem omezit i sport. Dřív jsem tančila, ale když mi na cukrovku přišli, měla jsem po jakékoli větší aktivitě obrovské skoky hladiny krevního cukru. Postupně se samozřejmě chci ke sportu vrátit. Není to jednoduché, ale moje dcera je mi obrovskou motivací. Snažím se nejen kvůli sobě, ale i kvůli ní. Chci, aby měla zdravou a normálně fungující maminku.

Jakým způsobem se tedy změnil váš jídelníček?

Cukrovka mě hodně omezuje. Miluji asijskou kuchyni, ale ta je velmi zrádná, protože nevím přesné složení omáček. I sushi mi hodně zvedá cukr. Milovala jsem pizzu, brambůrky a sladké nápoje. Teď se učím pracovat s glykemickým indexem jídel a hledat zdravější náhrady.

Co vám chybí úplně nejvíc?

Velkým problémem u mě byla káva. Miluju tu sladkou, ochucenou. Ale už to mám vychytané a dokážu si ji dát tak, aby mi moc nehýbala s glykemií. Vždy jsem pila střední kávu se sladkým sirupem a šlehačkou. Teď dělám kompromis. Na snídani si bodnu víc inzulinu, protože snídám rychlejší sacharidy. Mezi tím si dojdu do kavárny. Dávám si malé latte a jen jednu pumpičku sirupu. Poté kávu nevypiju na ex, ale pomalu, aby mi nevylítla glykemie.

Pracujete s mobilní aplikací OneTouch Reveal, která přenáší data o hladině krevního cukru z glukometru do mobilního telefonu a zároveň do počítače ošetřujícího lékaře. Jak jste se k ní dostala?

Doporučila mi ji sestřička u lékaře, která mi nabídla glukometr od stejné firmy. Nikdy jsem nebyla na bločky, abych si výsledky měření někam zapisovala. To bych rychle poztrácela. Naopak telefon je mojí nedílnou součástí. Aplikaci používám od té chvíle, kdy mi diabetes zjistili.

Jaká jsou její pozitiva?

Nemusím si psát diabetický deníček, protože mám vše v aplikaci. Lékař má navíc data hned k dispozici, takže když přijdu do ordinace, už je má nastudovaná a můžeme se bavit konkrétně. Kromě krevního cukru si zapisuji také jídlo a počet sacharidů a druh inzulinu. Mám takový rituál, že si vždy po aplikaci inzulinu do telefonu zapíšu, že jsem to udělala, protože se mnohdy stane, že si nejsem jistá, jestli jsem si píchla, nebo ne. Navíc si tak snadno kontroluji i pauzu mezi jídlem a inzulinem.

Nevadí vám, že jste více pod kontrolou?

Vůbec ne. Jsem hodně svědomitá, protože mám malé dítě.

Aplikaci si můžete stáhnout ZDE

Jaké je používání aplikace z pohledu zdravotní sestry si můžete přečíst v článku:

Reklama